fidanlar.gen.tr https://www.fidanlar.gen.tr Fidan, Fidanların Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, fidanlar.gen.tr Fri, 01 Apr 2016 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Ejder Meyvesi Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/ejder-meyvesi-fidani.html Tue, 30 Oct 2018 18:12:33 +0000 Ejder Meyvesi Fidanı, anavatanı Güney Amerika ve Asya'dır. Tropikal iklimi seven Ejder meyvesi (Pitaya, Dragon meyvesi) ülkemizde yakın zamanda yetiştirilmeye başlanmıştır. Önceleri hobi olarak yetiştirilen ejder meyvesi, Mersin' Ejder Meyvesi Fidanı, anavatanı Güney Amerika ve Asya'dır. Tropikal iklimi seven Ejder meyvesi (Pitaya, Dragon meyvesi) ülkemizde yakın zamanda yetiştirilmeye başlanmıştır. Önceleri hobi olarak yetiştirilen ejder meyvesi, Mersin' de Filipinli uzmanların denetiminde yetiştirilmeye başlanmıştır. Ejder meyvesi fidanı 10 yıldır deneme amaçlı yetiştirilirken şimdi yabancı uzmanlar denetiminde profesyonelce yetiştirilmektedir. Ejder meyvesi ülkemizde yeni tanınmaya başlamış bu meyveye olan talep artmıştır. Fakat yetişme alanı dar olduğu için fiyatı yüksektir. Fiyatın yüksek olması halkımızın bu meyveyi satın almasının önündeki en büyük engeldir. Ejder meyvesi fidanı Çukurova'nın bereketli topraklarını çok sevmiştir. Suyu, kimyasal katkı maddelerini ve ilaçları sevmeyen bu meyve hastalıklara karşı çok dirençlidir. Ejder meyvesini tohumdan çoğaltmak yerine fidandan çoğaltmak tarımsal rekolte açısından önemlidir. Tohumdan elde edilen ejder meyvesi üç-dört yılda meyve verirken, fidandan çoğaltılan ejder meyveleri ilk yılında meyve vermeye başlamakta ve beş yıl içerisinde ağaç olup 80 ejder meyvesi vermektedir. Bu da Ejder Meyvesi Fidanının gelirinin ne kadar yüksek olduğunu gösterir.

Ejder Meyvesi Fidanı Nasıl Yetiştirilir

Ejder meyvesi fidanı yetiştirmek için öncelikle tohumunu temin ediyoruz. Temin edilen tohum ekilir. Ejder meyvesi fidanı 15 gün içerisinde çimlenir. Çimlenme sırasında bolca su verilir. Biraz büyüdükten sonra yani kaktüs şeklini aldıktan sonra sulama yapılmamalıdır. Sulamaya devam edilmesi ejder meyvesi fidanının çürümesine neden olur. Ejder meyvesi ağacı kaktüs türünde olduğu için suyu içerisinde barındırır. Yetiştikten sonra suya ihtiyaç duymaz. Ejder meyvesi fidanı tırmanıcı bir bitkidir. Bu yüzden ekilen fidanın yanına çit ya da sağlam bir sap yerleştirilmelidir. Ejder meyvesi geceleri çiçek açar gündüzleri çiçekleri solar. Ejder meyvesinde tozlaşmayı yarasalar yapar. Bizde ejder meyvesi yetiştiriyorsak tozlaşmayı sağlamak için iki ejder meyvesi fidanına ihtiyacımız vardır. Çünkü bu iki fidanın birbirini döllemesi (tozlaşması) sonucunda ancak meyve verir. Ejder meyvesi ağacını çoğaltmak istiyorsak da bir dalını kırıp toprağa gömerek yeni fidanlar üretebiliriz. Uzun süreli soğukları sevmeyen ejder meyvesi yılda 6-7 meyve verir.

Ejder Meyvesinin Faydaları:
 • Göz sağlığını korur.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Çok fazla lif ve potasyum kaynağıdır.
 • Vücudun nem dengesini korur.
 • Zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.
 • C vitamini B1, B2, B3 ve demir, kalsiyum, fosfor gibi mineraller açısından zengindir.
 • Rahim ve yumurtalık sorunlarında etkilidir.
 • Likopen içerir, bu özelliğiyle kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Dişleri ve kemikleri güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İnce bağırsak, akciğer ve böbrek hastalıklarına iyi gelir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Solunum problemlerini önler.
]]>
Domates Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/domates-fidani.html Tue, 30 Oct 2018 20:33:37 +0000 Domates fidanı, Dünya'da üretimi yapılmakta olan en önemli sebze türlerinden bir tanesidir. Ana vatanı Peru ve Ekvatorun da bulunduğu Güney Amerika ülkeleridir. İlk defa Meksikalılar tarafından kullanılan daha sonra da Amerika'da Domates fidanı, Dünya'da üretimi yapılmakta olan en önemli sebze türlerinden bir tanesidir. Ana vatanı Peru ve Ekvatorun da bulunduğu Güney Amerika ülkeleridir. İlk defa Meksikalılar tarafından kullanılan daha sonra da Amerika'dan Avrupa'ya ve dünyanın bütün ülkelerine kadar yayılan bir sebzedir. Domates fidanı tek yıllık bir bitkidir. Türkiye'de yaklaşık olarak 1900lü yıllarda Adana'da yetiştirilmeye başlanmıştır. Ucuz ve bol vitamin kaynağıdır. Besleyiciliği ve lezzetli özelliğinden dolayı dünyanın pek çok ülkesinde en çok tüketilen ve üretilen sebzelerinden birisidir. 

Domates Fidanı İklimi,

Domates fidanı, sıcak ve ılıman iklim bitkisidir. Sıcaklık sıfırın altına düştüğü zaman bitki tamamen ölür. Domates fidanının tarlaya dikilmesi ilkbaharın geç donlarının bitmesinden sonra yapılmalıdır. Döllenme olayının sıcaklık ile yakın bulunan bir alakası vardır. Domates çiçek tozları 10 derece ve daha yukarıdaki derecelerde istenilen şekilde çimlenip döllenme oluşturabilir. Sıcaklık 15 derecenin altında olduğu zaman meyve bağlama yüzdesi de düşme eğilimi gösterir. 

Domates Fidanı Ticareti,

Kısa vejetasyon süresi boyunca yüksek verimliliği sayesinde her yıl üretim ve tüketim miktarında artış gözlemlenen yüksek ticari öneme sahip olan bir bitkidir. Domates fidanı meyvesi yenen sebzeler içinde en çok değeri olan bitkilerdendir. Ülkemizde açık yetiştiriciliği tüm tarım alanlarında yapılabilmek ile birlikte örtü altı yetiştiriciliği çoğunluk ile Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde yapılmaktadır. 

Domates tohumu çimlendikten sonra toprak yüzeyine çıkmış olan domates fidanında bir kaç adet yaprak oluştuğu zaman ucunda başkalaşım meydana getirerek çiçek tomurcuğu oluşturur. Bu oluşum sonrasında domates fidanının boyuna büyümesi durur. Fakat çiçek salkımını taşıyan yaprak koltuğunda bulunan yan sürgün tomurcuğu uyanarak devam eder. Bu devam ediş ile birlikte bitki yeniden boyuna uzamaya başlar. Bundan sonraki her bir kaç yapraklı boğum oluştuğu zaman bu olay aynen devam ederek sürer. Domates fidanının boylanması 2-5 metreye kadar devam edebilir. Bodur domates fidanlarında oluşan tohumların üzerinden yeniden bir boylanma oluşmaz. Domateste çimlenme ile kökü de uzar. Bu uzaman kazık kökü oluşturur. Kazık köklerin uzunluğu 1,5- 5 metre arasında değişim göstererek uzar. Örtü altı koşullarında kökler 30 yada 40 cm ye kadar yayılabilir. 60 cm derinliğine kadar inebilir. Domates fidanında gövde başlangıçta ot şeklinde iken zaman ile sertleşerek odunsu bir görüntü oluşturmaya başlar. Odunsu oluşuma rağmen gövde meyvenin ağırlığını taşıyamaz ve zamanla yere doğru yayılmaya başlar.
]]>
Çam Ağacı Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/cam-agaci-fidani.html Wed, 31 Oct 2018 06:50:36 +0000 Çam Ağacı Fidanı, çamgiller familyasından bir bitkidir. Çam ağacı fidanı, iğne yapraklıdır. Çam ağacı fidanının, Türkiye'de sarıçam, Halep çamı, karaçam, fıstık çamı, kızılçam olarak beş çeşidi bulunmaktadır Çam Ağacı Fidanı, çamgiller familyasından bir bitkidir. Çam ağacı fidanı, iğne yapraklıdır. Çam ağacı fidanının, Türkiye'de sarıçam, Halep çamı, karaçam, fıstık çamı, kızılçam olarak beş çeşidi bulunmaktadır. Çam ağacı fidanı, yaz, kış ve sonbaharda yapraklarını dökmez. Çam ağacı fidanı, havayı saflaştırılır. Çam ağacı fidanı, dünyanın heryerine yetişebilen bir araçtır. Çam ağacı fidanı, ılık ve bilhassa soğuk iklim olan yerlerde yetişen bir bitkidir. Çam ağacı fidanı, sarıçam Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında yetişmektedir. Çam ağacı fidanının, dünya üzerindeki yüzden fazla türü vardır. Çam ağacı fidanı, oldukça dayanıklıdır. Çam ağacı fidanı, tüm topraklarda yetişebilir. Çam ağacı fidanları, uzun ömürlü ağaçlardır. Çam ağacı fidanları, kuraklığa dayanıklı bir ağaç türüdür. Çam ağacı fidanının, en önemli özelliği kozalaklarıdır. Çam ağacı fidanının, kozalakları süs olarak kullanılabildiği gibi, yakacak olarak da kullanılmaktadır. Çam ağacı fidanı, bu kozalaklar sayesinde çoğalmaktadır. Çam ağacı fidanının, kozalakları erkek ve dişi olarak iki şekildedir. Çoğalmayı sağlayan kozalakların dişi olanlarıdır.

Çam Ağacı Fidanının Faydaları;

Çam fidanının, kabukları sirke ile karıştırıp gargara yapılması durumunda diş ağrısına iyi gelir. Kabukları kaynatılıp balla karışırsa balgam sökücü özelliği vardır. Çam ağacı astım hastalığına iyi gelmektedir. Çam ağacı filizleri ve yaprakları kaynatılarak bal ilave edilmesi durumunda kanı temizler. Çam ağacı romatizma ağrılarına bronşite, karaciğer iyi gelir. Çam fidanından, çam sakızı elde edilmektedir. Çam fidanı, parfümlerin yapımında kullanılmaktadır. Çam fidanları kerestecilik içinde önemli bir ağaçtır. Çam fidanları havadaki tozun büyük bir kısmını emerek havanın temizlenmesini sağlar.

Çam Fidanının Dikimi;

Toprak yabancı otlardan temizlenmelidir.  Dikimi sonbaharda yapılmamalıdır. ilkbaharda dikilmesi daha verimlidir. Derin bir çukur açılmalıdır. Çukur açılırken kazılan toprağın alttan ve üstten çıkarılanları ayrı biriktirilmelidir. Sağlıklı yetişmesi için toprağın ayrıştırılması çok önemlidir. Kazılan çukur derin olmalıdır. Fidan dikilmeden önce kazılan çukurun içerisine hayvan gübresi konulmalıdır. Fidan dikilirken, fidan çukura dik olarak konulur ve etrafına iki kürek üst topraktan atılır. Daha sonra da daha derinden çıkarılan toprak fidanın çevresine doldurulur. Dökülen toprak ayakla sıkılaştırılır. Tekrardan hayvan gübresi katılır. Bol şekilde su verilmesi gerekir. Fidan uzunsa ve rüzgarlı bir bölgeye dikimi yapılmışsa destek sağlanmalıdır.

Çam Ağacı Çeşitleri ;

Sahil Çamı; Sarı renge benzemektedir. Sıcak bölgelerde ve denize yakın olan yerlerde yetişir. Marmara ve Karadeniz bölgelerinin yerli bitkisidir. Toroslar'da 2000 metre yüksekliğe kadar yetişmektedir. En büyük özelliği kozalaklarının sapsız, büyük ve iğne yapraklarının daha uzun olmasıdır.

Fıstık Çamı; Yaprakları şemsiyeyi andırır. Yaprakları genellikle ağacın tepesinde toplanmıştır. Denizden 500 metre yükseklikte görülmektedir. Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi'nin kıyılarında yetişir. Çam fıstığı denilen yağlı ve lezzetli tohumlar toplanarak kullanılabilmektedir.

Akçam; Dağlık bölgelerde yetişen çam çeşididir. Dalları düzgün ve düzdür. Uzaktan bakınca piramidi andırır. İğne yaprakları daha kısa ve düzdür. Genelde doğu ve kuzeydoğuda yetişmektedir.

Karaçam; Uludağ'da sık görülmektedir. Dağlık bölgelerde yetişir. Dalları düzgün ve düzdür. Piramiti andırır. İğne yaprakları düzdür ve kısadır.

Laden; Görünüş bakımından Akçama benzemektedir. Fakat daha kısa ve eğik dallara sahiptir. Kozalakları pullanmadan yere düşer. 60 metreye kadar uzar.

Venedik Çamı; İri bir yapıya sahiptir. Çok kuvvetli bir çamdır. Tatlı ve yeşil yaprakları vardır. Kışın yapraklarını döker.
]]> Pitaya Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/pitaya-fidani.html Wed, 31 Oct 2018 21:54:24 +0000 Pitaya Fidanı; Pitaya fidanı, ejder meyvesi olarak da bilinmektedir. Pitaya fidanı, kültür olarak da yetiştirilmektedir. Pitaya fidanının anavatanı, Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika'dır. Pitaya fidanı, Asya'da, Endone Pitaya Fidanı; Pitaya fidanı, ejder meyvesi olarak da bilinmektedir. Pitaya fidanı, kültür olarak da yetiştirilmektedir. Pitaya fidanının anavatanı, Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika'dır. Pitaya fidanı, Asya'da, Endonezya, Tayland, Filipinler, Malezya ve Bangladeş gibi yerlerde de üretilmektedir. Ülkemizden Mersin'de yetişmektedir. Pitaya fidanın, beyaz kokulu çiçekleri vardır. Pitaya fidanının, meyvesinin krem gibi etli olan kısmı lezzetli bir tada sahiptir. Pitaya fidanının, meyvesinin tadı çok ekşi ve ferahlatıcıdır. Pitaya fidanı, önemli bir besin kaynağıdır. Pitaya fidanının, tadı kavunun tadını andırmaktadır. Pitaya fidanı, geleneksel tıpta kullanılır. Pitaya fidanının, meyveleri kuru olmayan ve olgunlaşmamış meyvelerdir. Pitaya fidanının tohumları, meyvesinin eşinden ayrılan tohumları kurtulur ve depolanır. Pitaya fidanı, ekiminde 11 ile 14 gün arasına çimlenme olur. Aşırı sulamadan kaçırmak gerekir. Pitaya fidanının, çiçeklerin geceleri açar ve gündüz olunca solar. Pitaya fidanının tozlaşmasını, yarasa ve güve gibi hayvanlar sağlamaktadır. Pitaya fidanında, kendi kendine tozlaşma meyve üretimini sağlamaz. Pitaya fidanında, meyve için iki bitkiye ihtiyaç vardır. Pitaya fidanı, büyüme ortamında 3 ile 6 kez çiçek açar. Pitaya fidanı, 40 dereceye kadar sıcakları ve çok kısa soğukları kaldırabilen bir bitkidir. Uzun süreli dondurucu soğuklara dayanamaz. Pitaya fidanı, yağış alan, kuru tropikal iklimlerde yaşamaya adapte olmuştur. Pitaya fidanından, yılda 5-6 ürün elde edilebilir. Pitaya fidanları, aşırı sulama ve yağış bitkinin çekirdeklerinin düşmesine, meyvelerin çürümesi neden olur. Pitaya fidanını, kuşlardan korumak gerekir. Bakteriler, saplarda çürümeye sebep olabilir. Meyvelerinde kahverengi noktalar oluşabilir. 

Pitaya Fidanının Meyvesinin İçeriği;

Meyvelerinde karbonhidrat, yağ, protein, kalsiyum, demir, fosfor, karoten, B1 vitamini, A vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve C vitamini bulunmaktadır.

Pitaya Fidanının Dikimi;

Pitaya tohumu, karışık toprak sever. Meyvesi içerisinde bulunan koyu renkli taneciklerin kurtulması ile tohum elde edilir. Kurutulan bu tohumlar 10-15 gün de sık sık sulanarak çimlenmesi sağlanır. Çimlenme sağlandıktan sonra sulama daha da az yapılır. Pitaya tohumları, gerekli suyu kendileri depolarlar. Pitaya fidanı bir yılın sonucunda ağaca dönüşür. Tırmanıcı bir bitkidir. Bu nedenle büyüme süresince sarılacak bir desteğe ihtiyaç vardır.

Pitaya Meyvesinin Faydaları;

Göz sağlığını korur. Tip 2 diyabet hastaları için faydalıdır. Antioksidandır. Vücudun nem dengesini kontrol altına alır. Kemikleri güçlendirir. Hipertansiyonu dengeler. Toksinleri vücuttan uzaklaştırır. İnce bağırsak, böbrek ve akciğer üzerine olumlu etkileri vardır. Rahim ve yumurtalık problemlerinde etkilidir. Dişleri güçlendirir. Kan ve doku oluşumunda etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaraların ve morlukların iyileşmesini hızlandırır. Solunum problemlerinde de etkilidir. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Pitaya meyvesi, taze meyve olarak yenebileceği gibi, salatalarda, yemeklerde ve kokteyllerde kullanılabilmektedir. Garnitür olarak da kullanılabilir. Dekoratif görüntüsü sayesinde ortama renk katmaktadır. Piyata kullanılırken şeker ilave edilmemelidir. Diyabetik hastalarda sorun ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı günler.
]]>
Bodur Ceviz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/bodur-ceviz-fidani.html Thu, 01 Nov 2018 13:04:07 +0000 Bodur ceviz fidanı, Chandler (bodur) ceviz ağacı, ülkemizde son on yıldır gerek profesyonel tarım anlamında, gerekse de küçük ölçekli yatırımcılar tarafından dikimi yapılarak ciddi meyve verimi alınmış ve kendini i Bodur ceviz fidanı, Chandler (bodur) ceviz ağacı, ülkemizde son on yıldır gerek profesyonel tarım anlamında, gerekse de küçük ölçekli yatırımcılar tarafından dikimi yapılarak ciddi meyve verimi alınmış ve kendini ispatlamış bir ceviz türüdür. Amerika kökenli olup, yine ABD'nin California bölgesinde yoğun olarak dikimi yapılmış olup ve dünyacada kabul edilmiş bir cevizdir. 

Güney Amerika ülkelerinden olan Şili'de de büyük bodur ceviz bahçeleri kurulmuş ve ciddi verimler alınmıştır. Şili cevizi diye de Dünya'ya da nam salmış ve pazar edinmiştir. Türkiye'deki üstün verim alınan bodur ceviz bahçeleri incelendiğinde; doğru coğrafi yerler, toprak yapısına ve dikim kurallarına uyularak dikim yapıldığında yatırımcıların gayretlerini boşa çıkarmadığı ve ticari bir değer haline geldiği tespit edilmiştir.
 • Bodur ceviz çeşidini denizden ortalama 1000 ile 1100 m yüksekliğe kadar olan bölgelerde dikilmesi tavsiye edilir. 
 • Bodur ceviz ağacı yan dallara verimli olduğundan, koridor tipi dikime uygundur. Bu kapsamda 4x8 m ve 5x7 m aralıklarla dikim yapılabilir.
 • Doğru tozlayıcısı olan franquette ceviz türü ile birlikte dikilmelidir. Tozlayıcı oranı genelde 20 bodur ceviz fidanı için, bir franquette ceviz fidanı olacak biçimde dikilebilir. 

Bodur ceviz fidanı dikim aralığı; 

5 metreye 7 metre aralıklarla dikilirse 10 dönüme 285 ceviz ağacı,  4 metreye 8 metre aralıklarla dikimi yapılırsa 10 dönüme 312 ceviz ağacından oluşan bir ceviz bahçesi oluşturulabilir. Hesaplamalar tarlanın en ve boy ölçülerini dikkate alınarak ve komşu bahçelere zarar vermeyecek biçimde yapılmalıdır. Bu da dikim çukurlarını sınırdan 2 ile 2,5 metre içerden açılması gereklidir. 

Bodur ceviz fidanı  toprak özelliği: 

Çoğunlukla derin ve iyi drene olmuş, orta tekstürlü üniform topraklar cevizler için uygun topraktır. Kök derinliğini sınırlayan tamamen milli, killi, çakıllı silt tabakası, su birikimi ve kum birikintileri, ceviz ağaçlarının gelişimini ve ağaç iriliğini sınırlayabilir. Ülkemizde ceviz yetiştiriciliği, tohum anaçları kullanılmaktadır. Tohum anaçları üzerine aşılı ceviz ağaçları için kesintisiz 2,70 ile 3 m derinlikte bir toprak istemektedir. Ceviz bahçeleri, killi, killi-humuslu ya da çok ince tekstürlü topraklarda oluşturulduğunda kök sistemi yüzeysel olmakta ve ağaçların iriliği azalmaktadır. Cevizler toprak ve sulama suyundaki tuzluluğa aşırı şekilde duyarlıdır. 

Bodur ceviz fidanı iklim özelliği: 

Yüksek yaz sıcaklıkları, sisler, kış donları, yağış miktarı, yağış zamanı ve rüzgar gibi iklim olayları ceviz çeşit seçiminde dikkate alınması gereken hususlardır. İklim gereksinimleri iyi saptanmalı ve özellikle kış donları, ilkbahar geç ve sonbahar erken donları yönünden risk olmamalıdır. Bu sebeple çok soğuk yörelerde ceviz bahçeleri güneye bakan, yamaç arazilerde oluşturulmalıdır. Çok geç yapraklanan ceviz çeşitlerinde vejetasyon zamanı kısa olduğu için, olgunlaşamayan sürgünlerin sonbaharda görülen erken donlarından zarar gördüğü de önemli bir gerçektir. Cevizin rüzgarla tozlanması sebebiyle tozlanmayı garanti altına alacak yeterli bir rüzgar ve açık hava ceviz yetiştiriciliğinde beklenen iklim istekleri arasında bulunmaktadır. Özellikle tozlanma zamanı havaların sisli gitmesi verimi çok etkiler. Cevizlerin bakteriyel yanıklık gibi önemli bir hastalığa duyarlı olmaları bakımından vejetasyon başlangıcında aşırı nemli koşulların da problemler çıkartacağı unutulmamalıdır.

]]>
Muz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/muz-fidani.html Fri, 02 Nov 2018 11:08:01 +0000 Muz fidanı; Dünyada en çok tüketilen meyvelerin başında muz gelir. Muz ağacı Asya' nın güneydoğusunda ve tropikal bölgelerde yetişmektedir. Çok güzel bir kokusu olan muzun türlerine göre kabukları kırmızı ve pembe olabilme Muz fidanı; Dünyada en çok tüketilen meyvelerin başında muz gelir. Muz ağacı Asya' nın güneydoğusunda ve tropikal bölgelerde yetişmektedir. Çok güzel bir kokusu olan muzun türlerine göre kabukları kırmızı ve pembe olabilmektedir. Ama genel olarak sarı ve yeşil olmaktadır. Ülkemizde mu bahçeleri iklime göre anamur ve alanya bölgesindedir. Bu bölgedeki muzlara yerli muz adı verilmektedir. Muz fidanı doku kültürü ile, tohumla, yumru parçasıyla ve dip sürgünleri ile üretilmektedir. Ülkemizde yaygın şekilde muzların toprak altı yumrusundan çıkan dip sürgünlerinden fidan elde edilir. 

Muzun faydaları:

Muz tam anlamıyla bir sağlık deposudur. Birçok vitamin, protein, aminoasit ve mineral içerir. Sahip olduğu içeriği sayesinde özellikle çocuklarda kemik gelişiminde faydalı olmaktadır. Böbreklerin iltihaplanması ve hastalanması durumunda veya bağırsak hastalıklarında çok faydalıdır. Karın bozukluğunda iyi gelir. A, C, E, B1, B2 vitaminleri içerdiğinden demir, fosfor, kalsiyum, iyot, potasyum vitaminleri  bakımından da zengindir. Kalori seviyesi yüksek olsa da kolestrol içermez. İçerdiği potasyum sayesinde kalp kaslarını güçlendirici etkisi vardır.

Muz fidanının toprak isteği;

Muz fidanı genel olarak yerinin kuzeyi kapalı, soğuktan korunmuş yerler seçilir. Muz fideleri, güneye bakan, hafif eğimli yerlerde iyi gelişim göstermektedir. Fidanları dikmeden önce toprak analizi yaptırıp, N, P, K değerleri yeterli oranda bulunmuşsa, bu analize göre dekara 8000 kg yanmış kaliteli bir çiftlik gübresi karıştırılmalıdır. 58 kg azot, 30 kg fosfor ve 130 kg potasyum olacak şekilde kimyasal gübre sezona dağıtılarak verilmelidir. 

Muz fidanı sulama;

Muz yapraklarının geniş olmasından dolayı terleme yoluy ile çok su tüketir, sürekli nemli toprak ister. Muz bitkisi besin maddelerini devamlı ve bol miktarda almak için toprağı devamlı nemli ister. Bir çok meyve ağacı ile karşılaştırılırsa, daha yüzeysel bir kök sistemine sahiptir. Topraktaki su miktarı azaldığında, topraktan su çekme yeteneği azalır. Topraktaki su eksikliğine çok çabuk fizyolojik tepki gösterir. Su eksikliği nasıl zarar veriyorsa fidana, aşırı sulama da muzun köklerine zarar verir. Toprağı çoraklaştırır ve bazı yerlerde toprağın taşınmasına sebep olur. Bu nedenle muz bahçeleri azar azar ve sı sulanması gerekmektedir. Mümkün olduğunca haftada 3-4 kez sulamak çok uygundur.

Sulama suyunun yetersiz olduğu durumlarda damla sulama yapmak çok uygun olur. Suyun, muz fidanının etrafında ki belirli noktalara damlatılmak suretiyle verilmesine damlama sulama denir. Bu sulama sistemindeki sulama, tarlanın her tarafına eşit bir şekilde su dağıtılmasına sebep olur. Bu nedenle hem işçilik masrafları düşer, hem de kök bölgesi daima ıslak tutulabilir ve gerekli su miktarı ayarlanır. 

Muz fidanları serada belli aralıklarla yerleştirilen sulama borularının yanına sisleme borularıda yerleştirilir. Sisleme ve dumanlama memeleri ile yapılan bir sulama çeşitidir. Bu sistemin asıl amacı sulama değildir. Sulama ihtiyacının desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sistem muz bahçelerinde kışın don zararına karşı koruma sağlar. Ve ortamın sıcaklığının korumasına yani 15-16 derece sıcaklıkta sabit kalmasını sağlar. Kışın don etkisini engeller. Ayrıca yazında sıcaklığın 40-45 derece olduğu zamanlarda musluk suyunun 15-16 derece sıcaklığın sisleme ile verildiğinde yazın sıcaklıkların verdiği zararı ortadan kaldırır.
]]>
Çay Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/cay-fidani.html Fri, 02 Nov 2018 18:05:08 +0000 Çay Fidanı; çaygiller ailesine ait bir bitkidir. Çay fidanının, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi olarak kullanılan bitkidir. Çay fidanın çeşidi olan, yeşil çay ve siyah çay oksidasyon seviyelerinden geçirilerek ü Çay Fidanı; çaygiller ailesine ait bir bitkidir. Çay fidanının, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi olarak kullanılan bitkidir. Çay fidanın çeşidi olan, yeşil çay ve siyah çay oksidasyon seviyelerinden geçirilerek üretilen çeşitleridir. Sürgün çayı, yapraklardan ziyade sürgün ve gövdeden elde edilir. Çay fidanının, anavatanı Güney ve Güneydoğu asya'dır. Çay fidanı, tropik ve subtropik bölgelerde yetiştirilmektedir. Çay fidanın, boyu 9 metreye kadar uzayabilmektedir. Çay fidanı, kuvvetli köke sahiptir. Çay fidanları, genellikle 2 metrenin altında küçük ağaç görünümünde yeşil bitkilerdir. Çay fidanının, genç dalları grimsi, sarı tüysüz iken, olgunlaştıkça rengi morumsu, kızıl renkte ve yastık tüylü olmaya başlar. Çay fidanlarının, uç tomurcukları gümüş, gri tüylüdür. Çay fidanının, yaprak sapı 4-7 milimetredir. Çay fidanının, yaprak ayası eliptik, dikdörtgensel eliptik ya da yalnızca dikdörtgen şeklindedir. Çay fidanının, yapraklarının altı soluk yeşil tüysüz ve veya tüylü, üst yüzeyi koyu yeşil parlak ve tüysüz olabilmektedir. Çay fidanının, yapraklarda orta damarın her iki yanı kabarıktır. Çay fidanının, yaprak tabanı geniş kama şeklindedir. Çay fidanının, yaprak kenarları testere dişlidir. Çay fidanının, yaprak uçları sivri uçlu, ince sivri uçlu ya da küttür. Çay fidanlarının, çiçekleri İki buçuk, üç buçuk santimetre çapında gövde koltuğunda tekli ya da üçlü kümeler halinde bulunur. Çay fidanının, çiçek sapı 5-10 santimetre uzunluğundadır. 

Çay Fidanının Yetiştirilmesi;

Çay fidanı, subtropik ve tropik iklimlerde dağlık bölgelerde yetişen bir bitkidir. En çok Asya'da  yetiştirilmektedir. Çay fidanını en çok üreten ülkeler, Çin, Hindistan, Sri Lanka, Türkiye, Kenya'dır. Japonya'da sadece yeşilçay üretilmektedir. En çok çay tüketen ülkeler, İngiltere, Rusya, Amerika Birleşik Devleri, Pakistan ve Arap ülkeleri dir.

Çay Fidanının Ekilmesi;

Çay fidanı, tohum ve çelikle üretilir. Ekilecek tohum ılık suda 24 saat bekletilip dikilir. Köklenme oranı düşük olmasına rağmen kış döneminde alınan odunsu çeliklerle bitkisel hormon kullanılarak yeni bitkiler üretmek mümkündür. Çay fidanının hasatı, çay büyüme sırasında 6-14 günde bir toplanır. Marttan, Nisana kadar toplanan genç filizlerin çayının tadı ferahtır. Nisan'dan, Mayısın ortasında kadar toplanan çayda daha az taze filiz bulunur. Mayıs'tan, Haziran'a kadar toplanan çay çok demli olur. Bu tarihten sonra yağmur çayları toplanmaya başlar. Bu çayın kalitesi düşüktür. Sırf çay karışımlarını fazlalaştırmak ve dengede tutmak için kullanılmaktadır. Ekim ve Kasım aylarında toplanan çayın kalitelisi düşük olsa daha az güneş görmesinden dolayı o kadar demli değildir. Çayın hasat zamanı tadını etkilemektedir. En kaliteli çay sadece iki yapraktan oluşan filizlerden toplanmaktadır. Organik maddece zengin, drenajı fazla, asidik ve yağışın bol olduğu ortamlarda iyi gelişmektedir. Kök tüyleri çok incedir. Kuraklığı hiç sevmez.

Çayın Faydaları;

Astım tedavisinde ve göğüs anjininde  etkilidir. Periferik damar hastalığı ve koroner arter hastalığında kullanmaktadır. Yeşil çay yapraklarının bakterilerin neden olduğu kötü nefes kokusuna iyi geldiği tespit edilmiştir. Çay antioksidan etki gösterir. Kuvvet verir. İdrar artırıcıdır. İshal durumunda kabız yapıcı etkilere sahiptir. Alkaloit zehirlenmelerinde panzehir olarak kullanılır. Tohumlarında bulunan yağ sayesinde temizledikten sonra gıda olarak kullanılır.

Çay fidanı, ülkemizde doğu karadeniz bölgesinde, Gürcistan sınırından başlayarak, Ordu ilinin Fatsa ilçesine kadar olan bölgede yetiştirilmektedir. Bu bölge içerisinde en fazla Rize, Giresun, Trabzon, Artvin ve Ordu'da çay yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye'deki çay yetişrilmesi bakımından en elverişli bölge, Gürcistan sınırından Trabzon ilinin Araklı ilçesine kadar olan bölgedir.  İyi günler.
]]>
Bodur Kiraz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/bodur-kiraz-fidani.html Sat, 03 Nov 2018 03:10:45 +0000 Bodur Kiraz Fidanı, Genel itibariyle bodur kiraz fidanı yazları çok sıcak olmayan, hava neminin ve toprağın yeterli olduğu yayla özelliği bulunan her yerde yetişir. Bu kiraz türü rakımı 500-1800 m arasında olan bö Bodur Kiraz Fidanı, Genel itibariyle bodur kiraz fidanı yazları çok sıcak olmayan, hava neminin ve toprağın yeterli olduğu yayla özelliği bulunan her yerde yetişir. Bu kiraz türü rakımı 500-1800 m arasında olan bölgelerde kiraz bahçeleri kurulmaktadır. Bodur kiraz fidanı yetiştirmek isteyen kimselerin mutlaka bahçe toprağı analizi yaptırması şarttır. Ancak bu sayede bu kirazı yetiştirmek ve istenilen verimi almak mümkün olacaktır. Bodur kiraz fidanı için uygun toprak yapısına ve iklim koşullarına göre anaç ve çeşit seçilmesinde fayda vardır. Kiraz fidanı yetiştirmek isteyen kimselerin bahçeleri tek çeşitle ekmemeleri gerekir. Tek çeşit bahçe kurulumu gerekli olan döllenme durumunun yaşanmasını zorlaştırır ya da hiç gerçekleşmez. Bu yüzden de bodur kiraz fidanı dikmek isteyenlerin bu ve benzeri hususlara dikkat etmeleri gerekir.

Bodur kiraz fidanı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise dikim sıklığı konusudur. Dikim tahtası kullanılması kiraz yetiştiriciliği için önemli bir husustur. Bodur kiraz fidanı dikimi için öncelikle arazi tesviye edilmelidir. Yaklaşık olarak 90-100 cm aralığında dip kazanla sürülmesi gerekir. Özellikle ağustos ve eylül ayları bodur kiraz fidanı dikimi için uygun dikim tarihleri olarak bilinmektedir. Dikim esnasında su birikme problemi yaşanması halinde 40-50 cm aralıklar ile hendek kazılması da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Fidanları dikmek için en uygun zaman olan sonbahar ve sonları tercih edilmesi verimi arttırmak açısından önemli bir konudur.

Bodur Kiraz Fidanı Dikiminde Ve Verimlilik Konusunda Yapılacaklar

Dikim esnasında çukurlara bir kürek yanmış halde olan ahır gübresi atılması ise istenilen verimi daha da arttıracaktır. Bununla birlikte 100 gram kadar Triple Süperfosfat katılması da etkili olacaktır. 100 gram kadar da Amonyum Fosfat kullanılması etkili olacaktır. Bu ve benzeri ilaçların kullanılması bodur kiraz fidanı verimliliği açısından etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Yamaç araziler için bodur kiraz fidanı dikimi baklava dizimi şeklinde yapılması etkili olacaktır. Bunun içinde sıra aralığı 5-6 metre ve sıra üzeri ise 3-4 metre aralığında olması oldukça önemli bir husustur. Taban arazileri içinse dikilen çeşide bağlı olarak da sıra aralığı tercih edilmelidir. Her iki durum içinse bodur kiraz dikimi için iyi havalanacak ve güneşlenecek bir durumun olması etkilidir. Aynı zamanda da ağaç yan dallarının birbirine girmeyecek bir şekilde yerleştirilmesi ve budanması da gerekmektedir.

Bodur kiraz fidanı dikiminden sonra ise tepe kesimlerinde acele edilmemesi önemli bir husustur. Bu işlem göz kısımları iyice kabardığı zaman yapılması uygun olacaktır. Bununla birlikte yeni oluşacak olan bodur kiraz fidanları dalları daha da geniş açılı oluşacaktır. Tüm bu bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bodur kiraz fidanı için gerekli verimi sağlayıp gönül rahatlığı ile tüketmeniz mümkündür.

]]>
Yediveren Limon Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/yediveren-limon-fidani.html Sat, 03 Nov 2018 22:01:28 +0000 Yediveren Limon Fidanı: Yediveren limon iklim şartları uygun olduğu sürece çiçeklenme ve meyve vermesi bütün sene süren bir meyve ağacıdır. Meyveleri diğer limon çeşitlerinden daha iri boyda olmaktadır. Turunçgiller aras Yediveren Limon Fidanı: Yediveren limon iklim şartları uygun olduğu sürece çiçeklenme ve meyve vermesi bütün sene süren bir meyve ağacıdır. Meyveleri diğer limon çeşitlerinden daha iri boyda olmaktadır. Turunçgiller arasında en açık renkli yaprakları olanıdır. Tadı ekşi mayhoştur.  Dikimi yapılacak yediveren limon fidan güvenilir bir fidancıdan alınır.  Bu bitki saksıda da yetişebilmektedir. Saksı dikiminde fidanın boyu ortalama olarak 70-100 cm arasında olması uygundur. Bu ürünü ev ortamında da 20-25 litrelik saksılarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Saksıda Yediveren Limonu Yetiştirme: 

Daha sağlıklı bir ortamda ve uzun ömürlülük bakımından dikim yapılacak olan saksı en az 15-20 litrelik olması gerekir. Dikim yapılacak saksı toprağının içerisinde toprak-torf karışımı olması gerekir. Dikim yapılacak olan saksı tabanındaki tahliye delikleri mutlaka açık olmalıdır. Ayrıca bu tahliye deliklerinin hemen üst kısmının 4-5 cm kalınlıkta olacak biçimde çakılla doldurulmalıdır. Saksıdaki çakıl olması, fazla suyun deliklerden daha kolay bir şekilde süzülmesini sağlamaktadır. dikimi yapıldıktan sonra mutlaka yediveren limon fidanına can suyu verilmelidir. Sulama işi yaz aylarında 3-4 günde tekrarlanmalı gerektiğinde ise daha kısa aralarla sulanmalıdır. 20 litrelik bir saksı için1 litre kadar iyi yanmış çiftlik gübresi verilmesi tavsiye edilir. Yediveren limon fidanına, ilk bir kaç sene içerisinde şekil budaması yapılır.

Yediveren Limon Fidanını Açık Alanda  Yetiştirme: 

Dikim yapılacak alan belirlenerek 30 X 30 cm yükseklik ve genişlikte çukur açılır. Fidanın aşı yeri toprak üstünde kalacak biçimde, çukura konarak, kapatılıp sıkıştırılır. Yediveren limon fidanına dikimi yapılmasından sonra can suyu verilir. Toprak suyu emdikçe su takviyesi yapılır. Sulama yaz aylarında 3-4 günde tekrarlanmalıdır. Gerektiğinde ise daha sık aralıklarla sulanır. Gübreleme için iyi yanmış çiftlik gübresi kullanılması tavsiye edilir. Budama için ise ilk bir kaç sene içinde şekil budaması yapılır.

]]>
Asma Üzüm Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/asma-uzum-fidani.html Sun, 04 Nov 2018 04:17:50 +0000 Asma üzüm fidanı, kışın -40 dereceye kadar dayanabilirler. Bu sebeple meyveler içinde yetişme alanı geniş olan türdür. Asma üzüm üretiminde başta Ege Bölgesi gelir. Daha sonra Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu böl
Asma üzüm fidanı, kışın -40 dereceye kadar dayanabilirler. Bu sebeple meyveler içinde yetişme alanı geniş olan türdür. Asma üzüm üretiminde başta Ege Bölgesi gelir. Daha sonra Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgeleri gelmektedir. Türkiye kuru üzüm üretiminde birinci gelmekte ve üzüm ihracatı yapmaktadır. En az üretim Karadeniz'de sağlanmaktadır.

Asma üzüm fidanı, kökleri derine giden bir bitki çeşididir. Bu nedenle yumuşak dokulu topraklardan hoşlanır. Bağların yazlar kurak veya az yağışlı yerlerde iyi geliştiği için bağ toprağının derin ve su tutma kapasitesinin yüksek olması gerekir. Asma üzüm fidanının toprak yapısı fidan köklerine gelişmesine müsait olduktan sonra fakir topraklarda bile yetişmektedir. Yerli asma üzüm fidanları kendi kökleri üzerinde yetiştirildiğinde topraktaki kirece karşı dayanıklıdırlar. Ancak Amerikan asma anacının kullanılması ile toprak seçimlerine dikkat edilmelidir. Ülkemizde, suyu geçirir olmak şartı ile killi topraklar çok verimlidir ve bağcılığa elverişli topraklardır.

Asma üzüm fidanının ömrü,

Asmanın ekonomik ömür süresi bakım koşullarına göre değişmekle birlikte 40 yıl ve üzerindedir. Bundan dolayı, ömrü bitinceye kadar fidan dikildiği yerde kalmalı ve tesisinde çok titiz davranılmalıdır. İyi hazırlanamayan tesis yerinde bağ iyi gelişemez, verimi az ve ömrü kısa olur. Yeni kurulacak bağ yeri, hiç işlenmeyen bir bağ üzerine kurulacak ise alan iyi bir şekilde işlenmelidir. Eğer eski bir bağ alanı ise toprağı bir kaç yıl dinlendirerek bol yeşil gübre ile gübrelenmelidir.

Asmanın köklerinin derine gitmesi ve iyi gelişmesi toprak içindeki gelişmesine bağlıdır. Yani gelişme toprağın yapısı ile alakalıdır. Tınlı kumlu topraklarda kökler çok derine iner. Sert yapısı olan toprakların ise köklerin derine gitmesi sınırlıdır. Bu tür toprakların kirizma yapılması zorunludur. Özellikle yeni bir bağcılıkta kirizma işine daha çok önem vermek gereklidir. Çünkü yeni bağcılıkta kullanılan Amerikan asma anaçlarının kökleri, aşırı kuvvetli ve süratli büyüdüğü için toprağın süzek ve gevşek olması lazımdır. Asmaların gelişme göstermemesi ve bazı bağların zamanından önce kuruması, kirizmanın yapılmaması yada yüzey yapılmasından ileri gelmektedir.

Asma üzüm fidanı dikimi,

Sonbaharda kirizma yapılan arazi ilkbaharda düzeltildikten sonra, makine yada hayvan gücü ile işlenebilecek aralıklar ve çukurluklar açılır. Bölgemizin iklimi sıcak olduğundan güneş ışınlarının zararlarını azaltmak için sıralama doğu batı yönünde yapılmalıdır ve meyilli arazilerde dik olmalıdır. İşaretlenen yerlere iki kürek derinliğinde, bir kürek derinliğinde çukur açılır. Çukur açmak makine ile yapılması daha avantajlıdır. Çukurların dip kısımlarına yanmış çiftlik gübresi konularak ince topraklarla karıştırılmalıdır. Dikim için üzüm fidanında budama yapılır. Yan ve boğaz köklerinin hepsini, dip köklerin ise 10 cm üzerinden çevresi kesilir. Oluşan sürgünlerin en kuvvetlisi bırakılır. Ardından budaması yapılan köklü çubuk yada aşılı köklü topraklı fidan, açılan çukurun tam ortasına gelecek biçimde konulur. Fidanın gövde kısmi en az 10-15 cm toprak üzerinde kalacak şekilde olmalıdır. Açılan çukurlara 10cm kadar toprak attıktan sonra asma üzüm fidanı hava almayacak şekilde sıkıştırılmalıdır. Daha sonra asma üzüm fidanına can suyu verilerek, fidanın yerini belli etmek için yanlarına bir herek dikilir.  
]]>
Bodur Erik Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/bodur-erik-fidani.html Mon, 05 Nov 2018 02:02:05 +0000 Bodur erik fidanı, fidancılık ülkemiz için oldukça önemli olmakla birlikte son zamanlarda gelişen tarım ile ticari anlamda fidancılık yapılmaya başlamıştır. Bu sebeple gerekli şartlar sağlandığı zaman topr
Bodur erik fidanı, fidancılık ülkemiz için oldukça önemli olmakla birlikte son zamanlarda gelişen tarım ile ticari anlamda fidancılık yapılmaya başlamıştır. Bu sebeple gerekli şartlar sağlandığı zaman toprağın analizi ile gerekli fidan dikimi gerçekleştirilir. Bu fidanlar arasında bodur fidanıda yer alır. Birçok çeşidi bulunan bodur erik türleri arasında toprağa göre gerekli erik çeşitleri seçilmesi gerekir. Ayrıca iklim özellikleri de erik seçiminde farklılık gösterir. Can erik fidanı ılıman iklimi severken, Avrupa erikleri soğuk iklimi sever, Japon erikleri ise ılıman iklimde yetişir. Dikilecek olan fidanın soğuğa karşı hassasiyetinin dikkate alınması gerekir. Çünkü erik çiçekleri açtığı zaman soğuktan etkilenirler. Bu sebepten dikkatli olunması gerekir.

Bodur erik fidanı toprak

Toprak seçiminde toprağın orta dereceli olması gerekir. Derinlikleri az olan topraklarda kolaylıkla yetişebilir .Genellikle hemen hemen her toprağa uyum sağlarken; kuru, kireçli topraklarda yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Kireç gibi toprakta bulunan maddelere dayanıklı bir bitkidir. Ayrıca humuslu, besin maddeleri bakımından zengin, sıcak topraklarda da yetişebilir.

Bodur erik fidanı bahçe kurma işlemi

Bodur erik için gerekli bahçeyi yapmadan önce toprağın en az iki sefer sürülmesi gerekir. Gerekli sürümler yapılmasının ardından dikim şekli ve zamanına dikkat edilmesi gerekir. Bahçe kurulacağı zaman sıralar şeklinde ağaçların yerleştirilmesi gerekir. Yani bloklar halinde arazinin büyüklerine göre fidanların yeri saptanır.  Bodur erik fidanı dikilmesi esnasında iki sıranın bir tozlayıcı fidanı dikilmesi gerekir. Yani yaklaşık olarak 8 ağaca bir tozlayıcı erik fidanı gerekir. Bodur erik fidanı için gerekli ekim tarihi Aralık ayında gerçekleştirilir ise bahara kadar ağaç bulunduğu bölgede çillenme yapmaya başlar. Kış zamanı aşırı soğuk olan bölgelerde ise ekim  

Bodur erik fidanı bakımı işleri

Sürülme, Erik fidanı bakımı yapılırken yılda iki kez bakımının yapılması gerekir. İlk bahar geldiği zaman ilk toprağın havalandırılması için sürülme işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra sonbaharda ikinci kez sürülme yapılır. 

Sulama, için bölgenin yağış miktarına göre sulama yapılması sağlanır. Bunun için ilk 4 yıl kesinlikle meyve fidanın sulanması gerekir. Erik ağacı saçak köklü olduklarından dolayı köklerinin su ile beslenmesi meyve ağacının hızlı büyümesini sağlar. Bu sebepten yazın sıcak olan günlerde 10 günde bir sulama yapılması gerekir. Sulama işlemi toprağın özelliğine göre tercih edilir. 

Gübreleme, yılda iki kez gübreleme işlemi yapılarak ağacın toprak yapısı güçlendirilir. Potasyumlu gübreler tercih edilirken; azotlu gübreler de ağaç için gerekli bakımın yapılmasında etkilidir. 

Budama, erik fidanında ilk 4 yıl şekil budaması yapılır. Buna göre budama ile şekli belirlenir. Güneş görmeyen kısımlar açılarak ağacın her tarafının güneş görmesi sağlanır. 4 yıl sonra ağacın meyvesine göre budama işlemi gerçekleştirilir. 4 yıl geçtikten sonra meyve vermeye başlayan bodur erik fidanlarında meyve seyreltme işlemi gerçekleştirilir. 

Çiçek seyreltme, erik çiçeklerinin çok olduğu kısımlarda aralardan çiçeklerden koparma işlemi gerçekleştirilir. Böylelikle eriklerin daha büyük ve kaliteli olması amaçlanır. Yetiştirilen erikler belirli olgunluğa geldiği zaman hasat işlemi gerçekleştirilir.
]]>
Ahududu Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/ahududu-fidani.html Mon, 05 Nov 2018 13:01:34 +0000 Ahududu fidanı; ülkemizin batıdan doğuya ve kuzey bölgelerinde yetişen, rakım yüksekliği 1000 metre ve daha yüksek bölgelerimizde, özelliklede nem oranı fazla olan yerlerde, doğal olarak kendiliğinden yetişen bir bitkidi Ahududu fidanı; ülkemizin batıdan doğuya ve kuzey bölgelerinde yetişen, rakım yüksekliği 1000 metre ve daha yüksek bölgelerimizde, özelliklede nem oranı fazla olan yerlerde, doğal olarak kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Halk arasındaki ağaç çileği, kırmızı böğürtlen gibi çeşitli isimlerle bilinir. Son yıllardaki gerek dondurulmuş ürünler kategorisindeki ihracat yeri, gerekse son zamanlarda gelişen dondurma çeşitleri ile oldukça önemli bir yere sahiptir. Ahududu bitkisi orta veya orta küçük çalı bitkileridir, özel bir toprak veya bakım gerektirmezler, ayrıca ahududu bitkisi, su tutma ve geçirgen kapasitesi yüksek topraklarda daha yüksek verim alınmaktadır.

Ahududu fidan üretimi;

Ahududu fidanı üretiminin en önemlilerinden birisi kök sürgünlerinden büyüyen fidanlardır. Ahududu bitkisinin her yıl köklerden çıkan sürgünler mevsimi boyunca gelişim ve büyümelerini tamamlarlar, bu sürgünler sonbaharla birlikte yaprakların dökülmesi ile ilkbahara kadar köklerinden yetişen bu sürgünler, kökleri ile birlikte sökülerek ahududu fidanı olarak kullanılırlar, kışları sert geçen bölgelerde en uygun fidan sökümü ilkbahar aylarıdır.

Diğer bir ahududu fidanı üretimi ise köklerinden elde edilen çileklerdir. Sonbaharda yaprakların dökümünden hemen başlayan dönem ile ilkbaharda gözlerin belirginleşmesine kadar geçen sürede, 2 ila 10 milimetre kalınlığa 5 -10 santimetre uzunluğa kadar muhtelif kalınlıklarda köklerden parçalar hazırlanır. Bu kök parçaları dikime kadar nemli bir ortamda tutularak kurumaları önlenir. Alınan kökler dikim yapılacak arazide 50 -80 santimetre aralıklarla ortalama 4 santimetre derinliğe yatay biçimde dikilerek üzeri kapatılmaktadır. Bu çeliklerde bulunan gözler ilkbaharla birlikte patlar ve dikime hazır fidan haline gelmektedir.

Modern doku kültürü yöntemi se, kontrollü bir ortamda büyütülen ana bitkilerin büyüme noktalarının olduğu yerlerden yaklaşık 0,1 ile 0,3 milimetre civarında küçük parçalar alınmaktadır. Bu örnekler sterilize edilmiş özel tüplerde özel besin ortamlarında korunarak büyüme odalarında muhafaza edilirler. Işık, nem ve sıcaklık gibi şartların iyi sağlandığı büyüme odalarında çoğaltılarak bitkiler oluşturulur, bu bitkiler önce küçük saksılara, daha sonra da daha büyük saksılara alınarak dış ortam şartlarına alıştırılarak büyütülürler.

Ahududu fidanı cinsleri;

Meeker cinsi ahududu; makine ile hasada uygun, güçlü bir şekilde gelişen, kırmızı renkli, iri meyveli, orta sertlik derecesine sahip kaliteli ve taze işlemeye uygun bir cinstir.

Heritage cinsi ahududu; dik büyüyen, güçlü ve gelişen bir yapıya sahiptir, geç dönemlere kadar ürün hasadı yapılabilen ve farklı bölgelere, iklimlere  iyi uyum sağlayan, meyvesi sert ve orta iriliktedir, orta düzeyde kırmızı olup, tadı orta düzeydedir ve derin dondurulmaya uygundur, iklimi serin bölgelerde geç olgunlaşma süresi bulunmaktadır.

Willamette cinsi ahududu; farklı bölgelere çok kolay uyum sağlayabilen, güçlü bir şekilde gelişen, zararlılara ve hastalıklara dayanıklı, makine ile hasada uyumlu bir ahududu cinsidir. İklimi sıcak olan bölgelerde sonbahar hasadı da alınabilmektedir. Willamette cinsi ahududu, konik yapıda, kırmızı renkli, yapısı iri ve sert olmakla beraber tadı iyi olup işlemeye oldukça elverişli bir cinstir.
]]>
Aşılı Gül Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/asili-gul-fidani.html Mon, 05 Nov 2018 14:57:47 +0000 Aşılı gül fidanı, Güllere yapılacak aşılama teknikleri, bölgenin iklim şartları ve toprağın fiziki yapısı ile ilgilidir zira bölgenin iklim şartlarına göre seçilen aşı çeşidi başarıyı ve üretimde ki artışı Aşılı gül fidanı, Güllere yapılacak aşılama teknikleri, bölgenin iklim şartları ve toprağın fiziki yapısı ile ilgilidir zira bölgenin iklim şartlarına göre seçilen aşı çeşidi başarıyı ve üretimde ki artışı da beraberinde getirmektedir. Sonuç olarak güller ekildiği bölgeler ve iklim şartlarına uygun aşılamalarda korunup, çoğaltılabilir, ilaçlama ve aşılama yöntemleri ile zararlar en aza indirilebilir. Bu durumu bir örnek ile açıklayacak olursak; R. Multiflora -20-23 dereceye maruz kaldığında çok zor dayanır. Buna karşın R.Canina, -35 dereceye kadar dayanıklılık gösterebilmektedir. Fakat kültür formu ise -20 derecenin altında ki düşük sıcaklığa dayanıklılık gösteremediklerinden kış mevsiminde korunmaya alınması muhakkaktır. Baston güllerinde, yani yüksek aşı uygulaması yapılan güllerde aşı yeri don durumunda büyük zararlar görmektedirler. Bundan dolayı yüksek aşılı güllerin daha çok ılıman iklim şartlarında kullanılması büyük önem taşır. Eğer sert bir iklimde bu aşı uygulanacaksa aşı yerinin korunması gerekmektedir. Gül fidanının kök bölgesinde 30 cm kadar toprağın siper edilmesi her aşılama tekniğinde uygulanması gerekmektedir. Aşı uygulaması öncesinde fidanlar incelenip, en az 10-15 gün  bol bol sulanması gerekmektedir.

Aşılı Gül fidanı ve aşı çeşitleri

Güllerde İngiliz Aşısı: Bahar aylarında yapılan bir aşıdır. Nisan ayı ile Mayıs ayı arasında yapılır.

Güllerde Kalem Aşısı: Aşılama işlemi yapılacak olan bölüm yarılarak içine ilaçla hazırlanan kalemler konur ve macun yardımı ile kapatılır. Aşı işlemi yapılacak gülle kalem alınacak bölümün kalınlıklarının birbirine eşit olmaları dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kesilen kalem, aşı işlemi yapılacak gövdeye havayla teması tam kesilecek şekilde sıkıca bağlanmalıdır.

Güllerde Göz Aşısı: Türkiye'de en yaygın aşılama tekniğidir. Bu teknik ile sene içerisinde ticari gül fidanları elde edilir. Göz aşısı üzerinde göz bulunan kabuk parçasıdır. Anaç, özel aşı bıçağı ile T harfine benzer bir kesik atılır, içindeki göz çıkartılıp yerine diğer gövdeden çıkarılan göz yerleştirilir ve bir bez yardımı ile bağlanır. Her aşının olduğu gibi bu göz aşısınında zamanı vardır. Ve yapılacağı mevsime göre durgun göz aşısı ve sürgün göz aşısı olmak üzere ikiye ayrılır.

Sürgün göz aşısı: Temmuz ve Eylül ayları arasında, kışların sert olduğu bölgelerde uygulanır. 

Durgun göz aşısı: Mayıs ve Temmuz ayları arasında kışların ılık olduğu bölgelerde uygulanır.

Gözün alınması 4 ana unsurdan oluşur.
 • Gözün alınma işlemi
 • Anaç dalın hazırlanması
 • Gözün takılması
 • Bağlama işlemi
Aşılı Gül fidanı, Göz Aşısı Sonrası Bakım Süreçleri

Aşı işlemi yapılırken havanın ılık ve çok sıcak olmamasına azami dikkat edilmelidir. Özellikle serin akşamlar aşının tutma oranını arttırmaktadır. Aşı yapılmış fidanın her gün periyodik olarak sulanması şarttır. Yapılan aşının tutma süresi yaklaşık 2 haftada belli olur. Bu süreden sonra bağlacın gevşetilip gevşetilmeyeceği belli olur. Bazı aşılar tutmayabilir, bunu aşı yerinin siyahlaşıp, kurumasından anlayabilmekteyiz. Aşının tuttuğunu ise gelişiminden anlarız. 
]]>
Eşek Zeytin Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/esek-zeytin-fidani.html Tue, 06 Nov 2018 04:57:50 +0000 Eşek Zeytin Fidanı, Yunanistan'ın güneyindeki Kalamata yöresine özgü bir çeşittir. Farklı yörelerde Palamut Zeytin, Kalamata, Teke veya Tekir, Çelebi olarak da adlandırılır. En iri salamuralık zeytindir. Meyveleri v Eşek Zeytin Fidanı, Yunanistan'ın güneyindeki Kalamata yöresine özgü bir çeşittir. Farklı yörelerde Palamut Zeytin, Kalamata, Teke veya Tekir, Çelebi olarak da adlandırılır. En iri salamuralık zeytindir. Meyveleri ve çekirdeği çok iridir. Yaklaşık %20 oranında yağ içerir. Meyve eti sert olduğundan beklemeye dayanıklıdır. Taneleri çok iridir. Son yıllarda iri zeytin talebinin artması nedeniyle yeşil sofralık olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde eşek zeytini olarak bilinir. Eşek Zeytin Fidanı Karasal iklim bölgeleri hariç diğer iklimlerde yetiştirilmeye uygundur. Sofralık siyah, yeşil salamura veya çizik yeşil zeytin olarak tüketilir.

Eşek zeytini fidanı iklim ve toprak istekleri:

Eşek zeytin fidanı için en uygun iklim, Akdeniz iklimidir. Yıllık 400-800 mm yağış alan yerler zeytin yetiştiriciliği için uygundur. Eşek zeytin fidanı toprak konusunda pek seçici olmayıp daha ziyade kalkerli-kumlu, derin ve besin maddelerince zengin toprakları sever.

Coğrafi Dağılımı: Eşek zeytin fidanı yetiştiriciliğinin en yoğun olduğu bölgeler Balıkesir, Aydın, Muğla Antalya, Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa illerimiz olmak üzere ülkemizin birçok bölgesinde dikimi ciddi derecede çoğalmıştır.

Dikim Mesafesi: Eşek zeytin fidanı bahçesi kurulurken dikim aralığı düz araziler için 6×6 veya 7×7 şeklinde olması uygundur.

Sulama: Eşek zeytin fidanı genellikle sulanmaz ancak eğer sulama imkanı varsa ürünü artırmak ve kaliteli ürün elde etmek için sulanmalıdır. Ürün ve yağ miktarını ile kalitesini artırmak için sulanması gereken hassas dönemler, çiçeklenme öncesi ve sonrası meyve oluştuğu zaman ve meyvenin renk değişimi devresidir

Budama: Eşek zeytin fidanı budamada önemli olan her yaşta yaprak/kök ve yaprak/odun dengesini optimum düzeyde tutmaktır. 

Mahsul budaması: Mahsul budamasından amaç, taç içerisindeki ışıklanmayı artırarak ağacın verimli periyodunu maksimum düzeyde tutmaktır.

Şekil budaması: Fidan dikildikten sonraki ilk 2 yılda hiçbir budama yapılmaz. 3. yıldan itibaren 60-100 cm yüksekte 3-4 dal bırakılarak şekillendirilir.

Gençleştirme budaması: Ağaç yaşının ilerlemesiyle ürün kalitesi düşer ve alternansı artar. Önce ana dallardan birisi gövde ile bağlantısının birkaç cm üzerinden budanır. Bu bölgeden kuvvetli sürgünler çıkar. Eşek zeytin fidanı budandıktan sonra kesilen yerlere katran sürülmeli ve ağaçlara bordo bulamacı veya bakırlı preparatlarla ilaçlanmalıdır.

]]>
Sarılop İncir Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/sarilop-incir-fidani.html Tue, 06 Nov 2018 09:25:41 +0000 Sarılop incir fidanı, Sarı lop incirinin meyveleri yuvarlak, basık şekilli, tane ağırlığı 65-75 gram ağırlığı arasındadır. Kabuk sarı renkte ve kolay soyulur. Çekirdekleri orta iriliktedir. Meyve içi boşluğu yoktur. Meyv Sarılop incir fidanı, Sarı lop incirinin meyveleri yuvarlak, basık şekilli, tane ağırlığı 65-75 gram ağırlığı arasındadır. Kabuk sarı renkte ve kolay soyulur. Çekirdekleri orta iriliktedir. Meyve içi boşluğu yoktur. Meyveleri çok tatlı, hissedilir hoş kokuludur. Kurutmalık olarak değerlendirilen bir çeşittir. Kuru meyve rengi beyaza yakın sarıdır. Meyveleri iricedir. Meyve verimi iyi olan bir çeşittir. İlk olgunlaşma Temmuz sonu Ağustos başında başlar, Ağustos sonunda zirveye ulaşır ve eylül sonunda tamamlanır. Türkiye'nin her yöresinde yaygın olmakla birlikte, Ege bölgesinin geniş alanlarında yoğun şekilde yetiştirilir. Türkiye taze incir üretiminin %7'i ve dış ülkelere satılan kuru incirin tamamı bu bölgelerde üretilir. Özellikle Aydın yöresine has bir bitkidir.
Bölgelerin ekolojik koşullarının uygunluğu en kaliteli kuru incirlerin yalnızca bu havzada yetişme şansı olmuştur. 

Sarılop incir fidanının iklim ve toprak isteği:

İncir subtropik iklim bitkisidir. Dünyanın ılıman iklime sahip bir çok yerlerinde yetişmektedir. İncir kışları ılık, yazları sıcak ve kurak yerler ister. Yıllık ortalama 18-20 derece olduğu yerlerde iyi yetişir. Meyve doğuşundan hasat sonuna kadar olan Mayıs- Ekim aylarında daha yüksek sıcaklıklar, meyve olgunluğu ve kurutma evresinde Ağustos- Eylül aylarında 30 dereceye kadar çıkan sıcaklık istenir. Güneşte kurutma yönünden bu sıcaklık çok önemlidir. Yüksek sıcaklık kadar düşük sıcaklıkta çok önemlidir. -9 derece sıcaklıktan aşağı düşen yerlerde incir bakımı başarılı olmaz. İncir ağacının yağış isteği yıllık 625 mm'dir. Yağış miktarının 550 mm altına düşmesi durumunda sarılop incir fidanının sulanması gerekir. Özelikle meyvelerin büyüme aşamasında Kasım-Haziran aylarında olması, kurutma döneminde Temmuz-Eylül aylarının yağışsız olması ve bulutsuz geçmesi istenir. 

Sarılop incir fidanı toprak istekleri bakımından fazla seçici değildir. Ancak söz konusu kuru incirse, kalitesi bakımından toprak istekleri yönünden çok seçici olur. Derin, kumlu- killi, yeterli organik materyal ve kirece sahip topraklar ister.incir fidanı kirece zengin topraklarda çok güzel yetişir. Toprak tuzluluğuna az dayanıklı bir bitkidir. İncir taban suyu iki metreden daha yakın olan topraklarda kaliteli ürün alınmaz.

Sarılop incir fidanı gübreleme: Ph derecesi 6-7-8 arasında değişen topraklar uygundur. İncir ağacı kireci çok sever. Toprak ph derecesi düşük olduğu yerlerde kireç verilmesi yararlı ve hatta zorunlu olmaktadır. 
]]>
Kamkat Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/kamkat-fidani.html Tue, 06 Nov 2018 14:24:34 +0000 Kamkat Fidanı: Kamkat mandalina, portakal, limon, bergamot gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Şekli limon fakat görünümü portakala benzer. Ama portakalın ve limonun kabuğu soyulup yenilirken kamkatın kabuğu soyulmadan Kamkat Fidanı: Kamkat mandalina, portakal, limon, bergamot gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Şekli limon fakat görünümü portakala benzer. Ama portakalın ve limonun kabuğu soyulup yenilirken kamkatın kabuğu soyulmadan yenmekte, kamkat Dünyada kabuğu ile yenile bilen tek meyvedir. Ele alınan kamkatın kokusu bir süre elden gitmez, kokusu bergamotu andırır. Kamkat içeriğinde bol miktarda C vitamini içerir ve vücudun kas ve dokusu için gerekli olan mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına yardım etmektedir. Kamkat saksıda yetiştirilebilecek, fazla bakım istemeyen tek meyve ağacı denilebilir. Kamkat Anavatanı Çin olduğu söylenmekte ve Türkiye’nin birçok bölgesinde yetiştirilmeye çalışılsa da en iyi yetiştirilen, meyve oluşmasını sağlayan Rize ili olmuştur.

Kamkat Fidanı Yetiştirilmesi: 

Kamkat yetiştiriciliğinde çoğunlukla üç yaprak anaç göz aşısı yapılarak üretilmektedir. Dişi ve erkek organları aynı çiçek üzerinde olduğu için tek bir Kamkat fidanı her alanda çiçeğe ve meyveye yatabilir. Rize’de Temmuz ayı sonuna doğru çiçek açmaya başlamakta, meyve verimi Ağustos sonu ile Eylül ayı içinde olmaktadır. Kamkat meyvesi iri zeytin büyüklüğünde olur Nisan ve Mayıs aylarında yeme olgunluğuna gelmektedir. Meyve koparılmadığı zaman bir sene bitki üzerinde kalır aynı olgunluk ve lezzetle yenilir. meyvesi haziran ayı ortalarına kadar olan dönemde toplanır tüketildiğinde bitki yeniden temmuz ayında çiçek açmaya başlayabilir. Aksi takdirde bitki zayıf kalır ve çiçek açmaz. Kamkat fidanı gübre olarak potasyum, fosfora ihtiyaç duyar.

19.yüzyılda Kuzey Amerika ve Avrupa’ya giren kamkat saksılarda ve seralarda yetiştirilmektedir. Günümüzde balkonlarda, bahçelerde, süs bitkisi olarak, bahçe ve çevre düzenlemesinde de kullanılmaktadır. Ülkemizde yetiştiricilik ve üretimi henüz tam anlamıyla saksı dışına çıkamamıştır.

Kamka Fidanının Bakımı: 

Kamkat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz bu bitki dolaylı ışıklardan yararlana bilir. Kamkat bitkisi hava akımından kolay etkilendiği için akım olan bölgelerde korunmalıdır. Çok fazla sıcak ve soğuk havada bırakmamak gerekir, bu havalar bitkinin çiçeklerine, meyvelerine, köklerine ve yapraklarına zarar verir. Her bitkide olduğu gibi zamanla toprakta bulunan mineraller, vitaminleri tükenir bu nedenle senede en az bir defa mineral ve vitamin desteği vermek gerekir.

Kamka Fidanının Toprak İsteği: 

Kamkat toprak isteği genel bir ifadeyle türüne göre nötr- asitli arasında değişmektedir. Toprağın biraz asitli olmasına dikkat etmek gerekir, bazıları hafif alkalinli toprakları tolere  etmektedir. Organik besleyiciliği yüksek olan hem doğal toprak elementleri besleyiciliği yüksek olan ve mineralleri yüksek olan besleyici toprak ister. Toprağın süzek olması çok önemlidir. Kumkat toprağına 2 ölçü killi toprak, 5 ölçü iyi bir torf toprak, 1 ölçek kuvars kumu ve 1 ölçek ince ponza taşı karışımı kamkat çok sağlıklı gelişir ve çok verimli olur. Fakat asitlilik yüksek olan toprak kullanılacaksa bu toprakta kalsiyum ihtiyacı olduğunda içerisine bir miktar kalker taşı kırpıntıları katılmasında fayda vardır. Aslında toprağa deniz mahsullerinde elde edilen özel bitki besinleri vermekte yarar vardır.

Kolay gelsin.

]]>
Mavi Gül Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/mavi-gul-fidani.html Wed, 07 Nov 2018 05:36:21 +0000 Mavi gül fidanı, doğal yöntemlerle mavi renk olarak yetişmesi mümkün olmayan bir tür güldür. Mavi gülün anlamı diğer renkte olan gül çeşitleri gibi pek çok hikaye ile doludur. Mavi gül fidanı beyaz güllerin mavi boy Mavi gül fidanı, doğal yöntemlerle mavi renk olarak yetişmesi mümkün olmayan bir tür güldür. Mavi gülün anlamı diğer renkte olan gül çeşitleri gibi pek çok hikaye ile doludur. Mavi gül fidanı beyaz güllerin mavi boya ile yapay olarak boyanması ile üretilirler. Mavi güller 2004 yılında Avusturya ve Japon firmalarının ortak çalışması olan 13 yıllık bir sürede ortaya çıkmıştır. Mavi güle sanat ve medya gibi tüm topluma etkisi çok fazla olan alanlarda farklı tasvirler ve farklı bakış açılarıla anlamlar yüklenmiştir. İmkansızlık sembolü olarak gösterilen mavi gül sahibine dileklerini ve bahşetmiş olduğu gençliği vaat etmekte olduğuna inanılmaktadır. Mavi gül fidanı diğer yandan da benzersizlik ve ilahi aşkı temsil eder. Sahip olan kişiye eşsiz olduğunu anlatır. Mavi gül fidanı renginin güzelliği ile de oldukça dikkat çekmektedir. Çiçeklerin en güzeli olarak bilinen mavi güller doğal yollar kullanılarak ekim ile elde edilemeyen bir tür güldür. Genetik olarak kendiliğinden doğada var olmazlar. Gerçek mavi rengini verecek olan gen ve pigmentlere sahip değildir. Mavi güller kolay yollarla elde edilemeyen uzun zaman harcandıktan sonra ortaya çıkar. Son yıllarda mavi güller tohum şeklinde de satılmaya başlanmıştır. Ama boyamada ortaya çıkan nitelikler de ki kadar etkili olmamıştır. 

Mavi Gül Fidanı Nasıl Elde Edilmiştir

Doğada doğal yollar ile bulunmayan mavi gül fidanı, tarih boyunca beyaz güller mavi renge boyanarak elde edilmiştir. Tarih kitaplarına göre, Endülüs zamanında da beyaz güllerin köklerine mavi renk boya dökülerek mavi gül fidanı elde edilirmiş. Avusturyalı Florigene ve Japon Suntory firmalarının 13 yıllık çalışmaları sonucunda beyaz gülün genetiği ile oynanarak çiçeklere mavi rengini veren delfinidini taşıyan ilk mavi gül üretilmiştir.Bilim adamları tarafından mavi gül fidanı elde edebilmeleri için 3 farklı gen ile ilgilenilmiştir. 2 tanesi ile değişim yapılmış, 1 tane yeni gen eklenmiştir. Yapılan bu değişiklikler ile başarı elde edilerek ilk mavi gül üretimi gerçekleşmiştir. Fakat ışıktan ışığa göre de fark edilecek olan renk, gerçek anlamda tam olarak mavi rengini vermemiştir. Mavi gül fidanının rengi ya eflatun ya da lavanta rengi tonları gibi bir sonuç vermiştir. 


]]>
Vişne Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/visne-fidani.html Wed, 07 Nov 2018 13:26:05 +0000 Vişne fidanı: Rosaceae familyasından kiraza benzeyen ancak tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve çeşididir. Birçok kaynakta vişnenin muhtemel ana yurdu olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları kısmında kalan bö Vişne fidanı: Rosaceae familyasından kiraza benzeyen ancak tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve çeşididir. Birçok kaynakta vişnenin muhtemel ana yurdu olarak Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu dağları kısmında kalan bölge kabul edilmektedir. Vişnenin botanikteki Latince ismi olan P. cerasus bugünkü Giresun’un eski ismi olan Kerasus’tan geldiği bilinmektedir.

Kirazla, meyvesinin dışında çok farklılıkları vardır. Yaprakları kiraz yapraklarından oldukça küçüktür. Dalları kiraz ağacının dallarına göre çok daha yaygındır. Vişnenin İran'ın kuzeyiyle Türkmenistan arasında kalan bölgede ortaya çıktığı ve oradan Avrupa'ya kadar uzayarak yayıldığı sanılmaktadır. Vişne adı kirazdan ekşi olan meyvelerini yaz ortalarında veren Vişne ağaçları, Gülgiller familyasından olup, Anayurdu Anadolu ve Balkanlar olan vişne ağaçları, 5-7 m. kadar boy verebilir. 4 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar ve ortalama 40-50 yıl kadar yaşar.
Vişne ağacı, gövdesi yuvarlak taçlı ve kiraza göre daha çalımsı görünümündedir. Gövdesi kırmızımtırak gri donuk, benekli, ya da parlak renklidir. Dalları kirazınkinden daha ince ve yay gibi olup sarkık biçimdedir. Yaprakları da kirazınkinden biraz daha küçük, ayası düz, parlak canlı yeşil renkli ve tüysüzdür. İlkbaharda çok erken açan çiçekleri beyaz renklidir. Bir salkımında ortalama birden fazla ve altıya kadar değişen sayıda çiçek açtığı görülmüştür. Genelde temmuz ayı ortalarında olgunlaşmaya başlayan meyveleri, kiraza göre biraz basık çadır. Olgunlaşan vişneler, bol sulu ve siyaha yakın kırmızı renkli olurlar.


Ülkemizde çok önemli iki vişne fidanı türü yetiştirilmektedir. Bunlardan meyvesi çok değişik kullanıma elverişli olan Kütahya vişnesi, uzun saplı, iri boyda, ucu çok hafif sivrice, koyu kırmızı narin kabuklu, çok sulu, oldukça ekşi ve kırmızı etli meyveler vardır. Diğer türü ise Macar vişnesi, kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli kalınca kabuklu, çok ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her iki vişnenin ağaçları da, Genel olarak temmuz ayından başlayarak bol ürün verir. Vişne meyvesi, sofralıktan daha çok meyve suyu, şurubu, reçeli, marmeladı, kompostosu, likörü ile diğer bazı tür içkileri, pasta ve tatlıları yapılarak da tüketildiği bilinmektedir. Ayrıca kurutularak da yenir. Ortalama olarak 100 gr taze vişnede 14,3 gr karbonhidrat ve 58 kalori vardır. Vişnede A vitamini çok yüksek olup 1.000 IU’ya kadar olduğu görülmüştür.

Vişnenin Yararları ise şunlardır:

 • Vücudu ve mideyi güçlendirir
 • Özellikle mikrop öldürücüdür.
 • Ateş düşürür ve idrar söktürücüdür.
 • İshali önler, vücuda çok rahatlık verir.
 • Öksürüğü önlemeye iyi gelir.
 • Ağrıları ortadan kaldırır.
 • İltihap gidericidir. 
 • Uyku düzensizliğini giderir.

]]>
Ayva Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/ayva-fidani.html Thu, 08 Nov 2018 06:32:25 +0000 Ayva Fidanı, Tek başına yenilebileceği gibi komposto ve reçel olarak tüketilebilen bir meyve olan ayva ülkemizde Akdeniz Bölgesi, İzmir, Burdur, Amasya Ankara ve Ayvalık şehirlerinde yetiştirilmektedir. Kış soğuklarına dayanı Ayva Fidanı, Tek başına yenilebileceği gibi komposto ve reçel olarak tüketilebilen bir meyve olan ayva ülkemizde Akdeniz Bölgesi, İzmir, Burdur, Amasya Ankara ve Ayvalık şehirlerinde yetiştirilmektedir. Kış soğuklarına dayanıklı olan bu meyve türünü yetiştirmek oldukça kolaydır.

Ayva fidanı nasıl dikilir Ayva fidanı sonbahardan ilkbahar mevsiminde kadar dikilebilir. Ayva fidanı dikmek için en uygun zaman çok soğuk olmayan ve yağışsız dönemlerdir ve bu fidanı dikmek için fazla köklenmiş olmasına gerek yoktur. Çünkü kökü çok derine ilerlemez. 60 cm derinliğinde açılacak çukur ayva fidanı dikilmesi için yeterlidir.

Ayva fidanı ekolojik istekleri
 
İklim, ayva fidanı için en uygun iklim deniz iklimidir. Aynı zamanda İç Anadolu Bölgesi gibi deniz iklimi olmayan bölgelerde de rastlanmaktadır. Fakat vadi içlerinde ve uygun yönergelerde yetiştirilmektedir. Armut fidanı gibi kış soğuklarına dayanıklı olan ayva fidanı aşırı rüzgarlı yerleri sevmez ve rüzgarda dalları kırılarak meyve dökümüne uğrayabilir. Yapraklarının hassas olması nedeniyle aşırı yağış alan bölgelerde iyi yetişmez.

Toprak, sıcak, kumlu, geçirgen toprakları seven ayva fidanının, nemli ve soğuk topraklarda verimi düşer, meyveleri susuz ve sert kalır.

Ayva fidanı bakımı
 
Toprak işleme, yüzlek köklü olan ayva fidanı toprak işlemesi sık yapılmamalıdır. Eğer toprak işlemesi yapılacaksa toprağa derin sürüm yapmamalı, yüzeysel işlemler yapılmalıdır. Boy almış otlar temizlenmeli ya da yabancı otlara ilaçla müdahale yapılmalıdır. Sonbahar ve kış mevsiminde toprağa bir kez işlem yapılması yeterlidir.

Sulama, fidanın sağlıklı olarak gelişebilmesi için ve kaliteli meyve alabilmek için fidanların düzenli sulanmaya ihtiyacı vardır. Sulama aşırı olmamak kaydıyla ağacın gövdesine gelmeden damlama veya mini yağmurlama sistemi ile yapılmalıdır.

Gübreleme, doğru gübreleme yapılması için ayva fidanlarının bulunduğu toprak analizi düzenli olarak yapılmalıdır. Yapılan analizler ışığında toprağın ihtiyacı olan gübre belirlenebilir. kimyasal gübre verilecekse fidanın kök ve gövdesine zarar vermeden taç iz düşümü içerisine uygulamalıdır. Fidanın ihtiyaç duyduğu mikro elementler ise toprağın ihtiyacına göre verilebilir. Ayva fidanlarına aynı zamanda organik gübre de verilmelidir.

Budama, ayva fidanı budaması fidanın alınması ile başlayan bir işlemdir. Ayva fidanının budanması genellikle fidanın doğal büyümesine benzeyen kase, vazo şekli budama ile yapılır. Daha sıcak iklimlerde ise doruk Dal budama şekli tercih edilmelidir.

Hastalıkları, ayva fidanı için en tehlikeli hastalık ateş yanadır. Bu hastalık çiçeklerinin kararması ve solması ile kendini belli eder. Bu durumda kış mevsiminde hastalıklı olan dalların kararan bölgelerin 20 cm altından kesilmelidir. Bununla beraber iç kurtları, mumya hastalığı, kahverengi benek ayva fidanı hastalıkları arasında yer alır. Doğru ilaçlama yapıldığı takdirde bu hastalıklardan kurtulmak mümkündür. 

Hasat ve depolama, meyvelerin kabuğu yeşil renkten sarı renge döndüğünde olgunlaşmaya başlayan meyveler el ya da bir makas yardımıyla toplanır. Olgunlaşmadan erken toplanan meyveler tatsız, susuz ve sert olur. Hasat yapılırken meyvenin zedelenmemesine özen gösterilmelidir. Sert bir meyve gibi görünse de aslında çabuk zedelenen bir meyvedir ve zedelendiği takdirde kararmaya başlar. Ayvalar toplandıktan sonra soğuk hava deposunda diğer meyvelerle bir  arada olmamak şartıyla 2-3 ay kalabilir.

]]>
Çilek Ağacı Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/cilek-agaci-fidani.html Thu, 08 Nov 2018 16:26:48 +0000 Çilek Ağacı Fidanı: Çilek ağacı, genel olarak Asya ülkelerinde yetiştirilen ve ekonomi olarak çok avantajlı bir ağaç türüdür. Asya ülkeleri genelinde çok sevilen bir tat olmakla beraber ekonomi olarak getirisi yüksek bi Çilek Ağacı Fidanı: Çilek ağacı, genel olarak Asya ülkelerinde yetiştirilen ve ekonomi olarak çok avantajlı bir ağaç türüdür. Asya ülkeleri genelinde çok sevilen bir tat olmakla beraber ekonomi olarak getirisi yüksek bir meyvedir. Tüm çilek ağaçlarının ortak özelliği ise her ağacın dişi ve erkek olmak üzere farklı ağaç cinsiyetlerinin olmasıdır. 

Çilek Ağacı Fidanı Özellikleri Ve Faydaları Ve Kullanım Alanları; Genel olarak diğer ağaç türlerinden farklı olarak olgunlaşmakta ve meyvelerinin renginin farklı olması en bilinen özelliğidir. Genel olarak uzun bir yapıya sahiptirler. 20 metre kadar uzayabilmekte ve genel yapı olarak ise görsel açıdan da oldukça önemli bir yeri vardır. Faydaları ise; ilk olarak yüksek miktarda C vitamini içerir. Ayrıca meyveleri genel olarak çiğ tüketildiği için, kolesterol, yüksek tansiyon kalp rahatsızlıkları gibi bir çok hastalıklarda oldukça etkin yararları bulunmaktadır.

Çilek Ağacı fidanı; Gölge olmayan ve doğrudan güneş ışığı alan arazileri severler. Ortalama sıcaklığı 10 derece ve üstünde olan bölgelerde iyi sonuç verirler. Daha soğuk bölgelerde ise bitkilerin sera örtüleri ile örtülerek dondan korunması gereklidir. Kökler iyi topraklarda  60-70 santime kadar inebilmekte ayrıca ağır topraklarda ise kökler yatay olarak büyümektedirler. En uygun toprak kumlu, hafif ve mineral içeriği bakımından zengin olan topraklardır. Kireç oranı fazla olan topraklar çilek fidanı için uygun değildirler. Toprağın ph dengesinin  7-7.5 arasında olması çilek ağacı fidanı için ideal bulunmaktadır. Bunun için daha önceki mevsimde buğday ve arpa gibi tahıl ekili olduğu  araziler tercih edilmesi gerekir. Toprak derin işlenmeli sonra her bir dekar için 3-4 ton çiftlik gübresi atılması uygundur.  Fidanlar açılmış çukurlara tam kök boğazı seviyesinde dikilmesi gerekir. Dikimden hemen sonra toprağa mutlaka su vermek doğrudur. Çilek yetiştiriciliğinde 4 farklı dikim zamanı bulunur. Bunlar; ilkbahar, kış, yaz ve sonbahar dikimleridir.
Her dikimin kendine özgü bir tarzı vardır. Kışların soğuk geçtiği zamanlarda Nisan ayın da dikim yapılmalıdır. Kışların ılık geçtiği yerlerde kış dikimi yapılabilinir. Frigo fidanlar yaz dikimi için uygundur. Genellikle Akdeniz bölgesinde yaz dikimi yapılır ve çok iyi verim alınır. Sonbahar dikimi ise Eylül ayında yapılmalıdır. Sulama tarzı olarak ise; yağmurlama, karık sulama, damlama sulamadır.
]]>
Fidan Dikimi https://www.fidanlar.gen.tr/fidan-dikimi.html Fri, 09 Nov 2018 02:17:19 +0000 Fidan Dikimi, Fidan dikimi tarımın uzun zamanını alan bir daldır. Fidan meyveciliğin temelinde iyi bir yer tutmaktadır. Bu nedenle iyi bir meyve ağacı yetiştirmek için iyi bir fidan dikmeye özen gösterilmelidir. Ülkemizde Fidan Dikimi, Fidan dikimi tarımın uzun zamanını alan bir daldır. Fidan meyveciliğin temelinde iyi bir yer tutmaktadır. Bu nedenle iyi bir meyve ağacı yetiştirmek için iyi bir fidan dikmeye özen gösterilmelidir. Ülkemizde her sene 38 milyon civarında meyve fidanları dikilmektedir. Fidan dikiminde kaliteli bir fidan yetiştirmek için alınan fidanın sertifikalı olmasına ve saçak köklerin iyi gelişmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Fidan Dikimi ve Toprak Hazırlığı: Fidan dikilecek alanın tamamı gübrelenir ve sürülür, gerekirse toprağa bir miktar ocak veya nehir kumu ilave edilip sürülür.

Fidan Dikimi ve Çukurlarının Hazırlanması: Açılan çukurlar dikilecek fidanın kök hacmini kaplayacak büyüklükte olmalı. Açılacak çukur derinliği 60 cm diz boyundan az olmamalıdır. Fakat fidan dikilecek toprak işlenmemiş ise çukur derinliği biraz daha büyük olmalıdır. Çukur açılırken üstte çıkan toprak ayrı bir yere, altta çıkan toprak ayrı yere konmalıdır. Fidan çukura yerleştirildikten sonra önce üstteki toprak fidanın diplerine konur, sonra altta çıkan toprak üst kısma konulur ve çukur tamamen kapatılır. Fidan dikilecek çukur mümkünse dikimden bir süre evvel açılmalı donlu bir periyot geçirmesi sağlanmalıdır ve açılan çukurların etrafındaki toprak kabartılıp su verilmelidir.

Dikim yapılacak alan kuvvetli rüzgar alan bölge ise fidan dikimi yapılmadan 10-15 gün öncesinde dikilecek fidan boyunda bir herek hazırlanarak bir çukur açılır ve tam tabanına bu herek saplanır. Bu herek oldukça düzgün, budaksız olması gerekir, şayet budaklı ise budaklar ve kabukların soyulmasında fayda vardır. Hazırlanan hereğin toprağa saplanacak tarafındaki ucun katranlanmış ve yanmış olması ömrünü uzatacaktır.

Fidanın Çukura Yerleştirilmesi: Dikilecek fidanlar açık köklü veya tüplü şeklinde tercih edilebilir. Tüplü fidan kök kısmında toprak ile birlikte nemini koruması için naylon torba veya saksı içinde olanlara denilir. Tüplü fidan dikiminde fidan kökünü saran poşet hemen çukurun yanında açılır ve toprağı dağılmadan dikkatlice çıkarılıp çukura yerleştirilir ve çukur toprak ile doldurulur. Doldurulan toprağı ayakla basılarak iyice sıkıştırılır. Fidanları dikim esnasında kökleri direk güneşe maruz kalmamalı ve kökler rüzgar almamalıdır. Doldurulan toprak kök boynu hizasına gelene kadar doldurulur ve ayakla iyice sıkılaştırılır. Fidan diplerine toprak doldururken toprak içinde hava kalmamasına dikkat edilmelidir.

Fidana Can Suyu Verilmesi: Fidan dikimi tamamlandıktan sonra can suyu verilir, sulama işlemi 15 gün sonra tekrar edilir ve çapası yapılır. Fidan köklerinde bulunan toprağın çapalanması çok faydalıdır, çapa yapmak toprakta oluşan ve Evoporasyonu hızlandıran Kapilariden kaynaklanan kaymaklanmayı önleyecektir.

Fidan Dikimi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler: Fidan dikiminde havanın kapalı, bulutsuz, rüzgarsız olduğu günlerde yapılmasına dikkat edilmeli. Yağmurlu havada, ağır topraklarda dikim yapmamaya dikkat edilmeli. Dikilecek fidanın köklerinde ve dallarında yaralanma ve kıvrılma olmamalıdır. Fidan dikiminde kök kısmının hava ile uzun süre temas ettirilmemelidir.


]]>
Bodur Limon Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/bodur-limon-fidani.html Fri, 09 Nov 2018 17:48:24 +0000 Bodur limon fidanı; Daha çok ev, teras, balkon ve bahçeler için uygun olan bir limon çeşididir. Limon yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük ya da minyatür bir ağaç türüdür. Limon ılıman i Bodur limon fidanı; Daha çok ev, teras, balkon ve bahçeler için uygun olan bir limon çeşididir. Limon yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük ya da minyatür bir ağaç türüdür. Limon ılıman iklime sahip bütün memleketlerde yetiştirilen, yaprak dökmeyen, meyvesinin kabuğunda uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyvesi çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunmaktadır. Limonun meyvesi ilk önce suyu için kullanılır. Limon suyu yaklaşık % 5 asit değerine sahiptir. 

Limon C vitamini, şeker, sitrik asit ve tuzları bakımından zengindir. Ateş düşürücü özelliği vardır. Kanı temizler, kalbi kuvvetlendirir, damar sertliği ve romatizma için iyi gelmektedir. Bağırsak, mide ve idrar yollarında ki mikropları öldürür. Gıda zehirlenmelerini önler, idrar söktürür, taş düşürmede yardımcı olmaktadır. Cilde, diş etlerinde ve diş beyazlatmaya iyi gelir. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bir meyvedir. 

Bodur limon fidanı ev ortamında saksıda yetişebilir. Saksıda limon yetiştirmek çok kolaydır. Saksı ne kadar büyük olursa limonun gelişimi de o denli güzel olacak ve o derece fazla meyve verecektir. İlk etapta 20-25 litrelik saksılar işinizi görecektir. 

Bodur limon fidanının toprak isteği: Uygun toprak çeşitleri; hafif ve orta yapılı, iyi drene olabilen, gevşek ve iyi havalanabilen, kumlu, kumlu- tınlı, killi- tınlı topraklardır. Saksı toprağının hazırlanması için; % 50 bahçe toprağı, % 30 torf, % 20 perlit veya kum karıştırılarak limon ağacının toprağı hazırlanır. Çakıl taşlarını saksının en taban bölümünde, 5 santim olacak şekilde yerleştirilmelidir. Çünkü taşlar suyu süzme görevi yapacaktır. Saksı tabanına mutlaka taliye delikleri açılmalıdır. Toprak harcını bir miktar saksıya döktükten sonra bodur limon fidanını yerleştirin. Fidan aşı yeri 5-10 cm toprak üstünde kalacak şekilde fidan dikimi yapılmalıdır. Fidan dikimi yapıldıktan sonra can suyunu mutlaka vermeniz gerekmektedir. 

Bodur limon fidanında sulama: Bodur limon fidanını yaz aylarında sularken, toprağın nemine göre 2-3 gün alıklarla yapmak gerekir. Sulama yapılmadan önce toprağın nemi mutlaka kontrol edilmelidir. Saksı tabağında su birikmesini önlemek gerekir. Bodur limon fidanını ocak şubat aylarında budama yapmak gerekir. Çiçeklenme olduğu zaman budama zamanı geçmiş olmaktadır. Yıpranmış ve kırılmış dalları keskin bahçe makası ile kesin. Bodur limon fidanı 0 derecenin altına düşmediği yerlerde bakımı yapılmalıdır. Gübreleme için; 2-3 ayda bir 20 litrelik bir saksıya bir litre kadar iyi yanmış çiftlik gübresi verilmesi tavsiye edilir. Bodur limon fidanını budarken ilk birkaç yıl şekil budaması yapılır. İklim koşulları iyi olduğu sürece, limonlarda çiçeklenme ve meyve verme eğilimi bütün bir yıl boyunca sürer.
]]>
Tüplü Ceviz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/tuplu-ceviz-fidani.html Fri, 09 Nov 2018 21:42:52 +0000 Tüplü Ceviz Fidanı, Tüplü fidan denilen fidanlar, kökleri toprak içerisinde torbalanmış durumda veya saksılanmış halde bulunan fidanlardır. Bu fidanların kökleri ve aşı bölgesinin altı görülmediğinden güvenmediği Tüplü Ceviz Fidanı, Tüplü fidan denilen fidanlar, kökleri toprak içerisinde torbalanmış durumda veya saksılanmış halde bulunan fidanlardır. Bu fidanların kökleri ve aşı bölgesinin altı görülmediğinden güvenmediğimiz kişi ya da kurumlardan almanız önerilmez. Unutmayın toprak üzerindeki bölgeyi besleyen kısım toprağın altında kalan fidanın kökleridir. Ceviz fidanları Mart ayından sonra uyku döneminden çıkarak uyanma yani tomurcuk açma dönemine girdiğinden köklerinden toprağa bağlı olmak ister, aksi durumda fidan kuruyup ölmektedir. Hava koşulları uygun olduğu müddetçe Tüplü ceviz fidanları yılın 12 ayında da dikimi gerçekleşebilir. Bu sebeple tüplü fidanlar avantajlı gibi görünür, fakat yukarıda belirtildiği üzere, güvenebilecek yerlerden almanızda fayda vardır. Yoksa kökleri kötü durumda ise, bunu hemen anlamaz arazi ya da bahçeye diktikten sonra fidanların kuruması ile fark edildiğinde ise iş işten geçmiş olup, boşuna vakit kaybetmiş olursunuz. 

Tüplü Ceviz Fidanı Dikmek İçin Ne Yapmalı Ceviz fidan ekimi için ilk olarak bahçe veya tarla seçiminiz doğru olmalıdır. Ceviz hafif meyilli yerleri sever. Tüplü ceviz fidanı için toprak yapısı çok önemlidir. Kabaca tarif edecek olursak, ceviz; ne sıkı toprağı, ne de çok kumlu toprağı sever, sulama yapıldığı zaman çamur olmayacak ve su tutma kapasitesi yüksek olan toprağı sever. Ceviz fidanı dikilecek olan yerin toprak analizini kesinlikle yaptırın. Hiç kimse toprakta hangi mineralden ne kadar olduğunu bilmez. Bu nedenle toprak analizinizi yaptırın ki, sonradan başınız ağrımasın. Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde kesinlikle ceviz sorun yaşamaktadır. Bunu göz ardı etmeyin. Tüplü ceviz fidanının temini için kesinlikle güvenilecek bir fidanlıktan veya işi bilen ziraat mühendislerinden, yardım alarak fidan alımı yapın. Sonrası sizin fidanlarla olan ilgi ve hassasiyetinize kalacaktır. Tüplü ceviz fidanlarını araziye diktikten bir süre sonra, sanki yapraklarda solma tarzı şeyler görülebilir, bundan korkmayın. Fidanlar büyük alana geçtiğinden dolayı yaptığı belirtidir. Zamanla kendisini toparlar.

Tüplü Ceviz Fidanı Su İhtiyacı: Mart ayından sonra başlayan sıcak havalar fidanların su ihtiyacını arttıracağı için yaz ayları düzenli olarak sulama yapmak gerekir. Tabi normal olarak büyük ağaçlar içinde sulama geçerlidir. Yaz ayları sulama yapılmazsa ceviz ağaçları verimden düşer. Yaz ayında dikilecek tüplü ceviz fidanlarına yapacağınız sulama işi daha hassas olmalı, yoksa kök çürümesi yaşanacağından verilen emekler boşa gider.


]]>
Pikan Cevizi Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/pikan-cevizi-fidani.html Sat, 10 Nov 2018 01:33:54 +0000 Pikan Ceviz Fidanı, Meyve yapısı diğer ceviz çeşitlerine göre oldukça düz ve yassıdır. Pikan ceviz fidanının meyvesi oldukça pahalı bir ceviz cinsidir. Ancak ekime uygun bölgeleri kısıtlıdır. Sıcak bölgelere Pikan Ceviz Fidanı, Meyve yapısı diğer ceviz çeşitlerine göre oldukça düz ve yassıdır. Pikan ceviz fidanının meyvesi oldukça pahalı bir ceviz cinsidir. Ancak ekime uygun bölgeleri kısıtlıdır. Sıcak bölgelere ekilir.

Pikan cevizi yetiştiriciliğini sınırlı yapan en önemli ekolojik faktör ilkbahar geç donları ve güz erken donları arasında kalan ve vejetasyon süresi adı verilen dönemin uzunluğudur. Güvenli bir pikan yetiştiriciliği için, bu sürenin en az 210 gün olması tercih edilir. Pikan ceviz fidanının minimum gelişmesi köklerde +4,4 derecede başlar ve +40 dereceye ulaşmasıyla da pratik olarak durur.

Pikan Ceviz Fidanı İçin İklim Tercihi: Pikan yetiştiriciliği yapılan yerlerde gece ve gündüz sıcaklık farkının çok az olması gerekir. Cevizlerin büyüme ve olgunlaşma dönemi içinde en uygun gündüz sıcaklığı ortalama +32 derece ve gece sıcaklığı ise +21 derece olmalıdır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarındaki sıcaklık ortalamasının +27 derece olması istenir. Bahar aylarındaysa (Nisan-Mayıs) ortalama sıcaklık +16 derece olması gerekir. Pikan yetiştiriciliği yapılan bir yörede +10 derecenin üzerindeki sıcaklık toplamının 5000 saatin altına düşmemesi gerekir. Pikan ceviz fidanı kışın yaprağını döken bir meyve türüdür. Ekonomik olarak meyve verebilmesi için kısa sayılabilecek soğuk tesirine gereksinim duyar. Soğuklama süresi türlerine göre değişmekle birlikte genel olarak bu değer +7,2 derecenin altında hesaplanan 400 ile 750 saat arasındadır.

Pikan Ceviz Fidanı İçin Toprak Tercihi: Pikan ceviz fidanında en iyi köklenme 21 derecede olur ve 27 derecede kök gelişimi artar. 38 derecenin üzerinde ise, giderek azalma gösterir. Çimlenme sıcaklığı ise en iyi 23-29 dereceler arasıdır. En soğuk üç ayın (Aralık-Ocak-Şubat) ortalamasının 10 derece olması gerekir. Kültür çeşitleri -6 dereceden soğuk yerlerde yetiştirilmemelidir. Pikan ağacı odununun gevrek bir yapıya sahip olması nedeniyle, çok kuvvetli rüzgar olan bahçelerde mutlaka rüzgardan korunmalıdır. Pikan cevizi bütün bu sıcaklık ihtiyacı nedeniyle, Anadolu cevizinin yetiştirilemediği kesimlerde alternatif olması dolayısıyla önemli bir meyvedir.

Pikan ceviz fidanının anacı 7-10 m derinliğe kadar inebilen güçlü bir kök sistemine sahiptir. Bu sebeple, toprak derinliğinin az olan yerlerde yetiştirilmemelidir ve yetiştiriciliği yapılan kesimlerde etkili kök derinliği genel olarak 80-100 cm’de olduğundan dolayı, toprağın en az 2 metreye kadar olması ve geçirimsiz katman bulunmaması istenir. Pikan ceviz fidanı toprağının pH değeri 6.5-7 arasında olmalıdır.

 

]]>
Bodur Meyve Fidanları https://www.fidanlar.gen.tr/bodur-meyve-fidanlari.html Sat, 10 Nov 2018 08:14:37 +0000 Bodur Meyve Fidanları, bodur meyve fidanları birim alandan elde edilecek verim artışının sağlanması amacı ile yapılan bir uygulama olup, ağaçları küçültmek sureti ile belirlenen alana çok daha fazla ağaç dikilme Bodur Meyve Fidanları, bodur meyve fidanları birim alandan elde edilecek verim artışının sağlanması amacı ile yapılan bir uygulama olup, ağaçları küçültmek sureti ile belirlenen alana çok daha fazla ağaç dikilmesini sağlar. Ağaçlar bodurlaştırıcı anaç kullanılarak küçültülür. Bodurlaştırıcı anaçlar sayesinde verimlilik ve kalite artar. Ayrıca budama, ilaçlama ve hasat gibi işlemler çok daha kolay bir şekilde yapılır. Böylece maliyet düşer.

Bodur meyve fidanı nedir, neden tercih edilir

Bodur meyve fidanı modern meyve yetiştiriciliğinin gereklerinden biridir. Bodur meyve fidanları anaçlar ile yapılır. Böylece ağaca bodurluk etkisi verilir. Bodur meyve fidanları kesinlikle minyatür meyveler vermez. Bodur kökler sayesinde birim alandan tasarruf edilerek daha sık dikim şansına sahip olunur. Bu da daha çok fidanla daha çok meyve almak anlamına gelir. Normal şartlarda düzenlenen geleneksel bahçelerde dikilen ağaçlar 3-4 yıl içinde verimli hale gelirken bodur meyve fidanları 2. yıl itibari ile meyve vermeye başlarlar. 4. senenin sonunda ekonomik bir şekilde verim elde edilmeye başlanır. Bodur anaçlar doku kültürü ile çoğaltıldığı için virüslerden arınmış hastalıksız ve örnek bitkiler elde edilmiş olunur. Bodur meyve fidanları elma, armut, ayva, kayısı, erik, şeftali, badem, nektarin, kiraz ve vişne ağaçları için uygulanır.

Bodur meyve fidanları sayesinde her yıl düzenli ürün alınır. Düzenli meyve verimi her yıl artan bir seyirle devam eder. Ve ağacı ekonomik ömrü süresince de kesintisiz şekilde ürün alınır. Yapılan yatırımlar ilk yıllar itibari ile geri döner. Her ne kadar bodurlaştırıcı anaçlar ile birim alanda daha fazla fidan kullanılsa da başlangıçta biraz maliyet yaratır, fakat dikimi takiben ertesi yıl verim alınmaya başlanmasından dolayı yapılan maliyet kısa sürede geri kazanılmaktadır. 

Bodur meyve fidanlarının bir başka amacı da ilaçlanmalarının normal ağaçlara göre daha kolay ve ekonomik olmasıdır. Büyük ağaçları ilaçlamak çok daha uzun zaman ve maliyet gerektirir. Aynı şekilde budama işlemleri bakımından da tasarruf sağlanmaktadır. İş gücü miktarı önemli ölçüde azalmaktadır. Bodur meyve fidanlarında işin en önemli kısmı olan hasat çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hasat esnasında merdiven kullanılmasına gerek olmadığından dolayı ağaçlar çok daha az zarar görmektedir. Ve böylece çok kısa süreç içinde daha az iş gücü ile meyveler toplanabilmektedir.

Yaşlı ve büyük ağaçlar düşünüldüğünde hemen hemen bu ağaçlar 5 yıl içinde verimli hale geldiklerinden ve 15 yıl verimde kaldıktan sonra 25. yıl civarlarında ekonomik ömürlerini tamamladıkları için doğal olarak bunların sökülmesi gerekmektedir. Buda oldukça zor ve pahalı bir işlemdir. Yeni büyük ağaçlar dikildiğinde de tekrardan verim süresi beklenip aynı durumlar yeniden yaşanacaktır. Bundan dolayı bodur meyve fidanları bu sıkıntıların tamamını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca bodur meyve fidanları kolayca söküldüğünden dolayı eğer çeşitte değişiklik yapılmak istenirse bu imkanı çok daha kolay sağlamaktadır.

İyi ve kaliteli bir meyvenin ilk şartı yeterli derecede güneşlenme ve havalanma olduğu için bodur meyve fidanları alçak boyları sayesinde bu nimetlerden yeterince faydalanarak renkleri çok daha güzel olan meyveler vermektedir. Pazarlanabilir meyve oranı artmaktadır.           

]]>
Hurma Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/hurma-fidani.html Sat, 10 Nov 2018 17:52:36 +0000 Hurma Fidanı, Ağaçlarda insanlar gibidir. Tabi ki hurma ağaçları da öyledir. Dikilen hurmaları bizler yeni doğan küçük bir bebeğe benzetiriz. Hurma fidanlarının sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için onlara çok önem v Hurma Fidanı, Ağaçlarda insanlar gibidir. Tabi ki hurma ağaçları da öyledir. Dikilen hurmaları bizler yeni doğan küçük bir bebeğe benzetiriz. Hurma fidanlarının sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için onlara çok önem vermemiz lazımdır. Hurma fidanı en kaliteli ürünler kullanılarak dikilmeli ve büyütülmelidir. Aksi halde diktiğimiz hurma fidanı tutmaz veya kurur, kurumasa da yavaş gelişir ve yavaş meyve verir.

Hurma fidanı yetiştirmek

Dikilen hurma fidanı aynı insanlar gibi iyi ve özenli bakılmalıdır. Hurma fidanı bir kabın yada saksının altının delik olmasına dikkat edin. kabınız delik değilse eğer delikler açın. 15-20 gün içinde hurma fidanının ilk yaprağı çıkacaktır. Hurma fidanını eğer küçük bir saksıya diktiyseniz altındaki delikler kökü çıkmaya başladıysa onu büyük bir saksıya alma vakti gelmiş demektir. ilk zamanlar yani 5-10 ay direk güneş görmeyen yerde durdurulması gelişimi için uygundur ancak görse de olur. İlerleyen zamanlarda tepesinden güneşi ve suyu eksik etmeyin ancak ara sıra susuz bırakarak fidanımızı susuzluğa alıştırmak gerekir. 

Hurma fidanı sıcağı sever ve soğuğa dayanamaz soğuğa gelirse donarak kurur.  Ve kışın hurma fidanı kışın dışarıda bırakılmamalıdır. Fidanların büyümesi bir sabır işi sabırsız olan kişiler zorlanacaktır. Gövdesi otsu karakterli olduğu için sıcaklığın düşük olduğu yani soğuk yerlerde donma olur ve hurma fidanı orada yetişmeyebilir. Hurma ağacı odunsu bir gövdeye sahip olmadığı için hurma ağacına aşı yapılamaz. Hurma erkek ve dişi üreme hücreleri ayrıdır. Bu yüzden hurma ağaçları erkek ve dişi olarak iki  çeşidi bulunmaktadır. Bu ağaçlar dıştan bakıldığı zaman kolay kolay ayırt edilemez. Çekirdekleri çimlendiği zaman ayırt edilir.

Erkek ve dişi hurma fidanı veya ağacı yakın oldukları zaman birbirini dölleyebilir. Hurma fidanının bir çok çeşidi vardır. Medine Kudüs, İran Tulus, Libya ve Çin gibi çeşitleri bulunmakta bu fidanları kolayca bulabilirsiniz. Birde yalancı hurma fidanı vardır. 
]]>
Domat Zeytin Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/domat-zeytin-fidani.html Sun, 11 Nov 2018 17:23:33 +0000 Domat zeytin fidanı; Manisa Akhisar ilçesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Memleketimizin en iyi yeşil salamuralık çeşidi olduğundan geniş ölçüde yayılmakta, bakım işlerine önem verilmektedir. Özellikle çok iyi budanma Domat zeytin fidanı; Manisa Akhisar ilçesinde yaygın olarak bulunmaktadır. Memleketimizin en iyi yeşil salamuralık çeşidi olduğundan geniş ölçüde yayılmakta, bakım işlerine önem verilmektedir. Özellikle çok iyi budanması ve hasadın elle ve erken yapılmasından dolayı periyodizitesi hafiftir. Zeuzera'ya ve kansere nispeten dayanıklıdır. Meyvesi orta irilikte olup et miktarı %89, yağ oranı %20'dir. Son yıllarda çekirdeği çıkarılarak biberli, bademli ve havuçlu olarak yapılan salamurası çok fazla aranılan tercihlerdir.

Domat zeytin fidanı yetiştiriciliği;

Toprak; domat zeytin fidanı, kalkerli, kumlu, besin maddelerince zengin, PH'sı 6-8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1 metreden yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır.

İklim; 40 derece ile -7 derece arasındaki sıcaklıklara dayanabilse de iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25 derecelerde olması istenir. Zeytinin soğuklaması 600-1000 saat arasında değişmektedir. Zeytinin iyi bir gelişme gösterip, normal gelişimi için yeterli bir sıcaklık toplamına ihtiyacı vardır. Zeytinin yağış isteği yıllık olarak 650 -800 mm'dir. Yaz aylarından mevsim yağışlarına kadar yapılan sulamalar zeytin irileşmesini ve yağ oluşumunun artmasını sağlamaktadır. Sulamalar, ertesi yıl meyve verecek sürgünlerin meyve gözlerinin oluşumunu ve gelişimini hızlandırmaktadır. Nemli havalarda, ağaç yapraklarından gerçekleşen terleme azalmaktadır. Bu sayede sıcağın, bitkiye etkisi de azalır. Ancak aşırı nem hastalıklara karşı uygun ortamı hazırlamaktadır. Çiçek zamanı yüksek nem ise döllenmeyi kısıtlamaktadır. Mayıs ayı ve haziran başında başlayan rüzgarlar döllenmeye yardımcı olurken, kış sonlarında esen rüzgarlar toprak neminin azalmasına yol açmaktadır. Zeytin ağacı ışığı çok sevdiğinden özellikle geçit bölgelerde güney yönleri tercih edilmelidir. Sisli dağ etekleri ve vadiler domat zeytin fidanı için uygun değildir.

Toprak işleme; zamanında ve uygun şekilde yapılırsa toprağın havalanması, yağış sularının muhafazası ve biyolojik faaliyetlerin artması sağlanmış olur. Zeytinliklerde yılda 2-3 kez toprak işlemesi yeterli olmaktadır. İlk toprak işlemesi hasattan sonra toprak tavında iken pullukla 15 santim derinliğinde, ikincisi ilkbaharda 10-12 santimi geçmeyecek şekilde pulluk veya tırmıkla, üçüncü işleme ise dökülen zeytinlerin kaybını önlemek amacı ile toprağın düzeltilmesi ve otların temizliği için yapılmaktadır.

Gübreleme; gübrenin azı veya fazlası ürünün verim ve kalitesine, ayrıca bitkiye ve ekonomiye zarar vermektedir. Toprak ve yaprak analizleri sonucu gübrelemenin yapılması gerekmektedir. Verime yatmış olan zeytinliklerde çiçeklenme ve meyve bağlama döneminde azota ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için sulanan koşullarda azotlu gübrenin ilk dozu çiçeklenmeden 3 veya 4 hafta önce, ikinci dozu meyve tutumunda ve son dozu ve çekirdek sertleşme döneminde verilmelidir. Azotlu gübreler gövdeden 50 -70 santim uzağa, taç izdüşümüne serpilerek çapa aletlerle gömülmektedir.

Sulama; domat zeytin fidanının yıllık su ihtiyacı 650-700 mm'dir. Daha az yağış alan yerlerde sulamaya ihtiyaç vardır. Ağacın en çok suya ihtiyaç duyduğu yaz ayları ve Eylül ayında yapılacak 4-5 sulamanın ürün verimini arttırdığı bilinmektedir.

Budama; budama zamanını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Yağış az olan bölgelerde geç budama yapmada fayda vardır. Dal kanseri bulunan bölgelerde yazın budama yapılmalıdır.
]]>
Altay Ceviz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/altay-ceviz-fidani.html Mon, 12 Nov 2018 16:09:30 +0000 Altay Ceviz Fidanı, Asıl vatanı Sibirya olan Altay Ceviz diğer ağaçlarla melezleme metodu ile elde edilmiş ceviz türüdür. Türkiye'deki girişimcilerin Ar-Ge çalışmaları sonucunda ülkemiz şartlarına uyarlanmış öze Altay Ceviz Fidanı, Asıl vatanı Sibirya olan Altay Ceviz diğer ağaçlarla melezleme metodu ile elde edilmiş ceviz türüdür. Türkiye'deki girişimcilerin Ar-Ge çalışmaları sonucunda ülkemiz şartlarına uyarlanmış özel üretim Altay Cevizi fidanlarını kendi bahçelerinde denemelerden sonra fidanları yetiştirmeye başlamışlar.

Altay Ceviz fidanı: Altay ceviz fidanı aşısız olarak direkt tohumdan yetiştirilmektedir. Altay Cevizinin kökleri 30–35 metre derinliğe kadar genişleyebilmektedir. Üç yıl boyunca bahçede ot mücadelesi, gübrelemesi, sulaması yapılmalıdır. Bahçenin sulaması, 15 mayısta başlayıp 15 ağustosta son verilmelidir. Üçüncü yıldan sonra ise mevsim normallerinde yağmur yağarsa suya fazla ihtiyacı yoktur. Yağmur miktarı 500 ml altında olduğu dönemlerde mayısta başlayıp 15 ağustosta suyunu kesmek şartıyla ayda bir kez sulanmalıdır. Ağacın boyu 5–6 metre uzamakta olup, yerli cevizlere kıyasla kısadır. Yerli cevizler -25 ºc ile 38ºc iklim ortamında zarar görmeden yaşayabilmesine rağmen Altay Ceviz türü -50ºc İle 50ºc sıcaklık aralığında yaşayabilmektedir.

Yerli ırk cevizlerden 15 gün sonra çiçeklenmektedir. Homogamy yapıya sahip olduğundan tozlanmasını başka tozlayıcıya ihtiyacı  duymadan kendi gövdesinde ki çiçeklerle yapmaktadır; yerli cevizler ise farklı ceviz ağaçların çiçekleri ile tozlanmaktadır. Kabuğu ince olduğu için kırması ve ayıklaması kolay olmaktadır ve cevizin içi tüm olarak parçalanmadan çıkmaktadır. Meyve tutkunluğu salkım olup 12.14.16.18 biçimindedir. Altay Cevizinin yağ oranı %60 gibi orana sahiptir. Bir kg kabuklu cevizden yaklaşık 520 gram iç çıkmaktadır.  Cevizin çapı 3,5 cm ağırlığı ise 12-13,5 gramdır.

Altay Ceviz fidanlarının dikimi: Fidanları olduğu gibi 5x5 metre veya 7x3.5 metre mesafede dikilmelidir. Fidan çukurlarına 90x60 cm ebadında kazıp dibine bir kürek yanmış hayvan gübresi ya da organik gübre atılmalıdır. Can suyu ile birlikte TKİ sıvı hümik asitte kullanabilirsiniz. Özellikle ilk üç yıl dibinde yabani ot olmamasına dikkat edilmelidir. Üç yıl boyunca fidanların çiçekleri toplanarak ağacın gövdesinin gelişmesi ve kuvvetlenmesi sağlanarak dördüncü yıl meyveye bırakılmalıdır.

Dördüncü yıl bakıma bağlı olarak ağaç başı 7-12 kg, sekizinci yıl ise ortalama 70-80 kg arası meyve vermektedir. Eylül ayının 15 gibi olgunlaşan meyveleri sırıkla silkelemeye ve çırpmaya gerek kalmadan kendiliğinde dibine dökülmekte ve altıncı yılda bakıma bağlı olarak ağaçların kolları meyve ağırlığından dolayı kırılmalarını önlemek amacıyla dayama sistemi ile destek verilmesi gereklidir. Altay Cevizin budanma ihtiyacı da yoktur. Altay Ceviz taban suyu 5 metreden yukarı olan, tuzlu, killi toprak haricinde tüm toprak türlerinde, deniz seviyesinden 200-1800 metre yükseklikte arasında yetişmektedir.


]]>
Bodur Elma Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/bodur-elma-fidani.html Mon, 12 Nov 2018 23:22:54 +0000 Bodur elma fidanı: Çok eskiden beri yetiştirilen iklim meyvesidir. Kültür elma ağacı, orta büyüklükte veya iri olur. Taç yüksekliği 8-10 m, genişliği 8-12 metredir. Dallar yanlara doğru açılır. Ağaç yayvan bir görü Bodur elma fidanı: Çok eskiden beri yetiştirilen iklim meyvesidir. Kültür elma ağacı, orta büyüklükte veya iri olur. Taç yüksekliği 8-10 m, genişliği 8-12 metredir. Dallar yanlara doğru açılır. Ağaç yayvan bir görünüm alır. Kökler taçta olduğu gibi, derinliğine olmaktan ziyade genişleyerek yayılır. Kazık olan kök bulunmaz. Dalları odun ve meyve dalları olmak üzere iki gruba ayrılır. Odun dallarında boğum mesafesi uzun, meyve dallarında ise genelde odun dallarına göre kısadır. Meyve dalcıkları bitiminde çiçek tomurcukları yer alır. Yapraklar kalın dokulu, üst yüzeyleri yeşil ya da koyu yeşil, alt yüzleri türüne göre az veya çok tüylü, etrafı dişli, sapı uzun, orta ya da kısadır. Çiçekler 2-13 çiçekli bir huzmedir. Çiçek sayısı türüne göre değişir. Çiçeklenme havanın durumuna göre 4-15 gün devam eder. Elma çeşitleri genellikle kendine kısırdır. Kendine kısırlık, bir türün kendi çiçek tozu ile döllenmemesi anlamındadır. Bu kısırlık türlere göre, tam ya da kısmidir. Kendi kendine döllenmeyle meyve verenlere nazaran yabancı döllenmeyle daha iyi ürün alınabilmektedir. Bu nedenle elma bahçelerini oluştururken, döllenmeyi sağlayacak iyi bir çeşit karışımının yapılmasına çok dikkat edilmelidir. Bütün dünyada yetiştirilen elma türlerinin sayısı 6500’dür. Bunun 460’çeşidi Türkiye’de yetişmektedir. Elma türleri arasında dünya pazarlarında en çok rağbet gören ve memleket şartlarına iyi uyum sağlayan ve kalite standartlarımızın arasına alınan yerli ve yabancı orijinli elma türleri arasında, Amasya elması, Starking elması, Graverstein elması, Golden elması Tonathan elması, Rombuti elması sayılabilir.

Bodur Elma fidanı ve özellikleri B9: Sık dikime çok uygun bodur bir anaçtır. Klasik elma çeşitlerinin % 30-40'ı na kadar bir ilerleyiş gösterir. Kök boğazı çürüklüğüne karşı kuvvetli, ateş yanıklığı pamuklu bite ve orta derecede duyarlı.  Yetiştiricilik boyunca destek düzeneğine ihtiyaç duyar. Üzerine spur gelişim oluşturan Scarlett Spur, Redchief ve Starkspur Golden gibi türler aşılanmamalıdır. Sulama imkânının kısıtlı olmadığı alanlar tavsiye edilmelidir. Kireçli ve çok ağır bünyeli topraklara orta ayarda dayanıklıdır. En büyük avantajı erken meyveye durması ve meyve kalitesinin çok yüksek olmasının yanında çok kısa bir sürede yüksek verim elde edilmesidir. 

B 9: Gelişim olarak M 9 ile aynı özelliklere sahip olan bodur bir anaçtır. Şiddetli soğuk koşullara ve kök boğazı çürüklüğüne karşı dayanıklıdır. Ateş yanıklığına M 9'dan daha dirençlidir. Sık dikime çok uygun olup yetiştiriciliği boyunca sürekli olarak desteğe ihtiyaç duymaktadır. Ürününüz bol olsun.

]]>
Gemlik Zeytin Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/gemlik-zeytin-fidani.html Tue, 13 Nov 2018 08:32:59 +0000 Gemlik Zeytin Fidanı, Zeytin; Binlerce yıldır yetiştiriciliği yapılan, insan sağlığı ve beslenmesi açısından son derece önemli olan bir bitkidir. Ülkemiz gerek zeytin yoğunluğu veya dağılımı bakımından ve gerekse sofral Gemlik Zeytin Fidanı, Zeytin; Binlerce yıldır yetiştiriciliği yapılan, insan sağlığı ve beslenmesi açısından son derece önemli olan bir bitkidir. Ülkemiz gerek zeytin yoğunluğu veya dağılımı bakımından ve gerekse sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından dünyada önemli bir konumdadır. Özellikle verimsiz arazilerin değerlendirilmesinde büyük rol vardır. Ülkemizde ise zeytinliklerin büyük bir kısmı bu tür alanlarda yayılmıştır. Ayrıca bu zeytinliklerdeki ürünler farklı standartlarda ve verim açısından ise düşüktür.

Zeytinin anavatanı ülkemiz olmasına ve büyük bir varlığa sahip olmamıza rağmen bu varlığı çok iyi değerlendirdiğimiz söylenemez. Ülke olarak eldeki imkanları en iyi şekilde değerlendirip standart çeşitlerle verim ve kaliteyi artırmak ve düzenli ürün elde edilmesini sağlamamız gerekmektedir. Kişi başına zeytinyağı tüketimimiz 2-3 kg civarında olup standartlara göre bu miktar ülkemizde oldukça düşüktür. 

Gemlik Zeytin Fidanı; Orijini Bursa ili Gemlik ilçesidir. Yüksek verimli bir çeşittir. Diğer isimleri ise Trilye, Kıvırcık, Kaplık ve Karadır. Ülkemizde zeytin fidanlarının yaklaşık olarak % 70-80 Gemlik zeytin çeşidi oluşturmaktadır. Meyveleri orta irilikte olup, yağ içeriği % 30’dur. Siyah sofralık zeytin olarak değerlendirilir. Yağ oranı yüksek olduğu için sofralık kalite dışındaki taneler yağlık olarak kullanılabilir. Soğuğa karsı kısmen dayanıklıdır. Kısmen kendine verimlidir. Tozlayıcı olarak Ayvalık, çakır çeşitleri kullanılır.

Gemlik Zeytin Fidanı Bakımı; Fidanının gübrelemesinde, fidanın yaşına, gelişmesine, sulama durumuna, iklime, kaldırılacak ürün miktarına ve yaprak, toprak tahlilleri neticesinde bitkide ve toprakta belirlenen besin elementlerine göre uygun bir besleme programı hazırlanmalıdır. Gemlik zeytin fidanı derin bir köke sahip olmadığından ve en önemli besleyici kökler gövdeye yakın olduğundan verilecek gübreler hemen taç altına verilmelidir. Azotlu gübreler, zeytinin en fazla ihtiyaç duyduğu Şubat-Mart aylarında verilmelidir. Azotun 1/3’ü sonbaharda verilebilir. Yazın yapılacak gübrelemeler sulamadan önce ya da yaprak gübresi şeklinde verilmelidir. Verilecek azot dozu şartlara göre ortalama 500-650 g/ağaç arasında değişebilmektedir. Fosforlu ve potasyumlu gübreler taç izdüşümüne ve toprağın 15-20 cm derinine verilmelidir. Bu gübreler sonbahardan başlayarak ilkbahara kadar verilebilirler. Toprağa canlılık ve verimlilik kazandıran organik gübrelerde değerlendirmeye alınmalıdır, doğal ve yapay formdaki bu gübreler sonbaharda verilerek toprağa karıştırılmalıdır. 

Sulama; Gemlik zeytin fidanı genellikle sulanmaz ancak eğer sulanacak sa bunu ürünü artırmak ve kaliteli ürün elde etmek için yapılmalıdır. Verilecek su miktarı ve zamanı topraktaki su rezervine göre ve fidanın suya ihtiyaç duyduğu hassas devreler göz önüne alınarak tespit edilmelidir.

Budama; Budamada önemli olan her yaşta yaprak/kök ve yaprak/odun dengesini uygun değerde tutmaktır. Bu amaçla Gemlik zeytin fidanında değişik budamalar yapılmaktadır. Şekil budaması; Şekil budamasından amaç, Fidanın iskeletini ortaya çıkarmaktır. Fidan dikildikten sonraki ilk 2 senesinde hiçbir budama yapılmaz. Ancak topraktan itibaren 40-60 cm’ deki sürgün uçları alınarak Gemlik zeytin fidanının büyümesi sağlanır.

Mahsul Budaması; Amacı taç içerisindeki ışıklanmayı artırarak ağacın verimli devresini maksimum düzeyde tutmaktır. Yalnız güneş gövdeyi ve ana dalları yakmayacak biçimde uygun seyreltme ile budama yapılmalı, ince dallar aşırı bir şekilde seyreltilmemelidir. Dallar arasında denge kurulmalıdır. Gençleştirme budaması; Gemlik zeytin fidanı yaşının ilerlemesiyle ağacın odun aksamı artarak ürün kalitesinin düşmesine nedendir ve ikili şekli artar. Gençleştirme budaması ile ağacın kendini yenilemesi mümkün olacaktır. Budamadan sonra kesilen yerlere katran sürülmeli ve ağaçlara bordo bulamacı veya bakırlı preparatlarla ilaçlanmalıdır.
]]>
Aşılı Ceviz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/asili-ceviz-fidani.html Tue, 13 Nov 2018 15:38:54 +0000 Aşılı Ceviz Fidanı, özellikle son yıllarda ülkemizde aşılı ceviz fidanına talep artmış olup, aşılı ceviz fidanı satışları bir çok yerde yapılmaktadır. Aşılı ceviz fidanı alırken dikkat edilmesi gereken Aşılı Ceviz Fidanı, özellikle son yıllarda ülkemizde aşılı ceviz fidanına talep artmış olup, aşılı ceviz fidanı satışları bir çok yerde yapılmaktadır. Aşılı ceviz fidanı alırken dikkat edilmesi gereken aşısız çöğür olarak nitelendirilen ceviz fidanları arasındaki ayrımın iyi yapılması gerekir. Aşılı ceviz fidanı aldığınız yerin sertifikalarını mutlaka araştırmalı ve sorgulamalısınız. Tohum şeklinde aşılı ceviz fidanı olmaz. Ceviz heterozigot yapıya sahip bir meyve olduğu için hangi çeşit tohum dikilirse dikilsin dikilen tohum meyvesinin özelliğini ve çeşidini kesinlikle vermemektedir. 

Aşılı ceviz fidanı özellikleri nelerdir

Ceviz kendi kendini aşılayan bir meyve olma özelliğine sahip değildir. Aşılı ceviz fidanı türleri bellidir. Bunlar, fernor, fernette, franguette, chandler türleridir. Bu yapılan bilimsel araştırmaların bir sonucudur.

Ceviz fidanının istediğimiz türün özelliklerini vermesi ve kaliteli piyasa değeri yüksek tek tip meyve için, dikilen tohumdan çıkan anacın üzerine, aşı yapılmak sureti ile "aşılı ceviz fidanı" elde edilir. Ceviz aşılama ile fidan elde edilmesi yönteminde en zor meyvedir. Ceviz fidanı aşılama yönteminde en sağlıklı ve kaliteli aşı metodu, yama göz aşısı metodudur. Aşılanmış ceviz fidanına yaptığınız bakım ve fidanın çeşidine göre ağaç başına 6. yaşlarda 12 kilogram meyve, 10. yaşlarda 25 kilogram meyve, 15. yaşlarda 50 kilogram meyve ve 20'li yaşlarda ise 100-150 kilogram ürün alınabilmektedir.

Aşılı ceviz fidanlarının hormonlu olma durumu kesinlikle söz konusu değildir. Sağlıklı ürün için aşılama son derece önemlidir. Hormonlu ürünler ile aşılı ürünler arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Ceviz yetiştiriciliği pek çok kişi tarafından tercih edilen bir meslek olup sektör ortalamasına göre ağaç başına 20-25 kg civarında ürün elde edilmektedir. Sağlık açısından tam bir şifa kaynağı olan ceviz aynı zamanda yetiştiricisine son derece iyi bir gelir sağlamaktadır. Ceviz yetiştirmek sabır ve emek isteyen bir iştir. Aşılı ceviz fidanı bir kere ekilir ve ekonomik ömrü boyunca meyve verir. Aşılı ceviz fidanı doğru yer tespiti, doğru ekim ve bakım ile kazancınızı artırır.

Aşılı ceviz fidanı nasıl yetiştirilir

İki farklı tür ceviz bitkisini birbirine kaynaştırarak yeni bir ceviz elde etme işlemine aşılama adı verilir. Aşılı ceviz fidanı yetiştirmenin ilk kuralı fidanı ekeceğiniz toprağın yapısını ve bulunduğunuz bölgenin iklimine hakim olmaktan geçer. Tabi ki yetiştirmek istediğiniz ceviz türü de büyük önem arz eder. Mutlaka yetiştirmek istediğiniz ceviz türünü önceden tespit ederek aşılı ceviz fidanını buna göre tercih etmelisiniz. Tercih ettiğiniz aşılı ceviz fidanının hangi sıklıkla dikilebileceğini öğrenerek fidan sayısını bu duruma göre belirlemelisiniz. Aşılı ceviz fidanı sayesinde zamandan büyük ölçüde tasarruf elde edilmektedir. Ayrıca iki farklı türü içinde bulunduran aşılı ceviz fidanı verimi ve kaliteyi de inanılmaz şekilde artırmaktadır. Aşılı ceviz fidanları yurtdışında yetiştirilen ve ülkemiz toprağına ve iklim koşullarına uygun fidanlardan seçilir. 

Aşılı ceviz fidanının yetişme süresi ortalama 2.5 yıllık bir zaman dilimine tekabül etmektedir. Sulama yapma için kullandığınız suyun kalitesi dahi çimlenmeyi etkilemektedir. Aşılamanın doğru zamanda yapılması, gübreleme ve yeterli miktarda sulama çok önemlidir. Aşılı ceviz fidanı dikimi için özel bir mevsim yada zaman söz konusu değildir. Hemen her mevsimde aşılı ceviz fidanı dikimi yapılabilmektedir.

]]>
Çınar Ağacı Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/cinar-agaci-fidani.html Tue, 13 Nov 2018 16:44:38 +0000 Çınar Ağacı Fidanı, ülkemizde doğal olarak yetişen, çınargiller familyasından Platanus türünü meydana getiren bir ağaçların genel adıdır. Geniş alanlarda gölge ağacı olarak kullanılmaktadır. En yaygın görü Çınar Ağacı Fidanı, ülkemizde doğal olarak yetişen, çınargiller familyasından Platanus türünü meydana getiren bir ağaçların genel adıdır. Geniş alanlarda gölge ağacı olarak kullanılmaktadır. En yaygın görülen yerler arasında Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika gelmektedir. Çınar ağacı fidanı yaklaşık 50 metreye kadar ulaşabilmekte ve çevresi 4-10 metre olan ender ağaç türlerindendir. Çok genli, kalın dallı, boylu ve çok uzun ömürlü ağaçlardır. Çınar ağacı fidanı kirli havalara çok dayanıklı olup uzun ömürlüdürler. Yaklaşık 500 yıl kadar yaşayabilen çok özel ağaçlardır. Direkt güneş, nem ve biraz gölgede çok daha sağlıklı olurlar. Akarsu boylarında ve dere yataklarında hızlıca yetişebilen ağaçlardır ve sürgün verme yetenekleri yüksektir. Çınar ağacının dalları uzun ve kalın bir yapıdadır. Yaprakları ise 3-57 lobludur. Çınar ağacı fidanının yaprakları dalları üzerinde almaçlı dizilmiştir. Meyveler küre biçiminde, uzun saplı ve büyüktür. Küçük ve kahverengi renkli bir meyve verir. Kabuk önceleri parlak, düzgün, yeşilimsi yada sarımsı boz renkliyken kabuklar zaman geçtikçe kalınlaşıp, çatlar ve dökülür. Çınar ağacı fidanı kirli havayı emme özelliği nedeniyle dökülen kabuklar ağacı daha da güçlendirmektedir. Bu nedenle tozdan fazla etkilenmeyen yaprakları ile cadde üzerinde veya yol kenarları için uygun bir ağaçtır.
Çınar ağacı fidanı derin yapılı ve gevşektir. Besin maddesince çok zengin bir yapıya sahiptir. Nemli karakterli toprakları sever ve özellikle de akarsu kıyılarında gelişmeler gösterir.

Çınar ağacı fidanı üretimi genellikle tohumlarla yapılmaktadır. Tohumları kış boyunca toplanmaz ve ağaç üzerinde bırakılır. Kışın sonu ilk baharda toplanarak ekim yapılmaya başlanır. Eğer çınar ağacı tohumu sonbaharda atılacaksa, tohumlar toplandıktan sonra 4 derece katlamaya alınmalıdır.
Çınar ağacının dünyada 11 türü bulunmaktadır. 

Çınar ağacı fidanı çeşitleri
 • Batı Çınarı: Türkiye'de kolaylıkla yetişebilmektedir. Besince zengin olan batı çınarı nemli topraklarda iyi gelişme gösterir. Kireci sevmeyen bir yapısı vardır. Killi topraklarda ve ağır balçıklarda çok iyi gelişim gösterir. Çok azda olsa tuza dayanıklı bir yapıya sahiptir. Batı çınarları ılıman iklim bölgesinin bitkisidir. Kuraklığa oldukça dayanıklıdırlar. Hızlı büyüyen bir yapıya sahiptirler ve 40-50 metreye kadar uzayabilirler. Batı çınarlarının tohum verme yaşı yaklaşık olarak 12-20 yılda başlar. Tohumlar 1 cm uzunluğunda ve 2 mm genişliğinde uzun ve kalın kıl demetleri ile donanımlıdırlar. Bunlar uçarak uzaklaşır. Batı çınarları kuvvetli yan köklere sahiptirler. Meyveler ilkbahara kadar dalda kalır. Batı çınarlarının çiçeklenmesi martın sonudur. Yaz yeşili yaprakları 15-20 cm uzunluğunda, 3-5 lobludur ve yapraklarının uçları sivridir. Dal üzerinde yaprakları almaçlı dizilmiştir ve sonbahara doğru kahverengi rengini alırlar. Batı çınarları tohumlar ile üretilir. Kış sonunda toplanılan meyvelerin ufalanıp tohumlarından ayrıldıktan sonra kum ile karıştırılıp ilkbahara doğru doğrudan ekilir. Batı çınarları çelik ile üretiminde hormon kullanılmalıdır.
 • Doğu Çınarı: Ülkemizde en çok bulunan türü doğu çınardır. Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde, akarsu ve sahil kıyılarında fazlaca yetişmektedir. Çınar ağacının gelişimi taze, verimli ve derin topraklarda çok iyi olmaktadır. Ayrıca çakıllı, kumlu ve kireçli topraklarda yetişmeye de uygundur. Diğer çınar ağacı türlerine karşın şiddetli don olaylarından zarar görür. Çünkü ılıman ilkimi seven türdendir. Bu sebeple de nem isteği oldukça yüksek bir ağaçtır. Doğu çınarları 30 metreye kadar boylanabilir. Hızlıca büyüyebilme özelliklerine sahiptirler. Doğu çınarlarının çiçekleri genellikle mayıs gibi olmaktadır.
]]>
Fidan Çeşitleri https://www.fidanlar.gen.tr/fidan-cesitleri.html Tue, 13 Nov 2018 23:34:17 +0000 Fidan Çeşitleri, Yeni üretilen meyve ve sebze ağaçlarına ya da ağaççıklarına fidan adı verilmektedir. Ülkemiz koşullarının uygun iklim koşullarının bulunması beraberinde birçok fidan türünün yetiştirilmesine de o Fidan Çeşitleri, Yeni üretilen meyve ve sebze ağaçlarına ya da ağaççıklarına fidan adı verilmektedir. Ülkemiz koşullarının uygun iklim koşullarının bulunması beraberinde birçok fidan türünün yetiştirilmesine de olanak sağlamaktadır. Farklı coğrafi bölgelerde yetişen uygun çevre koşulları ve iklim neticesinde büyüme imkanı bulunan bu fidanlar ülkemizde birçok yerde yetiştirilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde organın tarımın daha farklı ve ile düzeye ulaştığı bilinmektedir. Bu durum fidan çeşitleri ile bu çeşitliliğin ticaretini yapmak isteyenler için geniş bir pazar oluşmasına vesile oldu. Bunu ile birlikte kendi meyve ve sebzesini yetiştirmek isteyenler de sağlıklı bir fidan çeşitleri ile ilgili olarak fidan satımı ile alımına yönlenmektedir.

İlgisi bulunan bireylerin kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmek için fidan çeşitleri hakkında az çok bilgi sahibi olması gerekmektedir. Fidanların hangi iklim şartlarında ve çevre koşullarında yetiştirildiğini araştırması gerekir. Bunun ile birlikte fidan yetiştiriciliğin püf noktalarını öğrenerek daha sağlıklı ve doğal fidan çeşitleri imkanı sunmaktadır. İsteyen kimseler için saksının içerisinde bile fidan çeşitleri arasında birçok meyve ve sebzeyi yetiştirmek mümkündür. Gerekli sıcaklık ve uygun güneş ışığı sayesinde bu fidanların gelişmesi mümkün olacaktır.

Gerek saklıda, gerek terasta ve gerekse de ev içerisinde fidan çeşitlerinden herhangi birini rahatlıkla yetiştirmeniz mümkündür. Bunun ile birlikte en genel olarak fidan türlerini bahçenize dikmenizi önermekteyiz. Bu durum çocuklarınızın dalından meyve ya da sebze toplaması imkanını doğuracaktır. Aynı zamanda da çocuğunuz doğayı daha iyi tanıyacaktır. Bu imkanı tanımak açısından fidan çeşitlerinin yetiştirilmesi günümüz teknolojisi ile birlikte hazıra alışmış olan çocuklarınız için oldukça önemli bir husustur. Bu sayede çocuğunuzun doğa ile daha yakından ilişki içerisine de girmesine yardımcı olacaksınız.

Sebze Fidan Çeşitleri

Lahana fidesi, domates fidesi, biber fidesi, kabak fidesi, mısır fidesi, karpuz fidesi, ayçiçeği fidesi, alabaş otu fidesi, çilek fidesi, bamya fidesi, marul fidesi, fasulye fidesi, turp fidesi, patlıcan fidesi, karnabahar fidesi, soğan fidesi, brokoli fidesi, havuç fidesi, alabaş fidesi, börülce fidesi, pırasa fidesi.

Meyve Fidan Çeşitleri

Alıç fidesi, armuz fidesi, erik fidesi, elma fidesi, ananas fidesi, asma üzüm fidesi, dut fidesi, kızılcık fidesi, limon fidesi, mandalina fidesi, muz ağacı fidesi, muşmula fidesi, nar fidesi, şeftali fidesi, yaban mersini fidesi, zeytin fidesi, naktarin fidesi, pepino fidesi, portakal fidesi, vişne fidesi. 

]]>
İğde Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/igde-fidani.html Wed, 14 Nov 2018 18:44:41 +0000 İğde fidanı, bu fidan Anadolu'da her bölgede yetişebilen, baharla beraber çiçek açar, çiçekleri kokulu, meyveleri lezzetli ve unumsudur. Meyve ve çiçekleri egzamadan yüzdeki siyah lekelere, sivilcelere, bağırsak iltihaplarına, İğde fidanı, bu fidan Anadolu'da her bölgede yetişebilen, baharla beraber çiçek açar, çiçekleri kokulu, meyveleri lezzetli ve unumsudur. Meyve ve çiçekleri egzamadan yüzdeki siyah lekelere, sivilcelere, bağırsak iltihaplarına, sindirim bozukluklarına karşı çok faydalı gelmektedir. iğde çiçekleri toplandıktan sonra 10 dakika kadar kaynatılır, her akşam yatmadan önce egzama olan bölgeye sürülüp, iyi bir antiseptiktir. İğde meyveleri zihin açıcı ve bağırsak iltihaplarına karşı etkili olup ishali önlemektedir. Böbrek rahatsızlıklarına faydalı geldiği bilinir. İğde kabukları soyulup unumsu meyvesi ılık suya koyup bu cıvık hamur şekline getirilir ve cildi sürülmelidir. Yüz ve boyun bölgelerindeki siyah noktaların sivilceleri yok eder yatmadan önce mutlaka maske şeklinde boyun ve yüz bölgesine tatbik edilmeli ve sabah yüz ve boyun bölgesinin kükürtlü sabunla yıkanması gerekir.  

İğde fidanı özellikleri

 • Yapraklarını döken bir bitki türüdür.
 • Boyları 7-8 metreye kadar uzayabilmektedir.
 • Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda bile yetişebilir.
 • İğde, bazı bölgelerde ağaççık, bazı bölgelerde ise ağaçtır.
 • Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarakta kullanılıyor.
 • Çiçekleri açık sarı rengindedir.
 • Meyveleri zeytin büyüklüğünde olup sarı-kahverengi renktedir.
 • İğde çiçeğinin güzel kokusu herkes tarafından bilinmektedir.
 • Çiçeklenme süresi bulunduğu bölgeye göre değişir.
 • Arılar için ideal bir fidan türüdür.
 • Ilıman iklimin hüküm sürdüğü alanlarda Nisan ayında, daha iç bölgelerde ise Mayıs ve Haziran aylarında çiçeklenme gözlenir.

İğde fidanı yetiştiriciliği

Yetiştirmek için çok fazla teferruat gerekmez. Güneşli ve kurak yerlerde yetişir. Kireç ve tuzlu toprağa dayanıklı bir fidandır. Çiçeklenme döneminden sonra yaz aylarında budaması yapılır. Kökünde azotu depolayabilme özelliği olması hasebiyle en verimsiz topraklarda dahi yetişmektedir. Kuraklığa dayanıklı olmasıyla erozyonla mücadelede kullanılır. Yaz kış yetiştirilebilir. Dalları dikenlik olup bahçenin sınırlarında dikilmesi gerekir. Bitkinin üretimi dal parçalarından çelik alınarak yapılmaktadır. Yan yana dikilmesi halinde rüzgârı geçişini önlemektedir. 


]]>
Kahve Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/kahve-fidani.html Wed, 14 Nov 2018 21:13:02 +0000 Kahve Fidanı; Ekvator etrafında yetişmektedir. Tam olarak nerede yetiştiğini belirtmek gerekirse, ekvator ve ona yakın olan 23 derece kuzey ve 25 derece güney enlemlerinde yetişmektedir. Her zaman yeşil bir şekilde olan kahve ağ Kahve Fidanı; Ekvator etrafında yetişmektedir. Tam olarak nerede yetiştiğini belirtmek gerekirse, ekvator ve ona yakın olan 23 derece kuzey ve 25 derece güney enlemlerinde yetişmektedir. Her zaman yeşil bir şekilde olan kahve ağacı, beyaz çiçekleri ile hafif bir şekilde olan yasemin kokusunu anımsatan bir kokusu bulunmaktadır.  Bu bitki grubu arasından, yalnızca iki türü tamamen farklı olan kahveler yetiştirebildiği için, dünyaca ünlü bir değeri bulunmaktadır.

Coffea arabica, ticareti yapılırken kısa adıyla Arabica şeklinde söylenen bu kahve türü, en yaygın olan türüdür ve dünyada imal edilmiş oranının dörtte üçlük bir miktarına sahiptir. İlk olan ana yurdu ise Etopya'dır. Arabica bitkileri genellikle, 900 ile 1800 metre yükseklikte bulunan, dağ yamaçlarında oluşurlar. Yalnızca bu yoğun yüksekte bulunan yerler, kompleks olan bir aroma meydana getirir.  Arabicalar oldukça kuvvetli olan bir kokusu bulunup, lezzet olarak fazla katmanlıdır. Çekirdekleri oldukça güzel ve meyvemsi bir güzelliği bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı özellikle kuzey Avrupa ülkelerinde oldukça fazla ilgi görmektedirler.Kahve Fidanı

Kahve bitkisi yeşil ve tropik olan bir bitki türüdür. Uygun olan yetişme sıcaklığı 18-25 derecedir ve kısa bir zaman 0 dereceye kadar dayanması mümkün olabilir. Kahve yetiştirilecek olan toprağın çeşidinin fazla bir önemi yoktur. Mutlaka fazla iyi olan bir drenajı bulunması gerekir ve kahveyi düzenli bir şekilde sulanmak ister ve nemli olan topraktan hoşlanır. Ancak hiçbir şekilde toprağı ıslak ve çamur durumuna getirmek kahve bitkisi için uygun olmaz. Kahve bitkisi ev içerisinde büyütülebilecek olan en kolay bitkilerden biri olarak kabul edilmektedir ve son senelerde yurt dışında iç kısımlarda yetiştirmek için en fazla ilgi görmekte olan bitkiler arasına girmiştir. 

Kahve direkt olarak gelen güneş ışığından pek hoşlanmaz. Süzülmüş olan ışığı tercih eder bu durum ev içinde yetiştir. Kahve kendine verimli olan bir bitki olduğu için tozlaşma sorunu bulunmamaktadır. Kahvenin meyvesi çiçeklenme ile birlikte yaklaşık olarak 8 ay içerisinde olgunlaşmaya başlar. İlk önce yeşil renkte olan meyveler büyüdü zaman kırmızı renk alırlar. Kahve dikildikten 3-4 sene sonra meyveleri çıkmaya başlar ve meyve alabilmek için özel olan bir emek harcamaya ihtiyacı yoktur.

]]>
Can Erik Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/can-erik-fidani.html Wed, 14 Nov 2018 23:37:06 +0000 Can erik fidanı, bu ağaca gerekli yapılan bakım ile oldukça verimli ürün elde edilir. Zamanında budanması yapılmalı, zamanında ilaçlanmalı, gübreleme yapılmalı, toprak havalandırması yapılıp altında bulunan otları temiz Can erik fidanı, bu ağaca gerekli yapılan bakım ile oldukça verimli ürün elde edilir. Zamanında budanması yapılmalı, zamanında ilaçlanmalı, gübreleme yapılmalı, toprak havalandırması yapılıp altında bulunan otları temizlenmelidir. Can erik fidanına bu işlemleri yaparak daha kaliteli ürünler elde edilmiş oluruz. Şimdi sırayla can erik fidanı için yapılacak bakımları anlatalım.  

Can erik fidanı dikim: Öncelikle erik fidanı dikimi yapılacak alanda gerekli havalandırma yapılıp, dikilecek fidanların yerleri belirlenir. Daha sonra beş metreye altı metre aralıklarda elli santim derinlikte çukurlar açılır. İki yaşına gelen fideler dikilerek can erik ağaçlarının büyümesi sağlanır.

Can erik fidanı budama: Dikilen fidanları üç yaşına gelene kadar büyüme sürgünü vermesi için budama şekli ona göre yapılır. Ağaca gerekli şekil verilerek ağacın ana hattı oluşturulur. Can erik fidanı dört yaşına geldiğinde zaman ürün için gerekli budama işlemi yapılır. 
Ağaç başlaması yapacak makasın keskin olması gerekir. Bunun amacı makasın zarar vermesi engellemiş olur. Can erik ağacı budanması yaptıktan sonra ağaca macun çekilerek soğuk alması engellenir. Can erik ağacı ömrünü tamamladığı zaman kök budama işlemi yapılır. Bu işlem ile can erik ağacının gençleştirilmesi yapılır.

Can erik fidanı ilaçlama: Her baharda ağaçlarının budanması yapıldıktan sonra ağacı zararlı böceklerin istilasından korumak gerek. Bahar zamanında ağaca bordo bulamacı işlemi uygulanır. Aradan iki hafta geçince kireç karışımı yapılarak ağacın gövdesi kireçlenerek, böcek, haşarat ve karıncaların ağaca zarar vermesi engellenir. Bu yapılan ilaçlama ile can erik ağacının ilaçlaması yapılarak daha kaliteli ve daha fazla ürün elde edilmesi sağlanır. 

Can Erik FidanıCan erik fidanına gübreleme: Can erik fidanının toprağının gübrelenmesi yapılmadan toprağın analizinin yapılması gerekir. Yapılan toprak analizinin sonucuna göre gübreleme işlemi uygulanır. Sonra hayvan gübresi ağacının etrafı gübrelenerek; toprağın gerekli vitamini olması sağlanır. Mart ayları arasında komposit gübre uygulaması da yapılabilir. Mineraller bakımından zengin olan toprakların sadece hayvan gübresi ile gübrelenmesi yeterlidir. Toprak değeri düşük olan toprağın hümük asitle ilaçlanması toprağın geçirgenliğini artırır. Böylece can erik fidanının büyümesi daha sağlıklı gerçekleşir.

Can erik fidanı  toprağının havalandırması: Toprağının her yıl bahar gelmeden havalandırılması gerekir. Can erik ağacının toprağın etrafının çapa ile çapalanması önemlidir. Ayrıca sonbahar geldiği zaman hasat sonrasında da toprak havalandırması gerekir. Toprak havalandırması sayesinde oksijeni fazla alması sağlanır. Bu işlem ağacın daha gür büyümesini sağlar. Yapılacak havalandırma işlemi için özel makinelerde kullanılabilir. Can erik ağacının etrafında bulunan sarmaşık ve diken, ot gibi bitkilerin yolunması gerekir. Böylelikle ürün olarak elde edilen can erik daha kaliteli olur.

Can erik fidanı hasatı: Yapılan bütün işlemler sonrasında can erik fidanının hasat zamanı geldiğinde meyvenin toplanması oldukça önemlidir. Ürün toplama işleminde ağacın dallarına, sürgünlerine zarar verilmemesi gerekir. Özellikle göz kısmının zarar alması sonraki yıl hasadın az olmasına neden olabilir. Bilinçli kişilerin can eriklerini toplaması gerekir. Böylelikle ağacın en az zararla hasadının yapılması sağlanır. Can erik toplandıktan sonra ağacın bir sonraki yıl için kendini hazırlaması için uykuya geçmesi beklenir. 
]]>
Aronia Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/aronia-fidani.html Thu, 15 Nov 2018 13:25:22 +0000 Aronia fidanı, dünya üzerinde daha çok soğuk Avrupa ülkelerinde popüler olan ama ne yazık ki ülkemizde pek tanınmayan, son yıllarda hobi müşterileri sayesinde üretimi yapılan üzümsü bir bitki fidanıdır. Menşei ülke Aronia fidanı, dünya üzerinde daha çok soğuk Avrupa ülkelerinde popüler olan ama ne yazık ki ülkemizde pek tanınmayan, son yıllarda hobi müşterileri sayesinde üretimi yapılan üzümsü bir bitki fidanıdır. Menşei ülkesi doğu Avrupa ve Rusya'dır. Dünyada en çok yetiştiriciliğini yapan ülkeler Rusya ve Polonya'dır. Son yıllarda Amerika'da aroni'nın ticari üretimi fazlalaşmıştır.

II. Dünya savaşından önce, aronia sus bitkisi olarak kullanılmış. Haziran ayında güzel görünümlü beyaz çiçek açar ve sonbahar zamanları yaprakları parlak kırmızıya döner. Dış mekan süs bitkisi değeri olarak oldukça gösterişlidir. Gülgiller familyasındandır ve üzüme benzeyen meyveleri vardır.

Aronia fidanı çeşitleri:

 • Aronia Melanocarpa Hugin
 • Aronia Prunifolia Nero
 • Aronia Prunifolia Viking
 • Aronia Abutifolia Brilliant

Aronia meyvesinden elde edilen meyve suyu, antioksidan düzeyi yüksek olan insanlarda bio aktivite düzeyini arttırır. Yaşam için gereken "Fenoller, flavonoles, catachines, flavones ve leucoanthocyanins" in kaynağı olarak bilinir. İçeriğindeki vitamin, iyot ve ferrum gibi C ve diğer önemli mikroelementler barındırır. Taze yenebilir. Meyve salataları ve soslu dondurmalarda kullanılır veya kurutulmuş meyve olarak değerlendirilir. Şarapları yapılır. Aronianın, yabanmersinleri, elderberry ve lingonberrylerden daha yüksek antioxidan içeriği vardır.

Aronia fidanını yetiştirmesi oldukça kolaydır. Verimli bir bitkidir. Verim ortalaması bitki başına 10 kg dır. Meyveleri çoğunlukla elle hasat edilir ve mekanik olarak biçilebilir.

Ariona fidanı özellikleri:

 • 1-2 metreye kadar büyüyebilir. Çalı tipi bir bitkidir.
 • Yetiştirilmesi sırasında zirai ilaç kullanımına gerek yoktur.
 • Özel bir iklim isteği yoktur fakat  Karadeniz ikliminde yetişmeye  çok daha uyumludur. 
 • Beş yıl sonunda kök başına verim miktarı 5 ile 10 kg arasındadır. 
 • Hasat mevsimi ağustos ayı sonlarından başlayıp Eylül sonuna kadar sürer.

Aronia, vücudumuzda bulunan ve hücrelere zarar veren serbest radikallere etkili antioksidanlar açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu antioksidan maddelerin kardiyovasküler rahatsızlıklara, bazı kanser türlerine, karaciğer bozukluklarına, kronik iltihaplanmalara ve pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmasında, Aronia bitkisinin doğadaki en güçlü antioksidan maddelerden biri olduğunu kanıtlayarak, bitkinin de var olan vitamin ve minerallerin yanı sıra birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğunu bildirdi.

Aronia Fidanı

Aronia fidanı için geçtiğimiz on yıl içerisinde on üç önemli klinik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda tıp alanında birçok alanda yararlı olabileceği konusunda kanıtlar elde edilmiştir. Bu 13 çalışmanın üç tanesi diyabet ve hipertansiyon üzerine, beş tanesi ise metabolik sendrom üzerine yapılmıştır. Polonya'da yapılan bir araştırmada antioksidan tesiri sebebiyle kan hücreleri üzerine yararlı etkileri gösterilmiştir. Yine İngiltere'de yapılan bir araştırmada beyin tümörlü hücre kültürlerinde oldukça faydalı etkileri bulunmuştur.

Türkiye’deki sağlık bakanlığının yaptığı çalışmalarla da Aronia fidanı meyvesinin faydaları teyit edilmiştir. Araştırma sonuçları yüz farklı çeşit bitkiyle karşılaştırılmış ve antioksidan içeriği en yüksek bitki olarak belirlenmiştir.

]]>
Antep Fıstığı Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/antep-fistigi-fidani.html Thu, 15 Nov 2018 13:47:59 +0000 Antep fıstığı fidanı, sakız ağacı familyasından yenilebilen kabuklu bir meyvedir. Ülkemizin bazı illerinde Şam fıstığı diyede bilinir.Antep fıstığı fidanı dikim alanlarını belirlemede önemli faktör sıcak iklim o Antep fıstığı fidanı, sakız ağacı familyasından yenilebilen kabuklu bir meyvedir. Ülkemizin bazı illerinde Şam fıstığı diyede bilinir.
Antep fıstığı fidanı dikim alanlarını belirlemede önemli faktör sıcak iklim olmasıdır. Yaz ayının meyvesi olması nedeni ile gelişmesi ve olgunlaşması uzun süreli sıcaklıklar ister, soğuk ve sert kışlara dayanamayan bir bitkidir. Türkiye'nin çeşitli sıcak iklimi olan yerlerinde Mart sonu, Nisan aylarının başlarında ağaçlar uyanarak Nisan ayının sonlarında ağaçlar çiçek açmaya başlar. Güçlü kök bakımından bu ağaç her türlü toprakta yetiştirilebilen bir bitkidir. 

Antep fıstığı yetiştirebilmek için geniş arazi alanında dikim yapılmalıdır. Fidanlar dikim için açılan çukurların dibine yanmış ahır gübresi atılarak fidan dikim yapılır ve hemen can suyu verilmesi gerekir. Atılan ahır gübresi mutlaka yanmış olması gereklidir, yaz aylarında fidanlar en az iki defa sulanmalıdır. Dikilen fidan köklerinin tutma şansını artırmak için evcil yapılmalıdır. Bu dikimler sonbahar ya da ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Fidanların aşı yerleri toprak ile kapatılmamalıdır, yoksa kapatılan yerlerde kuruma oluşur. Fidan dikimleri yağmurların kesilmesinden sonra yapılır, araziye sıralı 8-11' li fidanlar dikilmelidir, yanlarına birer tane erkek fidanlarda dikilmelidir. Yapılan bir yanlış ise üreticiler erkek ağaçların dikimlerinde kararsız kalmalarıdır. Bu yanlış tozlaşmayı engelleyerek ürün alımında çok büyük zararlara uğratmasıdır. Dikilen fidanlar kontör sürümler yapılarak fidanların etrafları çapa yapılmalıdır. Evcik yapılmayan fidanlarda Temmuz ve Ağustos aylarında çok sıcak havalarda kurumalar meydana gelmektedir. 

Antep Fıstığı Fidanı
Sonbahar aylarında fidanlarda yaprak dökümünden önce kuruyan dallar temizlenmelidir. Tutmayan fidanların yerlerine tekrar ilkbaharda yeni bir fidanlar dikilmelidir. Fidanlar başparmak kalınlığı olduklarında aşı yapılmalıdır, üzerinde meyve gözü olmadan yapılmalıdır. Uyur gözler uyanmadan aşı kalemi yapılmalıdır, yapılan aşılar 10-15 gün sonra belli olur. Göz irileşmiş, kabarmış, kabuk rengi parlak ve dokunulduğunda yaprak sapları düşüyorsa aşı tutmuştur. Eğer yaprak sapları kurumuş kopmuyorsa aşı tutmamıştır, yapılan düzenli budamalar da hem ağacın ömrü uzamakta hem de verim açısından daha fazla ürün alımında kolaylık sağlamaktadır. Hasat esnasında önce yere dökülen meyveler toplanır, sonrasında yerlere örtüler serilerek üç ayaklı merdivenler sayesinde ürün toplaması yapılır. Hasat yapılan meyveler ayıklanıp, sonrasında temiz bezlere serilerek güneşte kurutularak depolanır
]]>
Ceviz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/ceviz-fidani.html Fri, 16 Nov 2018 06:01:41 +0000 Ceviz Fidanı, Ceviz, cevizgillerden olan boyu 25 metreye kadar yükselebilen uzun ömürlü, kalın gövdeye sahip bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesine verilen genel isme denmektedir. Gövdesi ve meyvesi çok değerli bir bitki t Ceviz Fidanı, Ceviz, cevizgillerden olan boyu 25 metreye kadar yükselebilen uzun ömürlü, kalın gövdeye sahip bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesine verilen genel isme denmektedir. Gövdesi ve meyvesi çok değerli bir bitki türüdür.Tomurcuklar az sayıda pullar ile örtülüdür. Yaprakçıkların kenarları bazı türlerde ince dişli, bazılarında ise düzdür. Yaprakçık sayısı türlere göre 5-23 arasında değişmektedir. Sonbaharda olgunlaşan büyük çekirdekli sulu meyvenin iç kısmı 2 bölmeye ayrılmıştır. Tohumları 2 lopludur ayrıca yağlı ve lezzetlidir. Odununun özü koyu, dış kısmı açık renkli, ağır ve güzel cila kabul eden odunları bulunmaktadır. Yüzyıllardır insanoğlu ile beraber varlığını sürdürmüş, göçler yolu ile ülkelere, hatta kıt'alara yayılım göstermiştir. Cevizin Anadolu'daki geçmişi ise binlerce yıla dayanmakta olmakla beraber, ceviz yetiştiriciliğine 0 rakımlı deniz kıyısından 2000-2500 metre yükseklikteki arazilere kadar rastlamak mümkün olmaktadır.  Ceviz ağacı, sert kabuklular grubundan olan Juglans grubu içerisinde yer almaktadır. Juglans içerisinde de üstün meyve kalitesi ile ilk akla gelen isimler Anadolu cevizi, İran cevizi ve İngiliz cevizleridir. Uygun iklim şartlarının sağlanması ile, cevizin yapısıyla meyve gelişimi dikkate alındığı zaman oldukça önemli değer sağlanmaktadır. Ceviz kış ve ilkbahar mevsiminde soğuklama gereksinimini karşılayacak kadar soğuk 7.2 C'nin altı ve ilkbahar ve yaz aylarında normal büyüme ve olgunlaşmayı sağlayabilecek derecede sıcaklık 25-35 C istemektedir. 

Ceviz Fidanı: dikim yapılacak arazide fidanlarının gelişmesi ve ileride meyve kalitesi için ilkbahardan başlayarak ve özellik ile yaz aylarında su ihtiyacını karşılamak gereklidir. Tam verim sağlamak için, ceviz ağacının yıllık su ihtiyacı ortalama 1100-1300 mm seviyelerinde olmaktadır. 

Ceviz Fidanı
Ceviz fidanları, orta ince tekstürlü killi kumlu ve organik maddeden zengin topraklarda güçlü bir şekilde gelişim göstermekte ve kökler daha derine gitmektedir. Türkiye'de yapılan aşılama çalışmaları ile elde edilen ceviz ağaçları için 250-300 santimetre toprak derinliği idealdir. Ceviz fidanlarına budama yapılmamalıdır. Ceviz fidanlarının toprağı temiz olmalıdır. Dışta bulunan yeşil kabuk çatlamaya içte bulunan meyvelerin yere düşmeye başlamasıyla hasat başlamış olur. Ceviz toplama işi, dallara sırık ile vurma ile yapılır.
]]>
Meyve Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/meyve-fidani.html Sat, 17 Nov 2018 06:00:50 +0000 Meyve fidanı, Yeni yetişmekte olan meyve ağaçlarına verilen addır. Yurdumuzda uygun iklim şartlarına sahip olması durumu ister istemez farklı pek çok çeşit meyve türünün yetiştirilmesine de imkan sağlamaktadır. Şuan i Meyve fidanı, Yeni yetişmekte olan meyve ağaçlarına verilen addır. Yurdumuzda uygun iklim şartlarına sahip olması durumu ister istemez farklı pek çok çeşit meyve türünün yetiştirilmesine de imkan sağlamaktadır. Şuan için organik tarımın yaygın bir hal almasıyla birlikte ticaret yapmak isteyen bireyler kadar aynı zamanda kendi meyvesini sağlıklı bir biçimde üretmek isteyen bireylerde de meyve fidanı satın almayı tercih ettikleri gözlemlenmektedir. 

Çiçeğin dişi olan uzvu meydana gelen döllenme işlemi sonucu başkalaşım geçirmekle birlikte ve bu başkalaşım neticesinde de yumurta oldukça gelişerek tohumları artık taşımaya başlayarak meyveyi meydana getirmektedir. Her çiçeğin meyvesi mutlaka vardır ve bazı meyveler için yenilerek tüketilirken bazı meyvelerin durumu ise yenilemeyecek derecede kötü tatlara sahiptir. Özellikle tropikal meyveler arasında tüketimi oldukça sınırlı olan meyveleri bu anlamda söylemek mümkündür. Ancak yenmeyen birçok meyvelerin bile çoğunluğu sahip oldukları özütler yoluyla farklı pek çok çıkar için kullanıldığı bilinmektedir. Kısacası meyvelerin sayılamayacak derecede faydası bulunmaktadır ve bu sebepten ötürü meyve fideleri üretimde ve geliştirmekte bulunmak isteyen bireyler tarafından oldukça fazla ilgi gördüğünü söylemekte mümkündür. 

Öncelikle meyve fidanı satın alınacağı sırada kesinlikle dikkat edilmesi gereken en önemli kısımlardan biri de sertifikaya sahip olma durumudur.  Satın aldığınız herhangi bir ürünlerde nasıl ki garanti belgesi aramanız mümkün ise meyve fidanlarında da aynı şekilde sertifikalı olup olmaması şartını aramanız oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde satın almak istediğiniz bu meyve fidanlarının gerekli iklim koşulları ve de bakım şartları ile ilgili olarak hakkında bilgi edinmeniz oldukça önemlidir. Bahsettiğimiz bu koşulları sağlayıp sağlamadığı konusunda emin olmanız sizin bu meyve fidanlarını üretimi aşamasında en azından hayal kırıklığı yaşamanıza da bir bakıma engel olacaktır. Ayrıca ekmiş olduğunuz meyve fidanlarından yüksek bir miktarda verim almanız gerçekleştireceğiniz dikime de bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Meyve fidanı dikimi için gerekli olan şartların başında gelen mevsim koşullarının uyumu ve de toprak şartlarının elverişliliği de oldukça önemli bir husustur. Aksi halde meyve fidanı dikimi esnasında istenilen verimi almanız mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra dikim yapacağınız sırada uzman bir ziraat mühendisinden dikim konusunda bilgi edinmeniz ve de yaşanacak olumsuz bir durum karşısında ne yapmanız gerektiği hakkında uzman birisine danışmanız da aynı zamanda yetiştireceğiniz ürünün verimliliği ve gelişmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Yetiştirilen meyve fidanlarının bakımlarını aksatılmadan yapılması ve aşılanma ile budanması gereken her bir fidanın zaman kaybetmeden işlem geçirilmesi şarttır. Bunun yanı sıra verilecek olan su miktarı ile gübre de oldukça önemli bir konudur.

Meyve Fidanı

Bilinen meyve fidanı çeşitleri 

Ahududu (ya da frambuaz) fidanı, armut fidanı, ayva fidanı, ceviz fidanı, döngel-töngel fidanı, dut fidanı, fındık fidanı, greyfurt fidanı, hünnap fidanı, kara yemiş fidanı, kayısı fidanı, keçiboynuzu fidanı, kivi fidanı, kızılcık fidanı, limon fidanı, nar fidanı, nektarin fidanı, portakal fidanı, turunç fidanı, üzüm fidanı, badem fidanı, böğürtlen fidanı, elma fidanı, erik fidanı, iğde fidanı, incir fidanı, kestane fidanı, kiraz fidanı, malta eriği fidanı, mandalina fidanı, şeftali fidanı, Trabzon hurması fidanı, yemişen yani alıç fidanı, zeytin fidanı ve vişne fidanını saymak mümkündür.

Tropikal ve subtropikal meyve fidanı çeşitleri ise şunlardır:

Ananas fidanı, annona yani cherimoya fidanı, avokadı fidanı, feijoa fidanı, guava fidanı, hurma fidanı, liçi fidanı, mango fidanı, muz fidanı, papaya fidanı ve pepino fidanının saymak mümkündür.

]]>
Kumkuat Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/kumkuat-fidani.html Sat, 17 Nov 2018 08:34:01 +0000 Kumkuat Fidanı,  kumkuat fidanı çalı şeklinde meyvesi portakal, limon, mandalina gibi turuçgiller ailesindendir. Kumkuat Anavatanı olarak Çin, Doğu Asya olarak bilinmektedir. Kumkuat meyvesi vitaminler ve mineraller açısında Kumkuat Fidanı,  kumkuat fidanı çalı şeklinde meyvesi portakal, limon, mandalina gibi turuçgiller ailesindendir. Kumkuat Anavatanı olarak Çin, Doğu Asya olarak bilinmektedir. Kumkuat meyvesi vitaminler ve mineraller açısında çok zengindir. Kumkuat meyvesi diğer turunçgiller gibi kabuğu soyulmaz kabuklu haliyle tüketilir. Kumkuat meyvesi içerdiği vitaminler, hoş görüntüsü olan kumkuat fidesi evde balkonlarımızda bahçemizde yer kaplamayacak hepimizin kolaylıkla bakabileceğimiz bir meyve ağacıdır.

Kumkuat fidanının üretimi: Kumkuat fidanı Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bahçelere dikilerek yetiştirilir. Diğer bölgelerde ise balkonlarda 40 cm derinlikte ve 30 cm genişlikteki saksılara dikilerek yetiştiriciliği yapılır. Kumkuat fidanı çok yavaş büyür ve fazla uzamaz bodur boylu olur.

Kumkuat fidesi anaç kökünden ayrılan fideler ile çoğaltılması yapılır bu yönteme kökten ayırma denilmektedir. En iyi kumkuat fidanı dikimi ilkbaharda nisan ayıdır. Ayrılan kumkuat fidanları dikim için hazırlanan yerlere vakit geçirmeden dikilmelidir. Dikilen fidanlarının köklerine can suyu verilir. Can suyunu direk çeşmeden alıp vermemeliyiz. Su oda sıcaklığında olmalıdır.

Kumkuat köklerinde alınan fidanlar kısa zamanda köklenip büyürler ve meyve vermeye başlarlar. Anaç kök hemen başka fidanlar vermeye başlar.

Kumkuat fidanının bakımı: Kumkuat fidesi aşırı sıcağı ve aşırı soğuğu sevmez. Çok sıcak ve soğukta yaprakları, çiçekleri ve kökleri zarar görür. Direk güneş ışığı alamayan fidanlar çevredeki ışıkta yararlanabilir.  

Kumkuat fidanları elektrik akımı almayan yerlerde yetiştirilmelidir. Balkonda yetiştirilen fidanlar direk güneş alan yere konulmalıdır. Güneş alan kumkuat fidanları meyve verme kapasitesini artırır.

Kumkuat Fidanı

Kumkuat diğer bitkiler gibi vitamin, mineral ihtiyacı duyar. Sulama yapıldıkça toprak vitaminini kaybeder. Yılda 3-4 defa vitamin ve mineral desteği yapılmalıdır. Saksılarda yetiştirilen fidanların mayıs ayında saksı ve toprak değişimi yapılır.

Kumkuat fidanının su isteği: Kumkuat fidanının sulamasında suyun tüm bitki köklerine ulaşması sağlanır. Yaz ayında bol su verilmesi gerekir. Sıcaklarda suya daha çok ihtiyaç duyar. Kumkuat fidanını sulama yaparken verilen su miktarına dikkat edilmesi gerekir.

 Her sulama yapıldığında aynı miktarda su kullanılmasına özen gösterilmelidir. Fidanlarda değişiklik görülmediği sürece sulama kabı su ölçüsü değiştirilmemelidir. Kış aylarında verilen suyun mutlaka oda sıcaklığında olması gerekir.

Kumkuat fidanının önemli unsurları: Kumkuat fidanı kış aylarında dışarıda soğukta bırakılmamalıdır mutlaka bulunduğu ortam 12 derecenin altına düşmemeli ılık olmalıdır. Kumkuat fidanları genelde yaz aylarında çiçek açmaya başlar sonbaharda kışa doğru çiçeklerini dökerler ve dinlenme dönemine girerler.

]]>
Armut Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/armut-fidani.html Sat, 17 Nov 2018 21:22:47 +0000 Armut Fidanı, Türkiye'de yaklaşık olarak meyve yetiştirilmesi bakımından beşte birini yumuşak olan çekirdekli meyveler yani ayva, elma ve armut fidanı çeşidi oluşturmakta ve bunun da yaklaşık olarak % 18'i armuttur. Dünyada Armut Fidanı, Türkiye'de yaklaşık olarak meyve yetiştirilmesi bakımından beşte birini yumuşak olan çekirdekli meyveler yani ayva, elma ve armut fidanı çeşidi oluşturmakta ve bunun da yaklaşık olarak % 18'i armuttur. Dünyada üretilen armut bakımından yurdumuz Amerika, Japonya, İspanya, Fransa ile Almanya'dan hemen sonra 6. olarak yer aldığı bilinmektedir.

Armut fidanı için gerekli olan iklim türü

Armut ılıman bir iklimin meyvesidir. Kış aylarında elma kadar olmasa da dayanıklı olduğu söylenebilir. Armutlar özellik bol güneş alan ve yaz aylarında oldukça sıcak olan yerlerde kolayca yetiştiğini söyleyebiliriz. Armutta don vurma olayı söz konusu olduğundan don tehlikesi olmayan yerlerde armut fidanının kurulumunun yapılması şarttır. Armut fidanını yetiştirmeyi kısıtlayan en etkili faktörlerin başında aslında kışın soğuk alma ihtiyacı gelmektedir. Armut fidanında kış soğuklama ihtiyacı yaklaşık olarak 7 derecenin altında geçen süre 1200 saat olarak giderilmesi gerekir. Eğer armut ağaçlarının bu belirtilen ihtiyacı giderilmez ise çiçeklenme durumu geç ve de düzensiz bir biçimde gerçekleşir.

Armut fidanı için toprak isteği durumu

Armut fidanı toprak bakımından seçici olduğu söylenemez. Bunun yanı sıra toprak ne kadar derin, sıcak, geçirgen ve de besin maddesi bakımından zengin olur ise armut fidanı gelişmeleri de o kadar iyi olur ve  verim bakımından da o nispette yüksek oranda fayda sağlanır. Oldukça kuru, taşlı ve derinliği az olan toprak türlerinde yetişen armut fidanları ise meyve bakımından biçimsiz ve oldukça çok kumlu olduğu söylenebilir. Nemli ve ağır olan topraklarda yetiştirilmesi sağlanan sofralık armutların orta kısımları kaba ve de tatları oldukça yavan olur. Bol verim sağlanan armut fidanları ve yüksek kalitede meyveler elde etmek isteyen bir birey için armut fidanının derin, sıcak, geçirgen ve iyi drene edilmiş olan tınlı toprak türlerinden yetiştirilmesi gerekmektedir.

Armut fidanları anaçları

Armut fidanlarında üretildiği toprak ve elde edilecek olan ağaçların büyüklüğü bakımından başlıca bilinen iki çeşit anaç kullanıldığı bilinmektedir. En bilinen anaç türü ise armut çöğürleridir. Bunlar oldukça büyük ağaç meydana getirirler ve çok derin toprak isterler. Bodur bir ağaç elde etmek için ise, ayva anacı üst kısımlarına aşılanabilir. Bu durumda da daha az derin toprakların dikimi sağlanabilir. Fakat bahsetmiş olduğumuz ayva anacı kışın armut çöğürü kadar dayanıklı değildirler. Ayrıca ayva anacı fazla kireçli toprakları da sevdiği söylenemez.

Armut Fidanı
Armut fidanı çeşitleri

Armut fidanı çeşitleri ya tamamen ya da kısmen kendisine kısır olduğu söylenebilir. Yani sadece tek başlarına iken yeterli bir miktarda verim sağlanamaz. Bundan ötürü güvenilir ve bol verim almak istiyorsanız birbirini iyi dölleyen ve aynı zamanda da çiçek açabilen çeşitleri de birlikte dikilmesi gerekmektedir. Bahçeye ürün ekerken tozlayıcıları da çeşitli bir biçimde yerleştirmek gerekmektedir. En azından her yıl için devamlı bir şekilde istikrar sağlayabilmek için yani sürekli olarak ürün alabilmek adına tozlayıcı miktarını yüzdelik dilim olarak 20 ile 50 civarlarında ayarlamak gerekmektedir. Tozlayıcılar eşit bir miktarda dikilmesi gerekmektedir. 
Armut fidanlarından verim alabilmek için sadece tozlayıcıların olması da yeterli olduğu söylenemez. Bunun yanı sıra iyi bir tozlanmanın sağlanabilmesi için bahçenizde mutlaka arıların da bulunması şarttır. Diğer bilinen meyve türlerinden biraz daha farklı bir şekilde armut fidanı ve çiçeği içerdiği şeker oranı bakımından düşük olan çok az bir miktar nektar ürettiği bilinmektedir. İşte tam da bu yüzden yetiştirilecek olan armut bahçelerinde daha çok miktarda tozlayıcı türü ve arı çeşidi bulunması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 4-5 dekara kadar kuvvetli arı kolonisi]]> Nikah Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/nikah-fidani.html Sun, 18 Nov 2018 03:14:03 +0000 Nikah Fidanı, evet doğru duydunuz, nikah şekeri falan değil, bildiğiniz nikah fidanı! Adetlerimiz gereği nikahlarda şeker, araba süsü, kokulu çiçek gibi birçok çeşit şeyler dağıtmak gerekir. Nikahta şeker dağıtma geleneğ Nikah Fidanı, evet doğru duydunuz, nikah şekeri falan değil, bildiğiniz nikah fidanı! Adetlerimiz gereği nikahlarda şeker, araba süsü, kokulu çiçek gibi birçok çeşit şeyler dağıtmak gerekir. Nikahta şeker dağıtma geleneğinin tarihçesi hakkında birçok söylenti vardır ama bunların birleştiği nokta ise 15. yy'da yaygınlaşması ile birlikte artık Tavaslı Bekir efendi bunları çeşitlendirmiştir. Ve daha sonra sarayda, padişah, sadrazam ve ileri gelenler tarafından çokça kullanılmaya başlanmış, buradan ise halka doğru hızla yayılmıştır. Bu geleneğin başlangıç noktası olarak ise III. Ahmet'in kızının düğününü gösterebiliriz. Kızının düğününe geç kalan sultanı kızı beklemekte ısrar eder. Süre biraz daha uzayınca halka çekirdek, kahve ve ganimet dağıttırır. Bundan sonra ise dağıtılan şey sadece şekere dönmüştür. İlk başta keselerle dağıtılmıştır ama daha sonra bunlar tül haline gelmiştir. Bu tarihten sonra ise sürekli çeşitlenerek, farklı farklı lezzetler kullanılarak bu adet süregelmiştir.
Nikah Fidanı
Nedir bu nikah fidanı


Peki bu geleneği şeker değil de çok daha faydalı bir şekilde yaşamaya devam etsek, güzel olmaz mıydı İşte tam olarak bu sebeple nikah fidanı fikri ortaya atılmıştır. Küçük saksılarda toprağa dikilmek için can atan küçük fidanlar nikah sırasında dağıtılmakta. Yüzyıllardır devam eden bir geleneği böyle çevreye faydalı bir çalışma ile buluşturmuş olmak geleceğimiz açısında gayet faydalı. Bu şekilde nikah hem unutmaktan çıkan bir olay haline gelecek, hem de çevreye fayda sağlayacaktır. Üstelik fiyatlarının da cazip tutuluyor olması büyük bir avantaj. Bu şekilde nikahlarda fidan dağıtmanın diğer bir güzel kısmı ise evliliğinizin başlangıcını dünyayı daha yaşanılacak bir yer yapma çabasıyla yapıyor olmanızdır. Gelecek için umut vaat eden böyle bir fikrin daha da gelişerek ve yaygınlaşarak sonraki nesillere de faydalı olması hepimizin temennisidir.
]]>
Alıç Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/alic-fidani.html Mon, 19 Nov 2018 02:45:15 +0000 Alıç fidanı,  Batı ve Güney Anadolu bölgeleri ağırlıkta olmak üzere ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirilir. Ekşimuşmula ve yemişen adlarıyla da bilinir. Genellikle derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerd Alıç fidanı,  Batı ve Güney Anadolu bölgeleri ağırlıkta olmak üzere ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirilir. Ekşimuşmula ve yemişen adlarıyla da bilinir. Genellikle derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerde, ormanlarda ya da dağlık arazilerde görülür. Meyvelerin boyutu 10-12 milimetre çapında yuvarlak görünümlüdür. Tadı hafif ekşimsidir. Boyu 10 metreye kadar yükselebilen bu meyvenin çiçekleri beyaz ve pembe renktedir. Çiçeklenme Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşir. Dalları dikenlidir.   Ayrıca meyveleri olgunlaştığında parklarda, açık arazilerde süs bitkisi olarak da kullanılır. Alıç ağacının yaprakları, çiçek ve meyveleri özellikle kalp destekleyici, kalp ve damar sistemi fonksiyonlarını düzenleyici olarak kullanılır. Ayrıca düzenli ve uzun süreli kullanımlarda kalp ritim bozuklukları, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği tedavisinde hastanın tüketmesi gereken bitkiler arasındadır. Alış bitkisi aynı zamanda bedendeki sıvı birikimlerinin dışarıya atılmasını da sağlar. Spazmları azaltıcı, idrar söktürücü etkileri de vardır. Ayrıca sağladığı faydalarla beyini de olumlu yönden etkiler. Bağışıklık sistemini artırarak Kan dolaşımını sağlar, damarları genişletip güçlendirdiği gibi, kalbin daha fazla kan ve oksijenle beslenmesini sağlar.

Alıç Fidanı
Gübreleme ve Fidan Dikimi

Alıç fidanı yılın mevsimi dikilebilir. Ilıman iklime sahip sahil bölgeleri hariç her iklimde rahatlıkla yetişir. Her toprak cinsine göre gübreleme farklı şekillerde yapıldığı için fidanlar dikilmeden önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır. Toprak kireçli ise mutlaka toprağa sıvı kükürt verilmelidir. Genel olarak kış aylarında kompoze gübreler kullanılır. Kışın kullanılacak kompoze gübrelerde azot oranının az olmasına dikkat edilmelidir. Alıç fidanı dikerken Leonardit kökenli organik gübrelerin kullanımının mahsule olumlu etkileri vardır. Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph dengesini orta seviyeye çekerek fidanın daha iyi beslenmesini sağlar. Bu gübreler toprakla iyice karıştırılarak verilmelidir. Toprağa gübreleme yapıldıktan sonra arkasından mutlaka bolca sulama yapılmalıdır. Alıç fidanları dikiminde çukurlar en fazla 50 santim yükseklikte ve derinlikte olmalıdır. Fidanlar çukura dik bir şekilde yerleştirilmesinin ardından, fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukuru kapatılır. dikim işleminden sonra her fidan için 5-15 litre arası su verilmesi gerekir. Verilecek suyun yarısı fidan kapatılmadan köklerine, diğer yarısı ise fidan çukuru toprakla kapatıldıktan sonra verilmelidir. Daha sonra fidan dibine doğru köklerine zarar vermeden destek çubuğu çakılır. Alıç fidanı bu destek çukuruna sarmaşık gibi sarılarak dikim işlemi sonlandırılır. 
]]>
Bodur Zeytin Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/bodur-zeytin-fidani.html Mon, 19 Nov 2018 19:26:13 +0000 Bodur Zeytin Fidanı, Avrupa'da çoğunlukla İspanya'nın  Arbeca şehrinde yetiştirildiği için arbequina olarak da bilinir. Bu fidandan elde edilen zeytinyağının kalitesi oldukça yüksektir. Ülkemizde de son yıllarda bodur zeytin Bodur Zeytin Fidanı, Avrupa'da çoğunlukla İspanya'nın  Arbeca şehrinde yetiştirildiği için arbequina olarak da bilinir. Bu fidandan elde edilen zeytinyağının kalitesi oldukça yüksektir. Ülkemizde de son yıllarda bodur zeytin fidanıyla kurulan oldukça geniş zeytinlikler vardır. Bu kadar çok rağbet görmesinin nedenleri hem elde edilen yağın kaliteli olması, hem de tarımının diğerlerine göre daha kolay olmasındandır.

Bodur zeytin fidanı özellikleri

Bodur zeytin fidanı salkımsı ve yüksek taç yapabilen bir türdür. Kendi kendini dölleyebilir ayrıca bir tozlayıcıya ihtiyaç duymaz.Erken ve verimli ürün verir. Üründeki yağ oranı yüksektir. O nedenle ülkemizde yağlık zeytin olarak da bilinir. Köklenme kapasitesi oldukça yüksektir. Bodur zeytin fidanının  en büyük özelliği sık dikilmesi ve çok verimli olmasıdır.  Kısa boylu be yuvarlak şekilli yaprakları vardır. Verdiği ürünler simetrik küre şeklindedir. Olgunlaşma zamanı kararır. Ürünlerin sapı yoktur. Oval şeklinde çekirdekleri vardır. Farklı iklim ve topraklarda rahatlıkla yetişir. Toprak seçme özelliği yoktur. Sadece arazinin eğiminin çok olmaması gerekir. Diğer zeytin fidanlarından  farklı olarak su ihtiyacı pek yoktur. sulama damla yöntemiyle yapılmalıdır. Fidan dikimi çok yoğundur. önerilen dikim aralığı yaklaşık olarak 1,5 ile 4 metre arası değişir. Bir dekara ortalama 200 fidan dikilebilir. Fidan formunu koruyabilmek için ilk 5 yıl elle daha sonraki yıllarda makine ile budama yapılmalıdır. Boyları en fazla 2 metre uzunluğundadır. Bu fidanlar adını boylarının kısalığından almıştır. O nedenle bodur zeytin fidanını budamak, ilaçlamak ve gübrelemek oldukça kolay ve ekonomiktir. Meyvelerin toprakla temasını engellemek için hasat makine ile yapılabilir. Sık dikim yöntemi uygulandığından 1 saat içerisinde yaklaşık 10 dekar alan hasat edilebilir. 

Bodur Zeytin Fidanı
İspanya'nın Katalonya bölgesi başta olmak üzere  Endülüs bölgesinde de yoğun olarak yetiştirilir. Ayrıca Fransa, ABD Şili, Portekiz, İtalya, Tunus, Fas, Avustralya ve Arjantin gibi pek çok ülkede de yetiştirilmektedir. 
]]>
Ihlamur Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/ihlamur-fidani.html Tue, 20 Nov 2018 00:52:54 +0000 Ihlamur Fidanı, Ihlamur 25-30 m ye kadar uzayabilen yaprakları kalp şeklinde ıhlamurgiller familyasında olan bir ağaç türüdür. Ihlamur Ana vatanı Orta Avrupa olduğu düşünülmektedir. Ihlamur fidanı farklı iklimlerde yet Ihlamur Fidanı, Ihlamur 25-30 m ye kadar uzayabilen yaprakları kalp şeklinde ıhlamurgiller familyasında olan bir ağaç türüdür. Ihlamur Ana vatanı Orta Avrupa olduğu düşünülmektedir. Ihlamur fidanı farklı iklimlerde yetiştirilebilir iklim seçiciliği yoktur. Ihlamur ağacının ömrü 1000 yıl kadar olduğu sanılmaktadır. Ihlamur çiçekleri sarı renkli, hoş aromatik kokulu soğuk havalarda üşütmelere karşı Haziran ve Temmuz aylarında toplanan çiçekler kurutularak çay gibi demlenip içilir.

Ihlamur fidanı üretimi: Ihlamur fidanları sıcak havadan ve güneş gören yerlerden hoşlanırlar. Çıplak köklü olan ıhlamur fidanları Kasım, Aralık aylarında veya Mart ayında dikilir. Tuzlu toprak alanlarına kesinlikle dikilmemesi gerekir. Fidanların dikimi yapılırken köklere yanmış ahır gübresi karışımı toprak konmasında fayda vardır.

Ihlamur Fidanı

 • Ihlamur fidanları serin, derin, zengin besin, hafif asidik maddeleri bulunan topraklarda yetiştirilmelidir.  Ihlamur fidanları genellikle tohum ile katlama yapılarak üretilmektedir. Kalem aşısı ve çelikleme yöntemiyle de fidanlar çoğaltılmaktadır.
 • Tohum ile fidan üretme. Ihlamur tohumlarının özelliği tohum üzerinde su geçirmeyen tabaka bulunmasıdır. Bu durum ıhlamur tohumlarının yavaş geç çimlenmesine neden olur. Tohumların çabuk çimlenmesi için önündeki engellerin kalkması için bazı uygulamalar yapılmaktadır. Ihlamur tohumuna katlama işlemi yapılır.
 • Katlama işlemi. Ihlamur tohumlarının çimlenme engellerini ortadan kaldırmak için 4-5 derecede tohumların kumlu toprak içinde bekletilmesidir.
 • Ihlamur tohumları katlama yapılırken meyve tohumlarının kabuklarını kırmak gereklidir.
 • Tohumları bir saksı içerisine sırayla bir kat kum bir kat tohum şeklinde sıralama yapıldıktan sonra +4 derece soğuk bir yerde veya buzdolabında saklanılır.
 • Bekletilme süresi içinde toprak nemli olmalıdır. Susuz veya aşırı sulu bırakılmamalıdır.
 • İlkbahar aylarında tohumlar kumun içerisinde alınarak dikimi yapılır.
 • Daldırma işlemiyle fidan çoğaltma. Daldırma ile ıhlamur fidanları üretimi ise anaç ağacın diplerindeki çıkan sürgünler ilkbahar aylarında dibinden kesilir. Bu kesim ağacın yeniden sürgünler vermesine teşvik edilmek amacı yapılmaktadır. Yeni yetişen sürgünlere tepe daldırması işlemleri yapılarak yeni fidanlar elde edilir.
 • Çelikle yapılan fidan çoğaltma. Haziran ve Temmuz aylarında ıhlamur ağaçlarında çelikler alınır. Alınan çeliklere hormon uygulayarak çoğaltma yapılır.
 • Ihlamur fidanlarını gübreleme: Ihlamur fidanlarını ticari amaçla yetiştiriliyor ise fidan dikiminden önce toprak ve bitki analizi yapılmalıdır. Analiz yapılarak ihtiyacı olan vitaminler mineraller değerindeki gübreler toprağa verilmelidir.

Ihlamur fidanının su isteği: Fidan dikimi yapılan toprak kuru kalmamalıdır. Düzenli olarak toprağın kuru kalmayacağı şekilde suyu verilmelidir.

]]>
Kestane Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/kestane-fidani.html Tue, 20 Nov 2018 22:44:42 +0000 Kestane Fidanı, dünyada Asya, Afrika ve Amerika kıtasında yetişir. Hepsi birbirinden farklı 12 adet çeşidi bulunur. Bunlardan en kalitelisinin anavatanı Anadolu’dur. Ülkemizde ortalama olarak 80-90 bin ton arası kestane üretilm Kestane Fidanı, dünyada Asya, Afrika ve Amerika kıtasında yetişir. Hepsi birbirinden farklı 12 adet çeşidi bulunur. Bunlardan en kalitelisinin anavatanı Anadolu’dur. Ülkemizde ortalama olarak 80-90 bin ton arası kestane üretilmektedir. Bunun 5-10 bin tonu ihraç edilmektedir. Kestane fidanı, doğada tohumundan kendiliğinden yetişir. Genç fidanlar dikine büyürken fidanlar yaşlandıkça taç yayvanlaşır. Fidanın gövdesi dik ve düzgündür. Gövde kabuğu önce düzgünken ağaç yaşlandıkça çatlar ve kırışıklarla kaplanır. Kestanenin dip tarafı açık kahverengi, diğer tarafları ise koyu kahverengidir. En dışta koyu kahverengi renkte kalınca sert bir kabuk bulunur. İçeride meyvenin hemen üzerinde açık kahverengi, ince ve yumuşak bir iç kabuk vardır. Meyvenin eti, açık sarı renkli ve oldukça serttir. Nitelikleri iyi bir kestane 2,5 santim genişliğinde ve 15 ile 20 gram ağırlığında olmalıdır. Ancak, kuzu kestanesi denilen türlerin genişliği ve ağırlığı bu ölçülerden daha küçüktür. 

Kestane fidanının kazık kök yapısı sayesinde bol yağışlı ve erozyona meyilli arazilerde oluşabilecek erozyonu önleyebilmek için kestane bahçeleri kurulur. Kestane fidanı için en ideal toprak gevşek yapılı ve geçirgen olanıdır. En çok volkanik kaynaklı ve potasyumca zengin toprakları sever. Kestanenin hiç hoşlanmadığı toprak türü, ağır ve killi olanlardır. Yamaç araziler fidan dikimi için idealidir. Sık dalları olan kestane ağacının genç dalları kızıl kahverengidir. Bir yaşını aşan dalların rengi açılır. Kestane fidanlarının çoğaltımında daldırma, aşılama ve çiçeklerin köklendirilmesi yöntemi kullanılır. Aralarında en çok tercih edilen yöntem aşılamadır ve ilkbaharda sürgün göz aşısı uygulanır. Yabani ağaçların aşılamasında ise kalem aşısı tercih edilir . Bunun içinde kaliteli tohum kullanılması gerekir.Tohumların çimlenme gücünün yüksek olması aranır. Kestane ağacı ılıman, nemli ve serin bölgelerin bitkisidir. Kestane ışık ve açıklık alanlarda 12 metreye kadar büyüyebilir. Kestane kışın -30 dereceye kadar dayanmaktadır. Ancak ilkbaharın geç donlarına ve sonbaharın ilk donlarına karşı çok hassastır. Yaz mevsiminde aşırı sıcaklardan etkilenir ve bu nedenle meyvelerin içi boşalır. Kestane ağacı yetiştirilirken çok soğuk bölgelerde güneye bakan, sıcak yörelerde ise kuzeye bakan yerlere fidanlar dikilmelidir. Yıllık yağış ortalaması 600-1600 mm olan yerlerde yetişir. Bu nedenle, kurak ve sıcak geçen yıllarda ürünün verimini artırmak için temmuz, ağustos ve eylül ayında ağaçların sulanması gerekir. Çiçeklenme döneminde fazla yağış döllenmeyi etkileyeceği için kestane fidanı yağışı fazla sevmez. Fazla yağış aynı zamanda mantar hastalığı nedeniyle yaprakların dökülmesine de yol açar. Ağacın yaprakları uzun, mızrak biçimli, sivri uçlu ve çok koyu yeşil renktedir. Ağacın yaprak çıkardıktan sonra açan erkek ve dişi çiçekler en az bir yıllık dalların üzerinde oluşur. Dişi çiçeklerin döllenmesinden 150-170 gün kadar sonra kestane meyveleri dikenli bir kabuk içinde  olgunlaşır.

Kestane Fidanı
Kestane fidanı dikim aralıkları yaklaşık olarak 10-12 metre aralığındadır.Bu aralıklar fidanın bakım şartlarına de bağlı olarak 15 metreye kadar yükselebilir. Fidanların dikimi arazinin toprak yapısına göre değişkenlik gösterir. Genelde kare yada üçgen şeklinde dikilebilir. Fidanların dikileceği çukurlar 60 cm derinliğinde açılmalıdır. Yaklaşık olarak 150-200 gram arası gübre açılan çukurlara atılmalıdır. Daha sonra üzerine bir kaç kürek toprak atılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu köklerin gübreye temas etmemesidir. Çünkü gübre toprağa değerse fidanın kökleri zarar görebilir ve kuruyabilir. İlk dikim yılında fidanlar toprağın nem durumuna göre 2-3 kez sulanabilir. Sonraki yıllarda da sulama yapmak çok zararlıdır. Eğimi fazla olan arazilerde elle toprak yükseltme yapmak gerekir. Budama, kestane ağaçlarının gelişim ve ürün verimini büyük oranda etkilediği için fidanlarının dikiminden sonra her yıl obur dallar budanmalıdır. Ağ]]> Kayısı Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/kayisi-fidani.html Wed, 21 Nov 2018 22:24:40 +0000 Kayısı Fidanı, Kayısı denilince ilk akla gelen il Malatya'dır. Başka illerde de kayısı yetiştirilir fakat Malatya'nın toprağı kayısı yetiştirmek için daha uygundur. Kayısı yetiştirmek uzun bir zaman ister. Hacıhaliloğlu, Kayısı Fidanı, Kayısı denilince ilk akla gelen il Malatya'dır. Başka illerde de kayısı yetiştirilir fakat Malatya'nın toprağı kayısı yetiştirmek için daha uygundur. Kayısı yetiştirmek uzun bir zaman ister. Hacıhaliloğlu, kabaaşı, soğancı, çatalaoğlu, hasanbey gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Kayısı yetiştirmek geleceğe yatırım olarak da yapılır. Hasat zamanı zahmetli ve yorucu olsa da geliri oldukça fazladır. Kayısının işi sadece dikmekle bitmez. İlaç atılır, ağacın dibi yapılır, gübre atılır, sulanır ve hasat zamanı kayısı bir kaç işlemden geçer. 

Kayısı fidanı yarı güneşli veya çok güneşli ortamlarda yetiştirilir. Kayısı soğuk olduğu zaman yanar ve meyve vermez. Kayısı fidanı dikilecek toprak kumlu, tınlı ve kireçli gibi farklı toprak çeşitlerine dikilir. Kayısı fidesini dikilecek toprak da organik ve inorganik madde bakımında yüksek değerlere sahiptir. Kuru toprakta kayısı verimli olmaz. Ve kayısı fidanın gelişmesi için bol su gerekir. Bol suda kayısı daha büyük ve güzel olur.

Kayısı Fidanı
Kayısı üretimin de yaygın olarak kullanılan yöntem aşı yaparak çoğaltılmasıdır. Kayısı fidanı dikilecek toprak aynı zamanda süzek ve kolay işlenmelidir. Kayısı fidanları kendi kendi yüksekliğinden 3-4 kat aşağıya dikilir. Toprak derin bir şekilde kazılır. Kayısı fidanı dikildikten sonra toprağın üzeri kapatılır ve sulanır. Kayısı fidanı dikilmeden önce tarla sürülür ve bir sene toprak dinlendirilir. Toprak dinledikten bir sene sonra dikim yapılır. Kayısı fidanı her mevsim de yapılmaz. Sadece sonbahar mevsiminde yapılır. Çünkü sonbaharda toprak kayısı fidanı dikmek için uygundur. Kayısı fidanların da önemli olan bir başka şeyde fidanın budanmasıdır. Budanan kayısı fidanı daha çabuk ve güzel meyveler verir.
]]>
Begonvil Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/begonvil-fidani.html Thu, 22 Nov 2018 12:33:04 +0000 Begonvil Fidanı, Begonvil fidanı sarıcı bir bitkidir bir yere tutulması gerekir. Sıcak hava iklimine uygun olan begonvil fidanı ülkemizde Ak deniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Begonvil fidanı çok iyi ışık alan 10 derece s Begonvil Fidanı, Begonvil fidanı sarıcı bir bitkidir bir yere tutulması gerekir. Sıcak hava iklimine uygun olan begonvil fidanı ülkemizde Ak deniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Begonvil fidanı çok iyi ışık alan 10 derece sıcaklık altında olmayan  balkon ve bahçelerde yetiştirilebilen bir süs bitkisidir. Begonvil fidanını rüzgarlı ortamlardan korumak gerekir. Ilıman ve sıcak iklim bitkisi olduğundan soğuk yerlerde yetişmesi sıkıntılı olmaktadır. Çok hassas bir bitki olduğundan havasız kalmamalı havasız kaldığı zaman çiçeklerini dökmeye başlayacaktır. Süzek bahçe toprağını sever çok sulandığı takdirde çiçeklerini döker. Begonvil fidanı üretimi anaç bitkiden alınan odunsu sürgünlerle gerçekleştirilir. Dikildiği ilk zamanlarda bol sulama yapılmalı daha sonra çiçeklenmeyi teşvik etmek için az sulanmalıdır. Begonvil fidanı yer değişimi yaparken bitki kökünün kesinlikle hava almaması bitkinin toprağının kuru olmasına dikkat edilmelidir böylece kök toprak ile birlikte çıkacaktır. Kök yerinden oynar ve hava alırsa anında çiçekler ve yaprakları buruşacaktır. Hemen dikilip bol sulanması gerekir. Begonvil fidanı tropik alt bölgelerin ağacı olup yazın başlaması ile sonbahar sonuna kadar çiçekli kalır. Akdeniz iklimi bitkisidir. 
  
Begonvil Fidanı Özellikleri
 • Mor, beyaz, pembe, kırmızı renkli çiçekleri olan tırmanıcı bir bitkidir.
 • Yaprak rengi koyu yeşildir.
 • Güneşi seven bir bitkidir.
 • Böcek ve hastalık barındırmama özelliğine sahiptir.
 • Çiçekleri hassas olduğundan dökülmeye meyillidir.
 • İlkbahar sonlarında çiçek açar ve sonbahar ortalarına kadar çiçekli kalır.
 • Anavatanı Güney Amerikadır.
 • Ekvator ve orta Brezilya'ya kadar uzanır.
Begonvil Fidanı Bakımı; Özellikle bahar ayları başlangıcında çiçek bitki gübresi verilir.
 • Saksıda bakım yapılacaksa senede bir saksısı mutlaka değiştirilmelidir.
 • Çok kireçli ortamlardan hoşlanmaz 
 • Ph-6 den olmaması gerekir. 
 • Budama yapılabilir.
 • 8-10 derece aşağı ısılarda bitki ölür.
Begonvil Fidanı
Begonvilin Sulanması; Toprak yüzeyi hafif nemli kalacak şekilde sulanmalı çok su içinde bırakılmamalıdır. Begonvil fidanı bakımı çok kolay bir bitkidir. Bol çiçek vermesi ve sağlıklı güzel görünüm için budama yapılmalıdır. Birden fazla budama çeşidi bulunur, çalı tipi budama, sarmaşık tipi budama. Bitkinin şekillenmeye başladığı ilk üç sene çok önemlidir. Pergola ya da duvar üzerini kapatmasını istiyorsanız birkaç ana bırakıp diğer bütün dallar dipten kesilmelidir.
]]>
Fıstık Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/fistik-fidani.html Fri, 23 Nov 2018 08:20:29 +0000 Fıstık Fidanı: Fıstık denilince ilk akla gelen Gaziantep ilidir. Çünkü fıstığın asıl yetişme ortamı Gaziantep'tir. Fıstık yazları uzun veya kurak olan ortamlarda yetişir. Yazın bitimine sonbaharın başlangıcına doğru me Fıstık Fidanı: Fıstık denilince ilk akla gelen Gaziantep ilidir. Çünkü fıstığın asıl yetişme ortamı Gaziantep'tir. Fıstık yazları uzun veya kurak olan ortamlarda yetişir. Yazın bitimine sonbaharın başlangıcına doğru meyve vermeye başlar. Fıstık ağaçları susuz ortamda yetişirler. Sulak ortamlar da fıstık ağacının yetiştirildiği pek görülmez. Fıstığın olmasında en önemli faktör sıcaklıktır. O yüzden yazları uzun sıcak olması gerekir. Yazın bitiminde de bir süre soğuğa ihtiyaç duyarlar. O yüzden sonbahara doğru meyve vermeyen başlar. Mart ayının sonuna yada nisan ayının başına fıstık fidanları çiçek açarlar. 

Fıstık fidanının kök yapısı çok kalın ve kuvvetlidir. O yüzden başka ağaçların olduğu ortam da yetiştirilmez. Fıstık fidanı süzek, tınlı ve kireçli topraklar da yetişir. Fıstık çok çabuk gelişen ve kuvvetli kök yapısına sahip olduğu için dikilecek olan diğer fidanlarla arasında 8-10 metre kadar mesafe olmalıdır. Bu mesafe başta uzak ve çok gibi dursa da geliştikçe aranın tam ideal olduğu görülür. 

Bahçeye rastgele fıstık  fidanı dikilmez. Bahçenin her yeri işaretlenir çizilir ve ölçüm yapılır ondan sonra dikilmeye başlanır. Dikilecek olan toprağın genişliği 40-50 cm genişliğinde ve 60-80 cm derinliğinde bir çukur kazılmalı dır. Fıstık fidanın etrafında diken olduğundan dolayı dikilmeden önce budama işlemi yapılır. Ve daha sona kazılan çukurun içerisine konulur. 1-2 kürek tezek ve fıstık ağaçlarına özel olan gübre toprağa karıştırılarak fidanın üzeri kapatılır. İlk olarak bir can suyu verilir. Zaten fıstık ağaçları yaz ayın boyunca sadece 2-3 kez sulanır. Fıstık fidanı sonbahar veya ilkbaharda dikilir. Toprak o zaman verimli ve uygun olduğundan dolayı bu mevsimlerde yapılır. 

Fıstık Fidanı
Fıstık fidanı eğer başka bir ağaçtan aşı ile alınıp dikileceği zaman aşı yeri toprağın üst kısmında olmalıdır. Eğer toprağın altında kalır ise fidan yetişmez ve bir süre sonra kurur. Fıstık fidanın üzerine bulunan dikenler temmuz ve ağustos sıcaklığında kuruduğu için hasat zamanı sıkıntı yaşanmaz. Fıstık fidanı meyve vermeye başlayana kadar her sene bu bakım tekrarlanır. 
]]>
Karayemiş Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/karayemis-fidani.html Sat, 24 Nov 2018 04:15:24 +0000 Karayemiş fidanı, ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinde Rize dolaylarında, Trabzon, Maçka, Giresun, Sinop, Zonguldak, Kastamonu, Bartın ve Bolu çevresinde görülür. Marmara bölgesinde ise İzmit, Adapazarı, İstanbul ve Bursa Karayemiş fidanı, ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinde Rize dolaylarında, Trabzon, Maçka, Giresun, Sinop, Zonguldak, Kastamonu, Bartın ve Bolu çevresinde görülür. Marmara bölgesinde ise İzmit, Adapazarı, İstanbul ve Bursa çevresinde görülür. Ayrıca Güney Anadolu bölgesinde Osmaniye'deki Gavur Dağları'nda ve Amanos Dağları'nda sıkça görülür. Taflan adıyla da bilinir. Kullanım alanları çok geniştir. Taze ve kurutulmuş şekilde tüketilir. Reçel, pekmez, tuzlama, likör yapımında çok sık tercih edilir. 

Meyvesi ve Çiçekleme 

Karayemiş meyvesi yuvarlak ,oval ve silindir şeklinde olabilir. Meyveler genelde 10-25 milimetre boyunda olur. Meyvelerin içinde tek çekirdek vardır. Meyve önceleri yeşil renktedir olgunlaştıkça kırmızı, mor, sarı ve beyaz rengine dönüşür. Meyvelerin renkleri karayemiş çeşidine göre değişiklik gösterse de en son genellikle siyaha yakın koyu bir renk alır. Ayrıca süs bitkisi olarak da kullanıldığı için yol kenarlarında, bahçelerde ve parklarda çok sık rastlanır. Yaprakları elips biçimde çiçekleri ise beyaz renkte ve salkım halindedir. Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında gerçekleşir ve yaklaşık olarak 20-25 gün sürer. Yaz kış yapraklarını dökmediği için yaprakları hayvan yemi olarak kullanılır.

Dikim ve Gübreleme 

Karayemiş fidanlarının dikim şekilleri arazi yapısına bağlı olarak değişir. Genellikle kare, üçgen ve kontur şeklinde yapılan dikimlerden biri tercih edilebilir. Dikim çukurları önceden açılmalıdır. Yaklaşık olarak açılan çukurların genişliğinin 60 ile 70 santim, derinliğinin ise 60 ile 70 santim olması gerekir. Yaklaşık olarak 100-200 gram arası ahır gübresi açılan çukurlardan elde edilen gübre ile karıştırılarak çukurların içine atılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu köklerin gübreye temas etmemesidir. Dikim mesafesi yaklaşık olarak 6X6, 7x7, 8x8 boyutlarında yapılmaktadır. Dikilen fidanlar ilerleyen zamanlarda 6-10 metre arası boylanacağı için dikim aralıkları gerekli genişliğe sahip olmalıdır. Budama ise su yürümesi ve sürgün uzaması başlamadan önce ilkbaharda yapılmalıdır. Dikilen karayemiş fidanlarının kökleri fazla derine gitmediğinden kurağa, rüzgara ve soğuğa fazla dayanıklı değildir. Toprak bakımından çok seçici değildir. Genelde kumlu ve mineral bakımından zengin topraklar tercih edilir. Toprağın ph dengesinin 5 ile 7 değerleri arasında olması en idealidir. Karayemiş fidanlarında yaz aylarında sulama yapılması meyve kalitesini artırır. Kış aylarında ise toprak geçirgen özelliği sebebiyle yeterli yağış aldığında meyve iriliği artar.
Karayemiş Fidanı

Çoğaltma ve Hasat 

Karayemiş fidanının çoğaltma yöntemleri arasında tohum, kök sürgünü, çelik, daldırma, doku kültürü ve aşılama yer almaktadır. Yaygın olarak kök sürgünü ve çelikle çoğaltma yaygın olarak kullanılır. Hasat zamanı Haziran ayı başlarında başlayıp ağustos ayı sonuna kadar devam eder. Gelişimini tamamlamış her ağaç başına ortalama olarak 50 kilogram mahsul elde edilir. 

]]>
Asma Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/asma-fidani.html Sat, 24 Nov 2018 10:57:39 +0000 Asma Fidanı, kimi bölgelerde bağ ile bazı bölgelerde ise üzüm fidanı olarak adlandırılan bu fidanlar yurdumuzda neredeyse her yerinde çok rahat bir şekilde yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu asma fidanların Asma Fidanı, kimi bölgelerde bağ ile bazı bölgelerde ise üzüm fidanı olarak adlandırılan bu fidanlar yurdumuzda neredeyse her yerinde çok rahat bir şekilde yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu asma fidanlarını ya da üzüm fidanlarını çardak biçiminde yapabilirsiniz. Bunun dışında asma fidanının sarmaşık bir şekilde de istediğiniz bir yere ve yöne doğru da dallarını götürmek suretiyle şekil verebilirsiniz. Aşılı bir şekilde gerçekleştirilen bu asma fidanın dikim işlemi ise şöyle yapılmaktadır:

Toprak hazırlığı

İstenilen bağ oluşturulmadan hemen önce eğer şart ise arazi tasfiye edilmesi gerekebilir. Tabanında bulunan suyun yüksek olması sebebiyle kesinlikle drenaj önlemleri alınması gerekmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde ise toprak analizi neticesinde de tavsiye edilen düzeyde taban gübresi denilen ve içerisinde fosfor ve potasyum barındıran gübreden verilmesi gerekmektedir. Uygun şartlar doğrultusunda belirlenmiş olan sıra araları ile sıra üzerinde yer alan mesafeler doğrultusunda asma fidanlarının dikilecek olan kısımları işaret konularak toprağın tavlı olan ve iklim koşullarına uygun olan devrede dikim çukurları oluşturulması ve yaklaşık olarak 30 cm genişlikle 40 cm derinlik olacak bir biçimde bel küreği ya da traktör burgusu yardımıyla açılması gerekir. Arazinin hazırlanması esnasında taban gübreleme işlemi gerçekleşmemiş ise dikim çukurlarının dip kısımlarına yanmış ve dezenfekte edilmiş olan çiftlik gübresi konulması gerekmektedir.

Dikim zamanın belirlenmesi

Açık olan köklü aşılı asma fidanı için hava durumuna göre geç olan sonbahar ya da erken bir ilkbaharda dikilebileceğini söyleyebiliriz. Kışların oldukça soğuk geçtiği yerlerde, toprağın iyice ısınıp tava gelmesinden hemen sonra ilkbahar dikimi; kışların ılıman olduğu yerlerde ise yaprak dökümünün yaşandığını andan hemen sonra sonbahar dikimlerinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Asma Fidan dikime hazırlanması

Fidanların kök kısımları dikimden hemen önce 1 gün boyunca kesinlikle su içinde bekletilmesi gerekmektedir. Fidanların gövde bölümünden ayrılan kök kısımları tamamen temizlenmesi gerekir. Ardından da fidanların dip kökleri de 5-10 cm uzunluğuna yakın kesilmelidir. En kuvvetli ve de dik gelişen sürgün yaklaşık 2-3 göz üzerinden kesilmeli diğerleri ise dip kısımlarından kesilmesi gerekmektedir. Dikime hazır bir durum alan fidanları dikilme işlemi gerçekleşinceye kadar nemli bir çuval yardımı ile ya da su içinde bekletilmesi şarttır.

Asma fidanı dikimi sonrası Bakım işlemleri

Aşılı halde bulunan fidanların üst kısmı kümbet yapılmak suretiyle örtüldüğü için aşı kısmında boğaz kökleri oluşur. Bu köklerde ilkbahar sonunda kümbetler açılması suretiyle temizlenir ve aşı yerleri ise tekrardan nemli toprakla örtülür. Eğer boğaz kökleri iyi bir şekilde temizlenmez ise geçen zaman itibariyle aşıyı atacağından ötürü ilk 1-2 sene dipleri açılarak boğaz kısmında bulunan kökleri temizlenmelidir. Aşılı olan fidanların sürgünleri ise 20-30 cm civarında olduğundan yanları dikilmiş bir halde bulunan hereklere bağlanması tavsiye edilir.

Asma Fidanı
Asma fidanı hakkında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar
 • Asma fidanı satın alınmadan hemen önce mutlaka toprak analizleri yapılara duruma göre en uygun anaçlar belirlenmesi gerekmektedir. 
 • Fidanların büyüyeceği alanın iklim ve toprak şartlarına uygun bir üzüm türleri olmasına da özen gösterilmesi gerekir.
 • Dikilen fidanların hastalıklardan ari olan, sağlıklı ve ismi doğru bir şekilde yazılmış olanları tercih edilmesi gerekir. Özellikle de sertifikası bulunmayan fidanlara itibar edilmemesi gerekir.
 • Dikilecek olan fidanların mutlaka güvenilir ve kaliteli fidan üretimi yapan kişi ya da kuruluşlar tarafından t]]> Limon Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/limon-fidani.html Sat, 24 Nov 2018 17:17:31 +0000 Limon Fidanı, Sofraların ve salataların olmazsa olmazı limon ağaç türü olarak bilinmektedir. Anavatanı kesin olarak bilinmeyen bir ağaç türü olan yeşil yapraklı vitamin deposu limon sahip olduğu iklim nedeni ile
  Limon Fidanı, Sofraların ve salataların olmazsa olmazı limon ağaç türü olarak bilinmektedir. Anavatanı kesin olarak bilinmeyen bir ağaç türü olan yeşil yapraklı vitamin deposu limon sahip olduğu iklim nedeni ile ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. C vitamini olarak bilinen limon turuçgiller arasında yer almaktadır.

Limon Fidanı Genel Özellikleri

İklim koşulları elverişli olduğu sürece limon fidanı  bütün yıl boyunca meyve vermesi ve çiçeklenmesi sürecektir. Diğer turuçgiller arsında limon fidanı yaprakları en açık renkli olan fidandır. Limon fidanı orta büyüklükteki 3-7 metre olan ağaçlarda oluşmaktadır. Limon fidanı aynı zamanda sekiz metre olan hatta geçen ağaçlarda dahi oluşmaktadır. Taç yapısı dağınıktır ve taç yapısı zaman içerisinde orta sıklığa ulaşır. Köşeli dal oluşumu dinç sürgünlerde belirgin bir özelliktir. Limon fidanlarında kanatçık şekilleri iz şeklinde bulunmaktadır. Limon fidanının dişi organlarında kısırlık fazla görülmektedir. Meyveleri genelde yuvarlak ve silindir şeklinde olur. Limon fidanı meyveleri 10-7 dilim arasındadır. Boyları ise 10 cm dir. Ülkemizde genellikle Nisan ayında çiçek açmaya başlar. Ocak-Ekim aylarında ise olgunlaşmaya başlarlar.

Limon Fidanı
Limon Fidanlarının İklim Şartları

Limon fidanları sıcaklıkların sıfırın altına düşmediği ve sert rüzgarlar olmadığı yerde çok rahat yetişebilmektedir. Kısacası sıcak ve şiddetli rüzgarların olmadığı bölgelerde yetişen limon fidanı özellikle ülkemizde bölgesel olarak en fazla ak deniz bölgesi ve ege bölgelerinde yetişmektedir. Limon fidesine uygun toprak çeşitleri kumlu, tınlı, killi, iyi havalana bilen, gevşek ve hafif orta ağırlıklı topraklardır. Limon fidanının sulaması ise fazla yağış alan bölgelerde sulama yapmaya gerek yoktur. Az yağış alan yerlerde limon fidanını ihtiyacına göre sulanmalıdır. Limon fidanını budama işlemi meyvelerin daha rahat oluşması için şekil budaması yapılmalıdır. Limon fidanını sık, sık budamaya gerek yoktur kırılmış ve yıpranmış dalların bahçe makası ile alınması yeterlidir. 2-3 ayda bir yanmış çiftlik gübresi verilmesi tavsiye edilir.
]]>
Dut Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/dut-fidani.html Sun, 25 Nov 2018 08:50:23 +0000 Dut Fidanı, her türlü iklimde yetiştirebilmesi ve toprak açısından seçici bir ağaç olmaması nedeniyle kolaylıkla birçok bölgede yetişebilen bir fidandır. Türkiye'de genellikle Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ Or Dut Fidanı, her türlü iklimde yetiştirebilmesi ve toprak açısından seçici bir ağaç olmaması nedeniyle kolaylıkla birçok bölgede yetişebilen bir fidandır. Türkiye'de genellikle Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ Ordu ve Ankara'da daha çok fidan dikimi yapılan ve dut üreticiliğinin yoğun olarak yapıldığı illerdir. Dut fidanları aşırı derecede bakım gerektirmeyen bir ağaç türüdür ve fidanlar genellikle ipek böcekçiliği için yetiştirilir.

Dut fidanı hemen hemen her iklimde yetişir. Fakat daha çok sıcak ve ılıman olan iklimi sever. Türkiye'de meyve ağacı yetiştirilen her bölgede kolaylıkla yetiştirilebilir. Dut fidanın dikimine, sonbahar mevsiminde ağaçların yaprakları dökmesinden itibaren başlanır ve ilkbahar mevsimine kadar fidan dikimi yapılabilir. Fidanların sulama yapılamayan alanlara ve tarım ilaçlanması yapılması gereken ürünlerin yakınlarına dikilmesi uygun değildir.

Dut fidanı kapama bahçeleri şeklinde, tarlaların ve bahçelerin kenarlarına sınır ağacı olacak şekilde ve çeşitli tarım ürünleri ile karışık bir bahçe oluşturularak tesis edilir. Dut fidanı dikilirken tesis edilecek olan bahçeye öncelikle belirli sıra ve mesafe ayarlanır ve işaretlenir. Dikilecek olan fidanların sıralı ve düzgün olarak dikilebilmesi için dikim tahtasının kullanılması daha uygun bir yöntemdir. Fidan dikilmek üzere önceden işaretlenen yerlere yaklaşık 50 cm genişliğinde ve derinliğinde çukur açılır ve dikilecek olan dut fidanının köklerinde yaralı kısımları varsa kesilir ve  alınır. Daha sonra fidanların kök kısımları kazılan çukurların içerisinde yerleştirilir ve çukurlar gübre ile karıştırılmış toprak ile doldurulduktan sonra dikilen fidanın çevresine bir çanak oluşturulur ve fidan can suyuyla sulanır.

Dut fidanları eğer yaprak elde etmek için dikiliyorsa, serbest olarak büyümelerine gerek yoktur. Bu nedenle her sene ipek böceği besleme zamanında budama işlemi yapılır. Dut fidanlarının fazla büyümeyecekleri için dut bahçeleri oluşturulurken dikilen fidanların arasının fazla uzak olmasına gerek yoktur. Bu sayede daha çok fidan dikilip yaprak verimi artırılabilir.

Kapama bahçelerine dikilecek olan dut fidanları, yaklaşık olarak 3 metre aralıklarla dikilebilir. Ancak toprak traktörle işlenecekse  fidanlar 4 metre aralıklarla dikilmelidir.
Diğer tarım ürünleri ile beraber dikilecek olan dut fidanları, arasındaki mesafe ise yaklaşık 1,5 metre olmalıdır.
Dut fidanları sınır ağacı olarak dikilecek ise, fidanlar arasındaki mesafenin 2-3 metre arasında tutulması daha uygundur.
Yüksek miktarda yaprak elde edebilmek için dut fidanlarının bakımının düzenli bir şekilde yapılması önemlidir. 

Dut fidanının sulanması; Dut fidanının dikildiği ilk senelerde hızlı gelişmesi için sulama işlemi sık yapılmalıdır. Yetişkin olan dut fidanları ise, yaprak veriminin daha kaliteli olması nedeni ile daha da sık sulanmalıdır. Yaz mevsiminde dut fidanlarının daha çok suya ihtiyacı olması nedeniyle günde 3 defa sulama işleminin yapılması gerekebilir.

Dut Fidanı
Dut fidanının toprak işlemesi; sonbahar, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yani yılda üç defa dut fidanlarının toprak işlemesi yapılır. 
Sonbahar mevsiminde, toprak işlemesi yaprak dökümü zamanında, ilkbahar mevsiminde fidanlar filizlenme başlamadan önce,
yaz mevsiminde ise yaprak hasadı olduktan sonra ve fidanlar budandıktan sonra yapılır.

Dut fidanı gübreleme; Dut fidanları yetiştirilirken aynı zamanda gübreleme işlemi yapmanız verim açısından oldukça önemlidir.  Gübreleme işlemi sonbahar mevsiminde verimin artması ve toprak yapısının düzeltilmesi nedeniyle yapılır. Dut fidanı gübrelenirken genellikle çiftlik gübresi kullanılır. Dut fidanlarına ihtiyaç olduğu durumlarda ise kimyasal gübre de verilebilir.
]]>
Fidan Aşılama https://www.fidanlar.gen.tr/fidan-asilama.html Sun, 25 Nov 2018 23:47:04 +0000 Fidan Aşılama: bir bitkinin küçük dal parçasını alıp diğer bitkiye kaynaşmasını sağlamaktır. Üretimi zor olan bitkiler veya ağaçların üretilmesinde kullanılmaktadır. Fidan aşılama yapılması için bir anaç gövd Fidan Aşılama: bir bitkinin küçük dal parçasını alıp diğer bitkiye kaynaşmasını sağlamaktır. Üretimi zor olan bitkiler veya ağaçların üretilmesinde kullanılmaktadır. Fidan aşılama yapılması için bir anaç gövde ve aşı olacak kalem gereklidir. Aşılamada anaç gövde kök gelişmesini sağlarken aşı kalemi dal ve yaprak taç gelişimini sağlar.

Fidan aşılama çeşitleri: Fidan aşılamak ana gövdeye takılacak parçanın özeliğine göre 2'ye ayrılır

Göz aşısı: Göz aşısı yapımında önemli nokta en verimli sürgün gözlerden alıp aşı yapmaktır. Almak istenilen fidanın uç kısmındaki yeni sürgün vermiş filizlerden meyve dallarında uzak bir kalem alarak hızlı şekilde ana gövdeye aşı yapılır.

 Aşı esnasında alınan kalemin uç kısımları kesilir uç kısımlar aşılama yapıldıktan sonra odunlaşma ya döneceği için meyve verimi yapmaz. Aşı için kesilen verimli fideyi nemini kaybetmemesi amaçlı hızlıca yapraklarını, uç kısmını temizleyip yanınızda bulundurduğunuz suyun içine bırakılır. Göz aşısı yapmak için kalemi hazırlamış bulunuyoruz. Göz aşısında en önemli yer aşı gözünü çıkarmaktır. Aşı gözünü yatay bir şekilde keskin bir aletle çentik atılıp kesiyoruz.

Atılan çentikler göze zarar vermeden 1-5 santim alttan ve üstten atılıp göze zarar gelmeyecek şekilde çizilip hafif hareketlerle oradaki kabuğu çıkarırız. Çıkan kabuğun altında siyah bir nokta bulunmaktadır. Eğer o nokta var ise aşılamamız başarılı olacaktır. Aşılamak istenilen gövdeye veya dala atılan dikey bir çentik atıyoruz ve o çentik çevresindeki kabuğu kaldırıyoruz.

Gözümüzü bu çentiğe yerleştirip aşımızın hava almayacağı şekilde sıkıca sarıyoruz. Göz aşısı 3-4 hafta içinde yeşillenirse  tutmuş demektir. Aksi takdirde yeniden aşılama yapmak gerekir. Bu aşı istenilen verimi kısa bir sürede elde etmek için tercih edilir.

Fidan Aşılama

Kalem aşısı: Kalem aşısı ana gövdeye yapılacak aşı kaleminin 10-15 santim uzunlukta ve başında 2-3 dal bulunan kalemle yapılır. Aşı yapılacak kalemde 2-3 göz olmalıdır fazla göz sayısı aşının tutmasını zorlayabilir.

Aşı kapılacak kalem yukarıda göz aşısında belirttiğimiz şekilde hazırlanır. Aşı yapılacak ana gövdede herhangi bir dal veya aşının yapılması istenen bölgeye keskin bir aletle yukarıdan aşağıya ayıracak şekilde kesilir. Bu kesiğe kalemin gireceği şekli verip hazırlıyoruz.

Kalemin ana gövdeye gireceği yeri az sivri yapmamız gereklidir. Aşı yapılacak kalemi ana gövdedeki kesiğe dikkatlice yerleştirmemiz gerekli. Aşı eklemesi bittikten sonra sıkıca yaralı bölgeyi hava almayacak şekilde sarıp aşı işlemini bitiriyoruz.

]]>
Badem Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/badem-fidani.html Mon, 26 Nov 2018 06:56:25 +0000 Badem fidanı, çabuk gelişen bir meyve türü olduğu için sık dikim yapmaktan kaçınılmalıdır. Düz zemini olan bahçelerde kare şeklinde olan dikim tercih edilmelidir. Meyilli arazide ise çapraz dikim yapılabilir. Ağaçlar dikim Badem fidanı, çabuk gelişen bir meyve türü olduğu için sık dikim yapmaktan kaçınılmalıdır. Düz zemini olan bahçelerde kare şeklinde olan dikim tercih edilmelidir. Meyilli arazide ise çapraz dikim yapılabilir. Ağaçlar dikimi takip eden yaz aylarında birkaç kez sulanmalı. Kışları çok soğuk geçmeyen bölgelerde fidan dikimi Ocak ayında yapılır. Soğuk bölgelerde ise Mart ayını beklemekte yarar vardır. Fidan dikimi için çukurlar 70 ile 80 cm derinliğinde olmalıdır. Dikilen aşılı fidanların aşı yerinin toprağın içinde kalmamasına özen gösterilmelidir. Badem bahçelerine her yıl azot takviyesi yapılmalıdır. Azot takviyesi, toprak ve yaprak analizi sonucunda belirlenmelidir. Badem fidanları verdikleri meyvenin kabuk özelliklerine göre 4' e ayrılır. El bademleri elle kolay kırılır. Diş bademleri elle zor dişle kolay kırılır. Sert bademler çekiçle kolay, dişle zor kırılır. Taş bademleri sadece çekiçle kırılır. 

Badem fidanının ayrıca özellikleri açısından birçok çeşidi bulunmaktadır. 

Nonpareil Badem Fidanı: Amerika'da badem bölgesi olan California grubu bademlerinin en önemlilerindendir. Meyvesi yüksek kalitededir. Şekil olarak orta irilikte,düz ve yassıdır. İnce kabuklu olması nedeniyle elde kolay kırılır fakat muhafazası son derece güçtür. Dikim olarak torbalı fidanlarda tutma şansı  daha yüksek olduğu için torbalı fidanlar tercih edilmelidir. Fidanı diktikten hemen sonra can suyu verilmelidir. Ağacı kuvvetli ve verimlilik açısından gayet iyidir. Mart ortasında çiçeklerini açmaya başlar. 

Teksas Badem Fidanı: Kaliforniya’da nonpareil çeşitinden sonra en yaygın badem fidanı çeşididir. Şekil olarak meyvesi orta iriliktedir. Kabuğu yumuşak olup meyve kalitesi orta  derecededir. Güney cepheli olan hafif meyilli ve su tutmayan araziler badem için ideal alanlardır. Fidan yerleri işaretlenip dikim öncesi çukurlar açılarak, kışın daha yumuşak geçen bölgelerde sonbahar dikimi, kışı sert geçen yörelerde ise ilkbahar dikimi yapılmalıdır. Ağaçların gelişimi dikine olup ağaçlarının ömrü çok uzun değildir. Fakat ağaçları yüksek verimlidir ve meyvelerinin ticari değeri yüksektir. Ağacın tamamı aynı zamanda çiçek açmaz. Ağaçları iyi verimlidir ve meyvelerinin ticari değeri yüksektir. 

Drake Badem Fidanı: Pazar değeri yüksek olan bu badem çeşidi pastacılık ve şekerleme sanayisinde sıklıkla kullanılır. Şekil olarak meyvesi orta iriliktedir. Sert kabukludur. Çiçeklenme nonpareil çeşidinden yaklaşık olarak 5 gün sonra gerçekleşir. Hasatı eylül ayı sonunda veya daha geç yapılmaktadır. Diğer çeşitlere göre polen miktarı oldukça fazladır. 

Ferragnes Badem Fidanı: Anavatanı Fransa'dır. Ağaç gelişimi çok iyidir. Fidanı çok hızlı bir şekilde büyür ve erken meyve verir. Ağaçların verimi de çok yüksektir. Şekil olarak meyveleri iri ve gösterişlidir. Badem bahçelerinde ana çeşit olarak mutlaka tercih edilir. Fidan dikiminde ahır gübresi kullanılmalı ve dikimden önce toprağın derin sürülerek gübrenin toprağa karışması sağlanmalıdır. 

Badem Fidanı
Ferraduel Badem Fidanı: Ferragnes gibi Fransız menşeili bir badem fidanı türüdür. Ağaç gelişimi çok iyidir. Çiçeklerini geç açar. Sert kabuklu olmasında dolayı mahsulü çok iyi muhafaza eder. Meyvesi çok iridir. 

Tuono Badem Fidanı: Anavatanı İtalya'dır. Geç çiçeklenir. Sert kabukludur. Mahsul verme durumu iyidir.  Meyveler şekil olarak çok iridir ve Meyvesi yüksek kalitededir. Meyve randımanı %40 civarındadır. Her meyve ağırlığı yaklaşık olarak 1,28 gramdır. 

Cristomorto Badem: Tuono çeşiti gibi ana vatanı İtalya'dır. Badem ağacının gelişimi iyidir. Çiçek tomurcukları bir ve iki yıllık dallarda oluşur. Meyve kalitesi iyidir ve meyve kabuğu serttir. İkiz meyve vermesi  badem bahçelerinde ana çeşit olarak seçilmesini s]]> Fidan https://www.fidanlar.gen.tr/fidan.html Mon, 26 Nov 2018 18:11:21 +0000 Fidan, tohumun toprakla buluşmasının ardından oluşan fide, yaklaşık bir yılda fidan durumuna gelir. İster meyveli olsun, ister meyvesiz, iki ya da daha fazla yıllık ağaçların üretiminde kullanılan, tohumdan oluşan ya da odunla Fidan, tohumun toprakla buluşmasının ardından oluşan fide, yaklaşık bir yılda fidan durumuna gelir. İster meyveli olsun, ister meyvesiz, iki ya da daha fazla yıllık ağaçların üretiminde kullanılan, tohumdan oluşan ya da odunlaşan dalları köklendirilen genç bitkiler fidan olarak tanımlanır. Fidan yetiştirilen yerler fidanlık olarak, bunların yetiştirilmesi de fidancılık olarak tanımlanır. Meyve alınan ağaçlar genellikle zevk ya da kar elde amacı güderken, meyvesiz ağaçlarda süs amaçlı olarak park ve bahçeler kurmakta kullanılır. Tarımda meyvecilik uzun bir süreci içerir. Bunun temeli de fidan üretiminden geçer. Meyve yetiştiriciliğinden iyi verim almak için, fidanların iyi olması gerekir. Bu yüzden sertifikalı fidan yetiştirmek önemlidir.

Sertifikalı fidan nedir

Karlı ve modern meyvecilik fidancılığın başarılı bir şekilde yapılmasından geçer. Ekimde kullanılacak fidanın menşeinin bilinmesi, anacının bilinmesi, bahçe bakımıyla çok yakından ilgilidir. Bu yüzden yetiştiricilikte sertifikalı fidan kullanmak önemlidir. Fidan sertifikasyonu ile sertifikalı fidan üretimi ülkemizde resmi olarak belirlenmiş tebliğe uygun şekilde yapılır.

Fidan seçiminde nelere dikkat edilmelidir
 • Fidanın sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle fidanların etiketli olması gerekir.
 • Kökleri açığa çıkmış, kazık köklerde berelenme olan fidanlar kullanılmamalı
 • Gözleri uyanmaya başlayan fidanlar tercih edilmemeli
 • Fidanların saçak kökleri iyi gelişmiş olmalı
 • Çok ince olan ya da aklın olan fidanlar toprakta tutunmakta zorlanacağından tercih edilmemelidir
 • Fidanların aşı yerine bakılmalıdır. Fidanlarda mutlaka anaçla  kalemin kaynaştığı yer görülmeli ve aşılı olmalıdır.
 • Fidanların köklerinde ur, gövdelerinde kabuklu bit gibi zararlılar, hastalıklar olmamalıdır
Fidanlık yeri seçimi nasıl olmalı

Fidanlık meyveciliğe uygun olan alanlarda kurulmalıdır. Özellikle rüzgardan korunacak yerler seçilmelidir. Ayrıca sulama suyu yeterli olmalı ve arazi sulamaya engel olmamalıdır. Toprak yapısı hafif süzek yapıda olursa, fidan yetiştiriciliği bakımından uygundur. Hafif meyilli araziler ve drenajı iyi olanlar seçilmelidir. Toprakta taban suyu sorunu olmamalı, iklim ilkbaharda, geç sonbaharda oluşacak donlar bakımından sürgünleri etkilemelidir. Fidan üretimi için gerekli olan iş gücü ve malzeme temini kolay yerler, toprağı hastalıklardan, zararlılardan temiz yerler fidanlık için seçilmelidir.

Fidan
Tüplü fidan nedir

Bu fidanların aşı yerleri toprağın üzerinde kalacak şekilde tüplere dikilir. Bunlar yılın her döneminde dikime uygun olur. Kışın ve yazın sıcaklarda rahatlıkla dikilebilir. Fidanların tüplü olması nedeniyle kuruma ve tutmama gibi sorunları olmaz. Kökleri yeterince geliştiğinden, meyve verimi için hazır haldedirler.

Açık köklü fidan nedir

Bu fidanlar Aralık ayı ve Nisan ayı arasına köklü şekilde satılır. Aşı yerleri dışarıda olan fidanlar toprağa gömülü şekilde tutulurlar. Uykuda olan fidanın kurumaması için böyle yapılır. Böyle alınan fidanlar Nisan ve Mayıs ayından itibaren sürgün verir ve gelişmeye başlar. Bunların tutmama riski düşük oranda vardır.

Yetişkin meyve fidanları

Bu tür fidanların gövdesi kalın olup, 5-6 yaşından küçük olmazlar. Satışa saksıyla ya da rootball olarak sunulur. Fidanlar ürün vermiştir ya da ürün verme zamanına uygun şekilde ürün alınabilir.
]]>
Nar Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/nar-fidani.html Tue, 27 Nov 2018 08:24:29 +0000 Nar Fidanı: Ilıman iklim meyve türleri arasında yer alan narın  ana vatanı Orta doğu, Anadolu, Kafkasya ile İran Körfezi arasında kalan bölge olmakta ve 5000 yıldır kültüre alındığı bilinmektedir. Nar çeşitli iklim ve Nar Fidanı: Ilıman iklim meyve türleri arasında yer alan narın  ana vatanı Orta doğu, Anadolu, Kafkasya ile İran Körfezi arasında kalan bölge olmakta ve 5000 yıldır kültüre alındığı bilinmektedir. Nar çeşitli iklim ve toprak şartlarında yetişebilen, kolay bakımlı, iç ve dış pazarda uygun fiyatla pazarlanabilen ayrıca depoda uzun süre dayanabilen bir meyve türüdür. Nar bitkisinin oldukça geniş bir uyum sağlama kabiliyeti bulunmaktadır. Genellik ile tropik ve subtropik iklim bitkisi olmakla birlikte -10˚C’ye kadar  olacak düşük sıcaklıklara dayanabilmektedir. Ülkemizin bir bölümü narın ana vatanı içinde bulunmakta ve üretim bu bölgelerde yapılmaktadır. En fazla Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olmak üzere yaklaşık 50 ilimizde nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Genel olarak bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak veya karma bahçelerde kullanılan nar, son yıllarda besin değerinin yüksekliğinin halk tarafından yaygınlaşması ve buna bağlı olarak ihracat imkanının artması ile kapama bahçeler halinde tesis edilmeye başlanmıştır. Besin değeri yanında fidan üretiminin kolay olması, bakım işlerinin kolaylığı ve az masraflı olması, ayrıca dikimden kısa süre sonra birim alandan alınan verimin fazla olması, hasattan sonra depolama ve uzun sürede saklanmaya uygun olması ayrıca meyvelerinin çeşitli endüstri kollarında kullanılması, son yıllarda nara verilen önemi artırmış bulunmaktadır. 

Nar Fidanı
Nar Fidanı: Narlar, aşıyla dip sürgünleriyle, daldırma ve çelikle çoğaltılabilmektedir. Tohumlar, dinlenmeye gereksinim duymadan 20-30 gün içerisinde çimlenir. Fakat, narlarda yabancı tozlanma yaygın olduğundan dolayı tohumla çoğaltma işleminde aşı işlemi gerekmektedir, bu nedenle ekonomik anlamda nar yetiştiriciliği için en uygun yöntemlerden bir tanesi çelik ile çoğaltmaktır. Bazı nar çeşitleri arasında; 
 • Hicaz narı
 • Kadı narı
 • Sulu nar
 • Deve dişi narı
 • Tatlı nar
 • Ekşi nar
 • Çekirdeksiz nardır.
]]>
Üzüm Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/uzum-fidani.html Tue, 27 Nov 2018 09:41:32 +0000 Üzüm Fidanı, Asmagiller Vitacea familyasının Vitis cinsinden sarılgan bitki ve yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerine verilen isimdir. Tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Ana vatanı Anadolu'yu Üzüm Fidanı, Asmagiller Vitacea familyasının Vitis cinsinden sarılgan bitki ve yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerine verilen isimdir. Tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Ana vatanı Anadolu'yu da içine alan Küçük Asya, Kafkasya bölgesini de kapsayan bölgedir. Diğer meyvelerle kıyaslandığı zaman en fazla çeşide sahip olan türlerden biri olan üzümün 15.000'nin üzerinde çeşidi bulunduğu bilinmektedir. Anavatanı Anadolu olan çeşitler 1200'ün üzerinde bulunmaktadır. Tüm bu çeşitleri barındıran Milli Koleksiyon Bağı Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde yer alır. Bunların 50-60 kadarının ekonomik üretimi yapılmaktadır. Üzümün; antiaging, antioksidan, kan yapımına yardımcı ve kanserden koruyucu etkileri bulunmaktadır. Siyah üzüm kabuğunda bulunan resveratrol maddesi, antikanserojen ve antioksidan olma özelliklerini taşımakla beraber, beyin hücrelerini korumaktadır. Üzümün çekirdeğindeki diğer bir madde olan Quersetin ise, kan yapımında rol oynamaktadır. Bu yolla damarların sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Üzüm Fidanı: Sonbaharda derin kazısı yapılan arazi ilkbaharda düzeltilerek hayvan veya makine gücü ile işlenebilecek aralık ve uzunlukta çukurlar açılmalıdır. Bölgemiz iklimi sıcak olduğundan dolayı güneş zararlarını azaltmak için sıralamanın doğu-batı yönünde yapılması, meyilli arazilerde dik olması gereklidir. Şimdiye kadar yapılan denemeler yeni tesis edilecek bağlarda sıra üzerinin 1,5-2 metre sıra arasının 2,5-3 metre olması gerektiğini belirlemiştir.Üzüm Fidanı Üzüm fidan dikimi yapılır iken kısır olan çeşitler saf olarak dikilmemelidir. Dikim için fidanda budama yapılmalıdır. Yan ve boğaz kökleri tamamen, dip kökler ise 10 santim üzerinden çepeçevre kesilip, oluşmuş sürgünlerin en kuvvetlisi bırakılmalıdır. Budaması yapılan köklü çubuk veyahutta aşılı köklü ve topraklı fidan, açılan çukurun tam ortasına gelecek şekilde konulur, fidanın gövde kısmının en az 10-15 santimetresi toprak üzerinde kalacak şekilde açılan çukurlara 10-15 santim kalınlığında toprak atıldıktan sonra fidanlar hava almayacak bir şekilde sıkıştırılmalıdır. Daha sonra can suyu denilen su verilir ve fidanın yerini belli etmek için yanına bir herek dikilmelidir.

]]>
Palmiye Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/palmiye-fidani.html Wed, 28 Nov 2018 04:06:11 +0000 Palmiye Fidanı: palmiye, palmiyegiller familyasını oluşturan tropik iklimlerde yetişen ve hoş bir görüntü oluşturan türlerin ortak adıdır. Palmiyelerin konik gövdeleri bulunmaktadır. Dalları hemen hemen hiç bulunmamaktad Palmiye Fidanı: palmiye, palmiyegiller familyasını oluşturan tropik iklimlerde yetişen ve hoş bir görüntü oluşturan türlerin ortak adıdır. Palmiyelerin konik gövdeleri bulunmaktadır. Dalları hemen hemen hiç bulunmamaktadır. Bir gövdeden birçok yaprak bulunur. Palmiye ağaçlarının en büyükleri 30 metreye kadar çıkabilmektedir. Palmiye türlerinin tohumları 1 santimetreden 50 santimetreye kadar kabak çiçeği gibi kabarmaktadır. Yaygın olarak yetiştiği yerler Asya, Amerika, Büyük Okyanus Adaları ve Afrika'dır. Birçok türü bulunmaktadır. Hurma ve Hindistan cevizi meyveleri yenen palmiye türlerindendir. Birçok türü bulunan palmiye, Türkiye'de sınırlı sayıda Akdeniz iklimine sahip yerlerde yetişmektedir. Bazı palmiyelerin tohumlarından palmiye yağı elde edilmektedir. Türkiye'de palmiye süs ağacı olarak park ve bahçelere dikilmektedir.

Palmiye Fidanı: Yetiştirmek için taze tohuma, torf ile kum ve perlit karışımı toprağa ve suya ihtiyaç duyulur. Tohumlar yastık adı verilen alanlara dikile bilmekte ve hatta piyasada hazır olarak satılan viyollere, hatta saksılara dikilebilir. 26 ile 29 derece aralığında uygun sıcaklık olmalıdır. Palmiye yetiştiriciliği son yıllarda ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Palmiye yetiştiriciliğinde en önemli kısım çimlendirilecek olan tohumların taze olması yani uygun olmayan şartlarda bekletilmemiş özelliğini kaybetmemiş olmamasıdır. Palmiye FidanıÜlkemizde hava sıcaklığı özellik ile Ege ve Akdeniz bölgesinde palmiye yetiştirmeye olanak vermektedir. Palmiye yetiştirmek ilk kurulum maliyeti fazla yüksek olmayan, düşük bakım maliyetli fakat getirisi de bir o kadar yüksek olan bir yatırımdır. Yetişmiş palmiye fiyatlarının yüksek olmasının nedeni palmiye bitkisi yetiştirme aşamasında karşılaşılan firelerdir.


]]>
Lavanta Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/lavanta-fidani.html Wed, 28 Nov 2018 16:41:59 +0000 Lavanta Fidanı, Lavanta parfüm ve kesme çiçek için yetiştirilen çok yoğun kokulu büyük çiçekler açan çok güzel bir çiçektir. Lavanta fidesi, güçlü sağlam sapları, ile yaşama çok sıkı tutunur. Çok hassas olsa da bu y Lavanta Fidanı, Lavanta parfüm ve kesme çiçek için yetiştirilen çok yoğun kokulu büyük çiçekler açan çok güzel bir çiçektir. Lavanta fidesi, güçlü sağlam sapları, ile yaşama çok sıkı tutunur. Çok hassas olsa da bu yönü onu diğer çiçek fidelerinden daha güçlü yapar. Küçük, büyük ve orta her zevke göre bahçe yetiştiriciliği için oldukça uygundur. Lavanta fidesinin her türü, Konteynır ve saksı üreticiliği içinde uygundur. Budama yapılarak şekil verilen lavanta fidanı küresel form kazanır. İyi bakıldığında lavanta fidanı kısa sürede açıklıkları doldurur ve homojen bir görünüm oluşturur.

Lavanta Fidanı Nasıl Yetiştirilir

Lavanta fidanının dikileceği yer, güneşli ve yarı gölge alan bölgeler olmalıdır. Baharat tahtları, geniş saksılar, bordürler, küçük yada büyük bahçe ekimi için uygundur. Dikildiği toprak orta verimli ve geçirgen olmalıdır. Lavanta fidanı dışarı bitkisidir ve bu nedenle de dona karşı dayanıklıdır. Bahar ve yaz aylarında çiçekler açan çok dayanıklı ve kalıcı bir bitkidir. 

Lavanta Fidanı
Lavanta Fidanının Bakımı,

Lavanda fidanı dikimi yılın her ayı fideden yapılabilir. Fideler geldikleri tüp yada saksının genişliğinde açılan çukurlara dikilir. Dikim sırasında dikkat edilmesi gereken husus, fideler dikim çukurun altında yada üstünde kalmamalı, aynı seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Gübreleme bahar ayı başında yanmış çiftlik gübresi ile yapılmalıdır.

Lavantalar mükemmel, bir kaç yıl ömrü olan bahçe ve bordür bitkileridir. Ülkemizin iklim koşullarında rahatlıkla yetişen bol güneş ve drenajlı toprak isteyen bu muhteşem bitkinin bakımı oldukça zahmetsizdir. Çiçeklerinden kesme çiçek olarak yararlanılabileceği gibi, kokusunda yararlanılabilir. Yaprak kısmından çiçeğine kadar kokulu olan bu bitki sabun yapımı, parfüm üretimi gibi alanlarda kullanılmaktadır ayrıca da, şifalı otlar arasında da yer almaktadır. 
]]>
Chandler Ceviz Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/chandler-ceviz-fidani.html Thu, 29 Nov 2018 01:26:11 +0000 Chandler ceviz fidanı,  Amerika'da ticareti yapılan en önemli ceviz çeşididir. Oval şeklindedir. Kabukları az pürüzlü ve orta kalınlıktadır. Kabuktan ayrılması kolay olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. C Chandler ceviz fidanı,  Amerika'da ticareti yapılan en önemli ceviz çeşididir. Oval şeklindedir. Kabukları az pürüzlü ve orta kalınlıktadır. Kabuktan ayrılması kolay olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Cevizin içleri kabuğundan bütün halde çıkar ve ceviz içinin beyazlık oranı %90 ile %100 arası değişir. Ceviz içinin ağırlığı yaklaşık olarak 6,5 gramdır. İki farklı şekilde açık köklü ceviz fidanı ve tüplü ceviz fidanı olarak satılmaktadır. Tüplü ceviz fidanı kendi poşetinde ve gübreli olarak temin edildiği için daha çok tercih edilmektedir.  Chandler ceviz fidanının Kasım ayının ortalarına doğru kış dinlenmesine geçmesi bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. Yaşanabilecek olası don olayında fidan o sene yapacağı sürgünlerde zarara uğrayabilir. Bu zarar sadece o yıl geçerli olup diğer yılları etkilememektedir. Erken don olayının gerçekleşmesi yaklaşık olarak  rakımın 1100 metre üzerinde olduğu bölgelerde gerçekleşir. Ayrıca chandler ceviz fidanının soğuklanma ihtiyacı vardır. Bu süre yaklaşık olarak 30 gündür. Fidan kışın 30 gününü 7,5 derecenin altında geçirmelidir. Ilıman iklim bölgelerinde yetiştirilen fidanların kış aylarında ısı ayarlarına dikkat edilmesi gerekir. Chandler ceviz fidanı geç donlara karşı dayanıklı ve uzun ömürlü bir fidandır. Fidan olarak ekildikten sonra çabuk gelişir. Tomurcukları çok verimli olan bu fidanlar orta kuvvette ve dikine büyümektedir. 

Chandler Ceviz Fidanı
Yaşanan erken don olayına karşın diğer yerli ceviz fidanlarından yaklaşık olarak 15 gün erken meyve verir. Çoğunlukla uç dallarda meyve verirken yan dallarda da meyve verme oranı çok yüksektir. 1000 metre rakım ve aşağısı tavsiye edilir. Tozlayıcıları fernette ve franquate tip ceviz fidanlarıdır. Her 10 adet chandler ceviz fidanı ekiminden sonra 1 adet tozlayıcılardan ekilmelidir. Eylül ayının ortalarına hasar edilir. Hasat zamanının iklim koşullarına bağlı olarak Ekim ayının başlarına kadar sarktığı da gözlenir. Fidanlar yarı dikine olarak büyür. 
]]>
Elma Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/elma-fidani.html Fri, 30 Nov 2018 00:13:32 +0000 Elma Fidanı, Elmanın eski Türkçe de alma olarak bilinen adının, meyvenin rengi olan kırmızıdan gelmekte olduğu bilinmektedir. Elmanın ilk başta Kuzey Anadolu da, Güney Kafkaslar, Rusya'nın güneybatısında olan bölgele Elma Fidanı, Elmanın eski Türkçe de alma olarak bilinen adının, meyvenin rengi olan kırmızıdan gelmekte olduğu bilinmektedir. Elmanın ilk başta Kuzey Anadolu da, Güney Kafkaslar, Rusya'nın güneybatısında olan bölgeler ve Orta Asya civarlarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Tür, tüm dünyaya Orta Asya dan yayılmıştır. Besin değeri çok yüksek olan bir meyvesi bulunmaktadır. Tarih boyunca kültür çalışmalarıyla 1000 den fazla, farklı elma türü üretildiği tahmin edilmektedir.

Elmanın kültür türleri aşıyla üretilir. Fakat bazı çeşitler kök sürgünü ile de üretilebilmektedir. Elma en fazla Amasya ilinde üretilmektedir. Amasya'nın elması oldukça ünlüdür. Meyve verme yaşı, anacın türüne göre değişiklik gösterir. Bazı anaçlar ilk dikildiği sene meyve verir. Bazı anaçlarsa, üçüncü yaşından itibaren meyve vermeye başlar. En geç verime başlayan anaçlar ise, normal elmanın çekirdeğinden üretilmiş olan anaçlardır. Bu anaçlar 5 ile 6 yaş arasında meyvesini vermeye başlar. Elma yetiştiriciliğinde en önemli husus fidan dikimidir. Fidan dikimi, genellikle sonbaharda yaprak dökümü ile, ilkbaharda ağaçlara su verilmesine kadar geçen dönemde yapılır. Aslında en uygun dikim dönemi, kışı ılık geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ise ilkbahar mevsiminde dikim yapmaktır. Dikimi yapılacak olan fidanların önce köklerindeki yaralı ve hasarlı kısımlar, makas ile temizlenir. Çünkü dikim budaması işlemi, ağacın gövde ile kök dengesini kurar.
Elma Fidanı

Açılmış olan çukurların içerisine üst toprak konur ve fidan dikim tahtasının tam ortasına, aşı noktası ise güneye bakacak biçimde ve toprak seviyesinden 20-25 cm yukarıda olacak şekilde koyulur ve toprakla doldurulur. Kökler arasında hava boşlukları kalmaması için toprak, kesinlikle ayakla hafif  bastırılmalı, 20-30 litre can suyu verilmelidir.

İlkbahar mevsiminde dikilen dalsız fidan, don tehlikesi tamamen atlatıldıktan sonra aşı noktasından 70-75 cm, yerden ise 90-95 cm den, lider olabilecek iyi gelişmiş bir gözün 2-3 mm yukarısından meyilli kesilir. Eğer fidan 3 den az yani 1 ve ya 2 dalı var ise, bu dallar kesilir ve fidan anlatıldığı biçimde, bir göz üzerinden kesilip ardından dikilir.Aşı noktası toprak seviyesinden en az 20 cm yüksekte olmalıdır. Elma bahçesi kurulurken mutlaka sertifikalı fidanlar tercih edilmeli, ayrıca fidanlar sağlıklı olmalı, kök sistemi, ebatı ve boyu, TSE standartlarına uygun bir biçimde olmalıdır.

]]>
Trabzon Hurması Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/trabzon-hurmasi-fidani.html Fri, 30 Nov 2018 01:34:31 +0000 Trabzon hurması fidanı, Anavatanı Çin'dir. Trabzon hurması kök sistemi kullanılan anaç türüne göre değişik yapıdadır. Anaç kazık köklüdür ve saçak kökleri bulunur. Kullanılan anacın çeşidin kuvvetine ve yaşına gö Trabzon hurması fidanı, Anavatanı Çin'dir. Trabzon hurması kök sistemi kullanılan anaç türüne göre değişik yapıdadır. Anaç kazık köklüdür ve saçak kökleri bulunur. Kullanılan anacın çeşidin kuvvetine ve yaşına göre gövde 12-35 cm çapında olmaktadır. Gövdesi gri renklidir. Boyu ise ortalama olarak 5-6 metredir ve 12 metreye kadar uzayabilmektedir. Trabzon hurması fidanları dik, yarı dik yada yayvan olarak gelişir. Dalların yapısı çeşitlere göre gevrek daldan orta kuvvetteki dallara doğru değişmektedir. Dikimin ikinci ve üçüncü yıllarında fazla miktarda obur dallar görülür. Obur dallar orta kuvvetli ve dik olarak büyür. Üçüncü yıldan itibaren ise obur dallar azalır ve çok sayıda meyve dalları oluşur. 

Trabzon hurması fidanları 3 tip çiçeklenir. Erdişi çiçeklerde hem erkek hem de dişi organ bulunur. Dişi çiçeklerde erkek organlar bulunmaz. Erkek çiçeklerde ise dişi organlar bulunmaz. Geç çiçeklendikleri için erken oluşan donlardan etkilenmezler. Trabzon hurması fidanları bir subtropik iklim meyvesidir. Subtropik iklim tropik kuşağının hemen kuzey ve güney sınırında bulunan coğrafik bölgelerde görülür. Ağacı kışın yapraklarını döktüğü için düşük kış sıcaklıklarına dayanıklıdır. Yaprakların üst yüzü düz, alt yüzü tüylüdür. İlkbaharda yeni çıktıklarında parlak açık yeşil renktedir, daha sonra parlak koyu yeşil renk alır. Ortalama olarak -12 dereceye kadar dayanabilirken -18 dereceye kadar dayanabilen çeşitleri de bulunmaktadır. Meyvede oluşan çekirdek miktarı ne kadar çok ise meyvenin rengi o kadar koyu renk olmaktadır. Trabzon hurması fidanından yeterli meyve alınabilmesi tozlanmaya ihtiyaç duyulur. Tozlanma genellikle böcekler aracılığı ile sağlanmaktadır. Trabzon hurması fidanları kış dinlenme ihtiyaçlarını  8-16 gün süren aralıklarda ve -7,2 derecenin altında gerçekleştirir. Trabzon hurması fidanı, meyvelerin tadının burukluğuna göre ikiye ayrılır. Bu ayrım meyvelerin hasat zamanındaki durumundan kaynaklanmaktadır. Buruk olmayan meyveler hasattan hemen sonra sertken yenilebilirken buruk olanlar ise iyice yumuşadıktan sonra yenebilir duruma gelir. Meyvelerini olgunlaşabilmesi için 140-160 gün gibi uzun bir zaman aralığına ihtiyaçları vardır. Sertken yenebilen çeşitler, meyvelerinin olgunlaşabilmesi için diğerlerine göre daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Trabzon hurması fidanları yüksek nemi severler. En kaliteli meyveler nemli bölgelerden dikilen fidanlardan elde edilir. Nemin az olduğu bölgelerde sulama yapılarak iyi ürün alınabilir. Meyve olgunluk zamanını fazla rüzgar alan yerlerde geçiriyorsa zarar görebilir. Trabzon hurması fidanının oluşan dalları genellikle gevrek olduğu için şiddetli rüzgar, meyve vermiş dalların kırılmasına sebep olabilir. Bu da meyvenin kalitenin düşmesine neden olur. En uygun toprak tipi orta ağır ve iyi drene edilmiş derin topraklardır. Ayrıca çok hafiften çok ağır topraklara kadar değişik toprak tiplerine de uyum sağlayabilirler. 

Trabzon Hurması Fidanı
Trabzon hurması fidanı dikim çukurları 60-70 cm derinliğinde olmalıdır. Dikim işlemi kışları soğuk geçen yerlerde ilkbaharda yapılmalıdır. Dikim sırasında, fidana kök budaması yapılmalıdır. Fidanların kazık kökü uzun ise kısaltılmamalıdır. Dikimden hemen sonra fidanlara suyu verilmelidir. Bu su can suyu olarak da adlandırılır. Yeni dikilmiş fidanların yağış ve rüzgarlardan etkilenip eğilmemesi için fidanların dibine herek dikilmelidir. Fidanlar dikilen bu hereklere bağlanmalıdır. Toprak işleme örtüsüz veya örtülü şekilde yapılabilir. Örtüsüz işlemede, toprak sürülerek toprak üzerindeki yabani otlar yok edilir. Örtülü işlemede ise ağaçların taç izdüşümünde ot kontrolü yapılmalı ve ağaçlar arasındaki otlar zaman zaman biçilmelidir. Sulama suyunun kısıtlı olduğu yerlerde örtüsüz toprak işleme, nemin az olduğu yerlerde ise örtülü toprak işleme tercih edilmelidir.
]]>
Fındık Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/findik-fidani.html Fri, 30 Nov 2018 22:29:24 +0000 Fındık Fidanı, alırken 1-2 yaşında hastalıksız, iyi yetişmiş ve kökleri zarar görmeden çıkarılmış olduğuna dikkat edilmelidir. Fındık Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde, Marmara Bölgesinde ticaret amaçlı yetiştir Fındık Fidanı, alırken 1-2 yaşında hastalıksız, iyi yetişmiş ve kökleri zarar görmeden çıkarılmış olduğuna dikkat edilmelidir. Fındık Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde, Marmara Bölgesinde ticaret amaçlı yetiştirilir. Fındık üretiminde Türkiye birinci sırada yer almaktadır. Fındık huşgiller gurubunda ağaç türündedir. Ülkemizde yetişen fındık cinsi 16 çeşittir.

Bunlar farklı şekillerde Tombul fındık, palaz, yassı badem, yuvarlak badem, kalınkara, uzunmusa, kargalak, cavcava, çakıldak, foşa, mincane, sivri, incekara, kan ve acı kuş çeşitleri yetiştirilir. Fındık ağacı çalı şeklinde yaprakları yuvarlak ve kenarları dişli olur.

İlkbaharda yaprakları çıkmadan sarı renkte olan çiçekleri açmaya başlar. Çiçekleri kozalak gibi olur içindeki yetişen fındığın şeklini alır. Fındık kozalağın bakıldığı zaman içinde oluşan fındığın cinsi anlaşılır. Türkiye’de fındık yetiştiriciliği yapılan alan 3 ana gruptadır.

 • Artvin, Rize, Giresun, Ordu, Trabzon bölgelerinde olan fındıklar yıllık üretimi değişik olur ve fındık ağaçları yaşlı verimi düşüktür.
 • Zonguldak, Düzce, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Sakarya ve Kocaeli yetişen fındıklar daha genç verimlidir.
 • Türkiye’nin bazı bölgelerinde yetişen çerezlik fındıklar fazla verimli olmaz. Ancak bu fındıklar o bölge çevresinde tüketilir.

Fındık fidanı dikimi: Fındık fidanı direk olarak dikilir aşı veya çelikle çoğaltma işlemi yapılmaz. Fındık dikilecek alan ilk önce yabancı otlardan, çalılardan arınıp genel bir temizlik yapılır. Dikilecek fındık fidelerini alırken verimine elde edilen fındığın kaliteli ve iri olan cinsinden fideler alınmalıdır.

Fidelerin başında tomurcuk olan hastalıksız sağlam, pişkin olmasına özen gösterilmelidir. Fidenin 1-2 yaşlarında iyi kök sürgünleri olan, sürgünlerinin zarar görmemiş olanları alınmalıdır.

Fındık Fidanı

Fideleri dikmeden önce kök sürgünlerinde kuru yaralı olanlardan temizlenip zedelenmiş köklerden arındırılır. Önceden hazırlanmış olan güneş gören dikim çukurlarına fidanlar baş kısmında 35-40 santim uzunluğunda kesilerek dikilir. Fındık dikilecek bölgenin donmaya karşı az etkilenen alanlarda olması daha uygun olur.

Fındık fidelerini sonbahar aylarında dikmek gereklidir, en iyi dikim zamanı o aylardır. Ancak kışı dondurucu geçen bölgelerde fideler ilkbahar aylarında dikilmelidir. Fide dikim sisteminde bir diğer dikimde çift dikim sistemidir. Bu sistemde dikilen fideler ocak dikimlerine oranla daha yüksek fındık verimi elde edilir aralarında 3-4 m genişlik bulunmalıdır.

Fidenin çift dikim sisteminde çapa yapmak, gübrelemek, budama işlemi ve hasat toplama işlemi daha rahat ve kolay yapılmaktadır. Bu çift dikim bayır ve meyilli olan alanlarda daha çok yapılmaktadır.

]]>
Şeftali Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/seftali-fidani.html Sat, 01 Dec 2018 21:34:37 +0000 Şeftali Fidanı, Şeftali ılıman iklim meyvesidir. Çin orjinli bir meyvedir. Şeftali meyve türleri, arasında en fazla yenilik uygulanan meyve türüdür. Bunu nedeni erken meyve oluşması meyvelerin gösterişli ve lezzetli olmasıdı Şeftali Fidanı, Şeftali ılıman iklim meyvesidir. Çin orjinli bir meyvedir. Şeftali meyve türleri, arasında en fazla yenilik uygulanan meyve türüdür. Bunu nedeni erken meyve oluşması meyvelerin gösterişli ve lezzetli olmasıdır.

Şeftali çeşitlerini tohumla üretmek mümkündür. Pratikte aşı ile üretilmektedir. Fidan üretiminde durgun göz aşısı kullanılır. Şeftali bahçeleri genel olarak bir yaşını doldurmuş fidanlar ile kurulur. Şeftali fidanı dikim sonbahar aylarında yapılır. Kış soğuk gecen bölgelerde ise ilkbahar da dikilmelidir. Şeftali fidanları derin dikilmelidir. Fidanların kökleri zedelenmemeli, koparılmamalı yaralanan bölgeler budanmalıdır. Bodur olarak yetiştirilmelidir. Yeni dikilen şeftali fidanlarına şekil budama yapılmalıdır. Şeftali fidanlarının köklerinde ur görülen fidanlar yok edilmelidir. Şeftali fidanlarına kimyasal mücadele olarak fidanların kökleri dikim den önce kil bulamaca batırılmadan sonra dikilmelidir. Fidanlarda mumya hastalığı olasılığı bulunmaktadır bu hastalık çiçeklerin sürgün ve yaprakların kurumasına sebep olan mantarı bir hastalıktır. Fidan genç bitkisel bir canlıdır. Öncelikle dikilecek bahçe seçilmeli ayrıca dikilecek fidan sağlıklı, kaliteli ve bol saçak köklü olmalıdır. Ayrıca fidan dikilecek toprak analiz ettirilmelidir. Şeftali fidanının dikiminde önce uygun dikim aralıkları, çukur derinliği ve genişliği iyi hesaplanmalıdır. Şeftali fidan dikim çukurları 30-70 cm genişlik ve derinliğinde olmalıdır. Fidan dikimi kışın yaprak döken meyveler yapraklarını dökmeye başladığı anda başlanır ve ilkbahara kadar dikilir. Fidan dikilirken düzgün sıralar belirlenir dikim aralıkları işaretlenir fidan çukurları açılır. Açılan çukurların tabanına fosforlu potasyumlu gübre atılmalıdır. Dikilecek fidanların köklerinin nemli kalması için toprağa gömülerek bol sulanmalıdır. Fidan dikim zamanı fidanlar topraktan çıkartılarak kökleri 5-10 cm kalacak şekilde kesilir. Gövde kısımlarında kırılmış, kurumuş dallar var ise kesilir ve uzun dalların uçları alınır. Çelikle çoğaltılacak fidanların gövdeleri toprak içinde kalması önemlidir.

Şeftali Fidanı
Şeftali fidanı dikildikten sonra fidana can suyu verilmelidir. Toprak ıslak olsa da fidan köklerinin toprak ile arasındaki hava boşluğunu alması için mutlaka can suyu verilmelidir. Şeftali fidanı dikildikten ve can suyu verildikten sonra destek sistem  yani herekleme ve dikim budaması yapılmalıdır. Son olarak dikilen şeftali fidanının tepesi kesilir.

]]>
Kızılcık Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/kizilcik-fidani.html Sun, 02 Dec 2018 06:32:30 +0000 Kızılcık Fidanı: Kızılcık fidanı üretimi tohumla, aşılama yöntemi, çelik ile ve daldırma ile yapılmaktadır. Kızılcık fidanının tohum ile yapılan üretiminde,  yabani olan ağaçların meyvelerinden tohumlar çıka Kızılcık Fidanı: Kızılcık fidanı üretimi tohumla, aşılama yöntemi, çelik ile ve daldırma ile yapılmaktadır. Kızılcık fidanının tohum ile yapılan üretiminde,  yabani olan ağaçların meyvelerinden tohumlar çıkarılmakta ve bu tohumlar ufak saksı ya da tohum parsellerine ekilmektedir. Ekimin ardından bir sonraki yaz geldiğinde ise aşılamaya hazır hale gelirler. Kızılcık fidanının aşı ile üretiminde, yabani olan kızılcık ağaçları henüz çiçeklenmemişken ilkbahar ayı geldiğinde budanır. Tohumdan ya da dip sürgünlerinden alınan çöğürler aşılanır ve böylece kızılcık fidanı elde edilmiş olur. Kızılcık fidanı daldırma yöntemi kullanılarak da çoğaltılabilir. Ancak bu şekilde elde edilen fidanların meyveleri daha geç oluşmaktadır.

Kızılcık Fidanı Yetiştiriciliği

Türkiye’de pek çok meyvenin fidanı rahatlıkla yetiştirilebilmektedir ve kızılcık meyvesinin fidanı da bunlardan birisidir. Kızılcık fidanı Türkiye’de genellikle Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve ege bölgelerinde yabani olarak yetişmektedir. Daha sınırlı olarak, kızılcık fidanı İstanbul, Malatya, Yalova gibi bazı illerde de yetiştirilebilmektedir. Kızılcık fidanının yetiştirilme amacı farklı farklı olabilmektedir. Kızılcık fidanı ekerek elde edilecek kızılcıktan reçel, meyve suyu gibi ürünler elde edilebilirken, meyvenin çekirdek ve yapraklarından ise kızılcık çayı ve kızılcık kahvesi yapılabilmektedir. Ayrıca, kızılcık meyvesinin taze olan kabukları alınarak esans ve ilaç üretilmektedir. Kızılcık meyvesinin hoşafı da yapılabilmektedir. Çok sıkı oldukça sert ve ağır olan kızılcık ağacının özü sarı ve kırmızı renklerde olup, pembe beyaz odun cilalamak için oldukça uygun olmaktadır. Ayrıca, kızılcık ağacı tekstil ve dokuma sanayinde de önemli yer tutmaktadır.

Kızılcık Fidanı

Kızılcık Fidanının Özellikleri

Kızılcık fidanının oldukça güçlü kök sistemi bulunmaktadır ve kökler çok derine inmemektedir. Bu kök sistemi sayesinde fidan toprağın neminden daha iyi faydalanmaktadır. Kızılcık fidanının büyümesi ile oluşan ağacın boyu en fazla 5 metreye kadar ulaşmaktadır. Ve dik, yayvan ya da sarkık olabilmektedir. Kızılcık fidanı soğuğa dayanıklı ve sıcağı seven bir yapıya sahiptir. Kızılcık fidanı yetiştiriciliği için sulama çok önemlidir. Bu fidan mutlaka suya ihtiyaç duymakta ve taban suyuna orta derece dayanıklı olmaktadır. Bunun yanı sıra, fidanın çiçeklenme ve hasat zamanında yağan şiddetli yağmurlar olumsuz yönde etki etmektedir.  Nemli yerlerde ise fidanın olgunlaşma ve meyve verme kalitesi daha fazla olmaktadır. Kızılcık fidanı toprak bakımından çok fazla seçici olmasa da daha çok derin ve geçirgen toprakları tercih etmekte ve bu topraklarda meyve verimi daha iyi olmaktadır. Ayrıca bu fidanlar kireçli topraklara dayanabilmekte ve en iyi deniz seviyesinden yüksekte olan yerlerde yetişmektedirler. 

]]>
Gül Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/gul-fidani.html Mon, 03 Dec 2018 01:30:48 +0000 Gül fidanı, Gül denilince ilk akla gelen Isparta şehri olur. Gülleri ile meşhur olan Isparta'da her türlü gül bulunur. Gül her ilde yetiştirilir sadece Isparta'ya özgü bir çiçek değildir. Gül fidanın birçok çeşidi bulunm Gül fidanı, Gül denilince ilk akla gelen Isparta şehri olur. Gülleri ile meşhur olan Isparta'da her türlü gül bulunur. Gül her ilde yetiştirilir sadece Isparta'ya özgü bir çiçek değildir. Gül fidanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Görünüşü ve kokusu güzel olan bir bitki türü olduğu için bahçe düzenlemelerinde çok tercih edilir. Gül yapraklarında da reçel de yapılır. Gül fidanının bakımı kolay ve dayanıklı bir bitkidir. Uzun ömürlü ve güzel kokulu olduğu için çok tercih edilen bir çiçek çeşididir. Gül fidanını herkes yetiştirebilir sadece gül için uygun ortam olması yeterlidir. Güller her toprağa uyum sağlayabilirler. Ve çok güneş veya çok gölge olan ortam da yetişmez. Gül fidanının birçok çeşidi bulunmaktadır. 
Gül fidanının bakımı kolaydır. Gül fidanında önemli olan fidanın budanmasıdır. Kırmızı gül, beyaz gül, sarı gül, pembe gül, mavi gül gibi birçok farklı renkte gül çeşidi bulunmaktadır. Ve her gül renginin kendine özel bir anlamı vardır. 
Gül Fidanı
Gül fidanının dikimi;
 • Gül fidanı dikilecek toprak 30-40 cm kadar kazılır ve derin bir çukur açılır.
 • Hazır alınan gül fidanı poşetinde çıkartılarak kazılan toprağın içerisine konulur.
 • Gül fidanının kök uçları ve dalları budanmalıdır.
 • Dikime hazır hale gelen gül fidanının dibine gübre ve killi toprak konularak karıştırılır ve kazılan yerin üzeri kapatılır.
 • Sonra kök uçları toprağa tutunması için sulanır ve dikim işlemi biter.
]]>
Mandalina Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/mandalina-fidani.html Mon, 03 Dec 2018 22:12:58 +0000 Mandalina Fidanı.Bakımı ve yetiştirilmesi kolay olan meyvesini yediğimiz güzel bir bitkidir. Çok soğuk ve sıcak havada bırakılırsa çiçeğin, yaprakları, meyvesi, en önemlisi ise kökleri zarar görür. Mandalina bitkisi ya Mandalina Fidanı.Bakımı ve yetiştirilmesi kolay olan meyvesini yediğimiz güzel bir bitkidir. Çok soğuk ve sıcak havada bırakılırsa çiçeğin, yaprakları, meyvesi, en önemlisi ise kökleri zarar görür. Mandalina bitkisi yaz aylarında çiçek açar kış aylarında bu bitki soğuktan korunmalıdır. Saksı değişimi 2 yılda bir değiştirilir buda sıcak havalarda yapılır güneş ışığı olmadan da dolaylı ışıklardan da yararlanabilir. Genellikle yaz aylarında meyve verir ve meyvelerini kış aylarında döker ve dinlenme sürecine girer. Bitkiye kış aylarında vereceğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır.

Mandalina fidanı nasıl beslenir. 
 • Tarım ilaçları satan yerlerden vitamin ve mineraller ile yılda bir kez topraktan verilmek üzere beslenir.
 • Bu bakımları yapılan bitki çiçeği daha güzel görünmesini sağlar ve ömrünü uzatır. 
Mandalina bitkisi nasıl çoğaltılır.
 • Bitkinin çoğalması için mevsim aylarından uygun olan ay nisan ayıdır.
 • Bitkinin çoğalması için kökten ayırması yöntemi ile yapılmaktadır.
 • Bu yöntem zahmetsiz ve her ortamda yapılabilecek çoğalma yöntemidir.
 • Çoğaltılması sırasında ayrılan köklerden mandalina fidanı başka saksıya dikilerek çoğaltılır.
 • Kökten ayrılan 2.bitki kısa zamanda büyür ve meyvesini verir.
Saksı yapılan mandalina fidanlarının üzerinde meyveleri bulunmaktadır. Sulaması tamamen bitkinin köküne ulaşması gerek ulaşmadığında bitkiyi kurutabilir. Mandalina fidanı dikiminde özenilmesi gereken kök ve gövde arasında denge sağlamak çok önemlidir, meyve verimi artırılması için titizlikle çalışılır.

Mandalina Fidanı
İlk yılda fidanlar yetişir ve kesim yapılacak yerler oluşur yapılan kesim dalın gelişimini sağlamaktadır. Giderek büyüyen bu fidanlardan oluşan  turunçgiller grubuna girer. Yapılan bunca zahmet sonrası satışa çıkarılan mandalina fidanın dan oluşan meyve tezgahlarda yerini alır.
 
]]> İncir Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/incir-fidani.html Tue, 04 Dec 2018 08:09:10 +0000 İncir Fidanı, geniş yapraklı tropikal ağaç görüntüsünü andırır. Yaklaşık olarak 500 adetten fazla çeşiti vardır. Bu çeşitler arasında en çok tercih edilenleri bursa siyah dürdane incir, bursa beyaz incir, sarı lob i İncir Fidanı, geniş yapraklı tropikal ağaç görüntüsünü andırır. Yaklaşık olarak 500 adetten fazla çeşiti vardır. Bu çeşitler arasında en çok tercih edilenleri bursa siyah dürdane incir, bursa beyaz incir, sarı lob incir fidanlarıdır. Ege Bölgesinin Menderes havzalarında yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Türkiye'deki taze incir üretiminin yaklaşık % 75'i ve kuru incir üretiminin tamamı bu havzalarda üretilmektedir. 

Bursa siyah dürdane incir, taze tüketim amacıyla yetiştirilen bir çeşittir. Meyveleri iri yuvarlak şekildedir. Kabuk rengi koyu mor veya morumsu siyahtır. Meyvelerin etinin rengi koyu kırmızıdır. Bursa beyaz incir, taze tüketime uygundur. Meyveleri iri ve yuvarlak şekillidir. Meyve eti sık dokuludur. Kabuk rengi beyaz ve yeşil arasıdır. Pulpu ise geniş, dolgun ve koyu kırmızı renktedir. Kabuğu çok kolay soyulur. Sarı lob incir, kurutmalık olarak üretilir. Meyveleri bütün ve kabuklu olarak hızlı dondurulmaya uygundur. Çekirdekler orta iriliktedir. Meyveler yuvarlak, basık şekillidir. 

Subtropik bir meyve olan incir fidanı geniş bir ekolojik uyum yeteneğine sahiptir. Ilıman iklime sahip bir çok yerde yetişmektedir. İncir fidanı kışları ılık, yazları sıcak ve kurak yerler ister. Yıllık ortalama 18 ile 20 derece arası değişen sıcaklıklarda yetişir. Meyve oluşumundan hasat sonuna kadar olan süreyi kapsayan Mayıs ile Ekim ayları arasında daha yüksek ortalama sıcaklık ister. Meyve olgunluğu ve Ağustos ile Eylül ayları arası olan kurutma döneminde sıcaklıkların 30 dereceye kadar çıkmasını ister. İncir fidanı için yüksek sıcaklık kadar düşük sıcaklıkta önemlidir. Az miktarda da olsa kış soğuklarına ihtiyaç duyabilir. Çok kısa süre devam eden -9 derecenin üstündeki sıcaklıklar zararlı olabilir. Genç fidanlar Ekim ve kasım aylarında -3 ile -4 dereceye kadar düşen sıcaklıklarda ve erken yaşanan don olaylarından zarar görebilir. Sıcaklık -6 ile -8 dereceyi bulursa genç fidanlar ölme riskiyle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca mart sonu ve nisan aylarında -1 derece sıcaklığın altına düşmesi, yaşanan ilk bahar donları yeni sürgün büyümesini zarara uğratır. Bu da o yılki ürünün azalmasına sebep olur. Kış sonlarında meydana gelen sıcaklığın -4 ile -7 dereceye düşmesi erkek incirlerin zarar görmesine neden olur. Sıcaklığın -9 derecenin de altına düştüğü yerlerde incir fidanı dikimi başarılı bir şekilde yapılamaz. Yağış miktarının 550 milimetrenin altına düşmesi durumunda sulanması gerekir. Yağışların yetersiz kalması durumunda Haziran sonu ve Temmuz başlarında ikinci bir sulama yapılması gerekebilir. 

İncir Fidanı
İncir fidanı genellikle toprak yönünden fazla seçici değildir. Sadece kuru incir toprak istekleri yönünden seçici olur. Fidanın gelişimi ve meyvenin tutunması açısından fidanlarının çok yüksek rakımlı alanlara dikilmesi tavsiye edilmez. Kumlu, killi, organik materyal ve kirece sahip toprakları sevdiği için en iyi meyveler bu topraklar sayesinde gerçekleşir. Meyve gelişimi en iyi 120 santim ve daha derin topraklarda olur. Toprak tuzluluğuna az dayanabilen bitkiler arasındadır. İncir fidanı bahçeleri doğrudan fidan dikerek kurulabileceği gibi köklerine çelik direk kullanılarak da kurulabilir. Fidan dikimi köklü incir fidanları ile yapıldığında iki farklı boylarda tercih edilebilir. Birinci ve ikinci boy 1 yada 2 yaşında ve toprağın yüzeyinden 10 cm yukarıdadır. Birinci boyun çapı 18 milimetreden fazla, boyu en az 100 santim ve ikinci boyun çapı 12 yada 18 milimetre, boyu en az 75 santimdir. İncir fidanı serbest büyümeye bırakırsa 30 metreye kadar boy verebilir. 
]]>
Yaban Mersini Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/yaban-mersini-fidani.html Tue, 04 Dec 2018 09:14:29 +0000 Yaban mersini fidanı, ülkemizde genellikle mavi yemiş adıyla bilinir. Yetiştiği farklı coğrafyalarda farklı adlarla da anılır. Rize’de likapa, Trabzon’da trabzon üzümü, Rize'nin Pazar ilçesinde kaskanaka, Rize'nin Ardeşen il Yaban mersini fidanı, ülkemizde genellikle mavi yemiş adıyla bilinir. Yetiştiği farklı coğrafyalarda farklı adlarla da anılır. Rize’de likapa, Trabzon’da trabzon üzümü, Rize'nin Pazar ilçesinde kaskanaka, Rize'nin Ardeşen ilçesinde Çela, Giresun’da çalı çileği olarak bilinir. Dünya üzerinde ise blueberry, blaubeeren olarak bilinir. 

Yaban mersini fidanı yetiştirme

Karadeniz bölgesi gibi kuvvetli asite sahip ve yüksek organik madde içeren çok özel arazilerde yetişir. Ayrıca kuzey Anadolu'da 2700 metre yüksekliklere kadar yetişmektedir. Genelde ılıman iklimleri tercih eder. Toplu halde ıslak çayırlarda, çam ormanlarınn gölgelik yerlerinde ve bataklıklarda görülür. Çalı görünümünde ve kışın yaprağını döken üzümsü meyvedir. Yaprakları oval şeklinde olup yaprağın alt yüzeyi ince tüylü ve kenarları dişlidir.  Normalde koyu yeşil olan yaprakları olan yaban mersini sonbaharda kırmızı veya sarı renge bürünür. Gövdesi yeşil, köseli ve çok dallıdır. Mayıs ile temmuz ayları arası yeşilimsi ve soluk kırmızı renkli çiçekler açar. Çiçeklenmeden sonraki  45-75 gün içerisinde meyvelerde olgunlaşma meydana gelir. Olgunlaşmış meyveler 1,5-6 gram ağırlığında olup, koyu mavi renktedir. Meyve kabukları çok yumuşaktır. Taze meyvenin tadı ekşimsi tatlı iken kuru meyvenin tadı daha bir keskindir. Meyvelerinin raf ömrü 7-10 gün arasında değişmektedir. Bitki başına 3-9 kg meyve verebilir. Arılarla birlikte karşılıklı olarak yapılan tozlanma ile meyve miktarı ve meyvenin kalitesi artar.  Ayrıca yoğun çiçekleri ve koyu mavi meyve renginden dolayı süs bitkisi olarak da kullanılabilir. 

Yaban Mersini fidanı 1 dekarlık alana yaklaşık 250-350 arası bitki dikilmektedir. Toprak tahliline göre gerekli ön işlemler tamamlandıktan sonra dikim ilkbahar veya sonbaharda yapılabilir. En uygun toprağın pH değeri 4.0-5.2 arasındadır. Yaban mersinin fidanı iklim ve toprak bakımından en töleranslı bitkilerden biridir. Dikim için toprak yaklaşık olarak 50 santim derinliğinde olmalıdır. Dikimde 2-3 yaşında tüplü fidanlar kullanılmalıdır. Yaban mersini fidanları bir sıra üzerinde 1-1,5 metre aralıklarla dikilmelidir. Sıraların aralıkları ise 2-3 metre mesafede olmalıdır. Dikimde en az iki farklı çeşide yer verilmelidir. Fidanlar tüp yüksekliğinden biraz daha derine denk gelecek şekilde dikilmeli ve boş kalan bölümlere de gübre dökülmelidir. Kullanılan gübreler kimyasal olmamalıdır. Ahır gübresi ile ile bir miktar toprak karıştırılarak kullanılmalıdır. Yaban mersini fidanının kökleri çok ince olduğundan dikim sonrasında hemen sulama yapılmalıdır. Asıl görev yapan kökler toprak yüzeyinin üstündeki 25-30 santim arası kısmında yer alır. Kök bölgesi sürekli nemli tutulmalıdır. Sulama işlemi yoğun yapıldığında boğulmuş alanlarda fidan yetişmeyeceği için su oranına dikkat edilmelidir. Dikimden sonraki yağmur yağma durumuna göre fidanlar haftada en az iki kez sulanmalıdır. Fidanlarının dinlenme dönemi bahar aylarıdır.

Yaban Mersini Fidanı
Yaban mersini fidanlarının dinlenme dönemi sonbahar yada ilkbahardır. Budama işlemi de son derece önemlidir. Budama dinlenme döneminden önce yapılır ve her yıl tekrarlanır. Budamanın temeli meyve vermeyen, verimsiz, soğuktan zarar görmüş, kurumuş yada cılız kalmış sürgünlerin ortadan yok edilmesidir. O nedenle fidanlardan sağlıklı bol meyve elde etmek için budama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca yeni sürgünlerin gelişmesini artırmak, iri meyve üretimine teşvik etmek ve aşırı meyve yükünü engellemek için bitkiyi uygun boyda tutmak amacıyla da budama yapılmalıdır. 

Yaban mersinin ekonomik olarak getirisi dikimden sonraki 3. veya 4. yıl başlar. Eğer dikimde 2-3 yaşında tüplü fidan kullanılırsa dikimden sonraki yıl ürün alınabilir. Fidan dikimden sonraki 3. yıl dekara 100 kg, 4. yıl dekara 400 kg ve 5. yıl dekara 750 kg meyve temin edilebilir. Bu rakamlar fidanın dikildiği yer, toprağın şartları ve yapı]]> Hünnap Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/hunnap-fidani.html Wed, 05 Dec 2018 02:15:30 +0000 Hünnap Fidanı, Hünnap Latince adı Ziziphus zizyphus, cehrigiller familyasından bahar mevsiminde hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türüne ve meyvesine verilen isimdir. Boyu 10 metreye kadar uzayabilen, ülk Hünnap Fidanı, Hünnap Latince adı Ziziphus zizyphus, cehrigiller familyasından bahar mevsiminde hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türüne ve meyvesine verilen isimdir. Boyu 10 metreye kadar uzayabilen, ülkemizde daha çok Batı ve Güney bölgelerde yetişebilen, oldukça estetik görünümlü, dikenli bir meyve ağacıdır. Oldukça lezzetli ve besin değeri yüksek meyveleri vardır ve bu meyveler şekerler, müsilaj, vitamin C ve pektin taşırlar. Özellikle Arap hekimlerince göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, balgam söktürücü, müshil ve kan temizleyici olarak, Anadolu'nun çeşitli yörelerinde özellikle Kayseri ve civarında şeker hastalığına karşıda kullanılmaktadır. Meyvelerinin yanında, dal kabuğu ve yaprakları da kabızlık ve mide rahatsızlıklarına karşı etkilere sahiptir. Sonbaharda olgunlaşan meyveler taze tüketildiği gibi, eski çağlardan bu yana kurutularak ta tüketilmektedir. Kurutula bilme özelliği onun uzun süre saklanmasını da sağlar.

Hünnapın faydaları:
 • Göğüs ağrılarına iyi gelir,
 • İdrar söktürmeye yardımcı olarak ödem azaltır,
 • Boğaz ağrıları ve öksürük gibi hastalıklarda içilen hünnap çayı ve bir miktar hünnap  son derece faydalıdır.
 • Bağırsak problemi yaşayan insanların hünnap çayı tükettiği zaman, ishal ise ishalini keser, kabız ise kabızlığını yok etmektedir.
Hünnap FidanıHünnap Fidanı: Hünnap, dünya üzerinde Doğu Akdeniz'den başlayıp Güney ve Doğu Asya'ya, Kore ve Japonya'ya kadar uzanan geniş bir alana yayılmıştır. Ülkemizde ise daha çok Batı ve Güney Anadolu Bölgelerimizde deniz kenarından başlayarak 1500 metreye kadar yayılım göstermektedir. Daha çok kireçle zengin, drenajı iyi derin toprakları tercih etmektedir. Özenli bir bakıma gerek olmadan yetişebilmektedir. Çok fazla su istememektedir. Derine giden kazık köke sahiptir. Diğer meyve ağaçlarına nazaran biraz yavaş büyür. Hünnap ılıman iklim bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Soğuğa dayanıklı olmasına karşın çiçeklenme döneminde erken donlardan zarar görebilmektedir. Dikim aralığı olarak 4x5 ve 6x5 de uygun olmaktadır. Gübreleme ve sulama ise iklim özelliklerine ve toprak yapısına göre değerlendirmek gereklidir. Sağlam bir kök yapısına sahip olduğundan dolayı susuzluğa dayanıklıdır. Budama gerektirmez. Sadece şekil vermek ve kuru dalları uzaklaştırmak için budama yapılabilir. Rutin ilaçlama da gerektirmemektedir. Hastalık ve zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır.
]]>
Erik Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/erik-fidani.html Wed, 05 Dec 2018 21:48:22 +0000 Erik fidanı, Erik fidanları çeşidine göre farklı iklimlerde yetiştirilmektedir. Can eriği ılıman iklimlerde, japon eriği kışın soğuk geçmeyen bölgelerde ve sıcak iklimlerde yetiştirilirken; Avrupa eriği ise kışın soğuk Erik fidanı, Erik fidanları çeşidine göre farklı iklimlerde yetiştirilmektedir. Can eriği ılıman iklimlerde, japon eriği kışın soğuk geçmeyen bölgelerde ve sıcak iklimlerde yetiştirilirken; Avrupa eriği ise kışın soğuklara katlanabilen erik fidanları arasında yer alır. Erik fidanları toprak bakımından orta dereceli normal topraklarda yetiştirilebilir. Saçaklı ağaçlardan olduğu için toprak derinlikleri olan bölgelerde yetiştirilmesi daha kolay olur. Humuslu topraklarda ve besin maddelerince zengin sıcak, nemli bölgelerde daha kolay yetiştirilirken; erik fidanları kara toprak olan bölgeleri daha fazla sevmektedir.

Erik fidanı dikim zamanı

Erik fidanları çeşitli zamanlarda dikilirken; genellikle ilkbahar ve sonbahar zamanında ekimi yapılmaktadır. Erik fidanı dikimi yapılan arazinin belirli yerlerinde işaretlemeler yapılırken; belirli aralıklar ile eşit aralıklar ile bahçe kurulması oldukça önemlidir. Erik ağaçlarının cinsine göre aralarına tozlayıcı olarak bulunması ve ikinci dönemin şartlarını dikkat edilmesi oldukça önemlidir özellikle kaşın alıp geçen ve yarışı az olan bölgelerde Aralık aylarında fidanı dikilerek; erik fidan dikimi yapılması tavsiye edilir. Soğuk ve yağışlı olan bölgelerde ise erik fidanlarının dikiminin ilkbaharda olması tavsiye edilmektedir.

Dikimi yapılacak bahçeye kare veya üçgen dikim şekli uygulanması oldukça önemlidir. Belirli aralıklarla ile dikdörtgen biçiminde tercih edilen bahçe çeşitleri vardır.  Erik fidanları en az beş metre boşluklar bırakılarak dikim işleminin gerçekleştirilmesi sağlanır. Erik bahçesi olacak bölgenin öncelikle derinden sürülmesi yapılarak bu bölgenin drenaj kanalları açılması gerekir.  Fidan dikimi yapılacak alanın işaretlemesi yapıldıktan sonra elliye elli boyutlarda çukurlar açılarak; bu kısımda gübreleme yapılır. Kuru olan toprakların bulunduğu bölgelerde gübreleme işlemi oldukça önemlidir. Erik fidanının dikimi yapılmadan önce fidanın kök bölgesinin kuru olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Fidan kökleri yaş olarak çukurun içerisinde bırakılır ve üzeri toprakla örtülerek; sıkıştırma işlemi uygulanır. Erik  fidanı üzerinde bulunan aşı kısmının toprak dışında kalması gerekir. Fidanlık dikildikten sonra daha fidanın etrafına yalak yapılarak ilk can suyu verilir. Fidan dikimi yapıldıktan sonra yanına uzun bir çıta dikilerek fidanın rüzgardan etkilenmemesi sağlanır.

Erik Fidanı
Erik fidanı sulama ve budaması

Erik fidanı dikiminden sonra yılda en az üç sefer bu fidanların bulunduğu bahçenin sürülmesi, toprağın havalandırılması gerekir. Ağaç diplerinde çapalama yapılırken; belirli aralıklarda yağış olmayan dönemlerde ağaçların sulanma işlemi gerçekleştirilir. Erik ağaçları saçaklı olduğu için kökler yüzeyse çıktığı zaman bu bölgelerin toprak ile kapatılması önemlidir.

Erik bahçelerinin belirli aralıklarla sulanması tavsiye edilir. Damlama ve yalak şeklinde yapılan sulama çeşitleri erik için oldukça faydalıdır. Oluşturulan bahçenin belli periyotlarda gübreleme yapılması oldukça önemlidir. Yapılan toprak analizine göre toprağın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin ve gübrelerin verilmesi erik ağaçlarının gelişmesi üzerinde büyük etkiler yaratır. Kimyasal gübrelerden fosfor ve potasyum gibi yüklemeleri ile erik fidanları hızlı büyümesi sağlanır. Belirli periyotlarda yılda bir kez özellikle hayvansal gübre ile bahçenin gübrelenmesi gerekir. 

Erik ağacı dikimi sonrasında ağaçların belirli zamanlarda budanması gerekir. Budama işleminde özellikle ilkbahar zamanı gelmeden budama işlemi yapılırken; eski dalların kesilerek yeni budaklar çıkarması ve yeni sürgünler vermesi amaçlanır. Belirli budamadan sonra ağaçların meyve için çiçek açtığı dönemlerde meyve tutumu yüksek olsun diye, meyve çiçeklerinde yeni meyve oluşmaya başladığı dönemlerde meyve seyretme işlemi yapılmalıdır. Erik meyve hasadı başla]]> Red Globe Üzüm Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/red-globe-uzum-fidani.html Thu, 06 Dec 2018 16:03:48 +0000 Red Globe Üzüm Fidanı,  genellikle Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinde yetiştirilir. Salkım şekli yuvarlak olup tane sıklığı bakımından gayet dolgundur. Salkımların bir tanesi yaklaşık olarak 1000 gram civarıdır. Taneleri ha Red Globe Üzüm Fidanı,  genellikle Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinde yetiştirilir. Salkım şekli yuvarlak olup tane sıklığı bakımından gayet dolgundur. Salkımların bir tanesi yaklaşık olarak 1000 gram civarıdır. Taneleri hafif elips şeklinde ve çok iridir. Taneleri kırmızıyı andıran pembemsi bir renktedir. Sıklıkla sofralık olarak taze tüketilen bir çeşittir. 

Fidan dikimi yapılmadan önce  iklim, toprak, mevki ve yön gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Asmanın gelişme  evresi oldukça uzun sürer. Ortalama sıcaklık 10 dereceyi bulduğunda gelişmeye başlar ve sonbaharda sıcaklık ortalamasının bu derecenin altına düşmesine kadar gelişimini devam ettirir. Her üzüm fidanı çeşidinde olduğu gibi bu fidanda da meyvelerin iyi bir şekilde olgunlaşabilmesi için fidanın belirli bir ısı toplamına ihtiyacı vardır. Bu ısı toplamı yıllık en az 1600 derece olmalıdır. Fidanların kökleri derinlere gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış gören arazilerde de yetişebilir. Yıllık yağış miktarı, sıcaklık miktarı kadar büyük bir önem taşır. Kış aylarında ve ilkbahar başlangıcında Yağan yağmurlar bu fidan için çok yararlıdır. İlkbaharın son dönemine ve yaz başlangıcına kadar devam eden yağışlar fidanda oluşabilecek mantar hastalığını tetikler. O nedenle red globe üzüm fidanı için iklim şartları çok önemlidir. Sonbaharda erken yaşanan don olayları fidanın odun kısmının iyi odunlaşmasına engel olur ve yeni filizlerin salkımların kurumasına sebep olur. Rüzgarların çok büyük etkisi vardır. Rüzgarlardan korunmuş arazilerden elde edilen verim daha fazladır.

Red Globe Üzüm Fidanı yetiştirilmesi

Fidanın kökleri derine doğru ilerler. Bu yüzden yumuşak dokulu topraklardan hoşlanır. Fidanlar toprağının derin ve su tutma kapasitesinin yüksek olmasını severler. Toprak yapısı köklerin gelişmesine müsait olduktan sonra fakir topraklarda bile yetişir. Bölgemizde, su geçirir olmak şartıyla killi topraklar red globe üzüm fidanı için çok elverişli ve çok verimlidir. Toprak belirlendikten sonra toprağın hazırlanması işlemine geçilir. Fidanların muntazam ve düzgün dikilebilmesi için tümsekler düzeltilir, çukurlar doldurularak toprak tesviyesi yapılmalıdır. Fidanın ömrü bakım koşullarına göre değişse de, 40 yılın üzerine çıktığı gözlenmiştir. Bu nedenle ömrü bitinceye dek dikildiği yerde kalacağından çok titiz davranılmalıdır. İyi hazırlanmamış toprak arazi üzerinde iyi gelişemez. Ömrü kısa, verimi az olur. Gelişme toprak yapısı ile ilgilidir. Bölgemiz iklimi sıcak olduğundan güneş zararlarını azaltmak için sıralamanın doğu ile batı yönünde yapılması ve meyilli arazilerde dik olması gerekir. Fidanlar bir sıra üzerine belirli aralıklarda dikilmelidir. Bir sıra üzerinde olması gereken aralık 1,5-2 metre arasında ve sıraları arasındaki aralığın ise 2,5-3 metre arasında olması gerekir. 

Red Globe Üzüm Fidanı
Dikim öncesi fidanda budama yapılmalıdır. Fidanın tüm yan ve boğaz kökleri tamamen, dip kökleri ise 10 santimin üzerinde kesilmelidir. Dikim için belirlenmiş yerlere iki kürek derinliğinde ve bir kürek genişliğinde çukurlar açılmalıdır. Çukurların dip kısmına yanmış çiftlik gübresiyle ve ince toprakla karıştırılarak konmalıdır. Budaması yapılan köklü veya tüplü fidan açılan çukurun tam ortasına gelecek şekilde konulur. Bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli durum fidanın gövde kısmının en az 10-15 santimi  toprak üzerinde kalmalıdır. Fidanın yerini belli etmek için yanına herek adı verilen demir çubuk dikilir. Dikme işlemi sonrası fidana hemen su verilmelidir.  Fidanın büyüyüp gelişmesi için topraktaki su miktarının daima fidanın solma noktasının üstünde olması gerekir. Fidanın hızlı gelişme evresi olan mayıs ve haziran ayları ile salkımların düşme zamanı olan Temmuz ayında kök bölgesinde yeterli su bulunmadığı hallerde yeni filizlerin gelişmesi yavaşlar, yaprakları pörsür ve renkleri solar. Salkımlardaki taneler normal ir]]> Goji Berry Fidanı https://www.fidanlar.gen.tr/goji-berry-fidani.html Thu, 06 Dec 2018 16:23:59 +0000 Goji Berry Fidanı: Goji berry çok hızlı büyüyen ve çabuk meyve veren ve çalı şeklinde olan bir meyve ağacıdır. Goji berry meyvesi kırmızı parlak çok lezzetlidir. Goji berry meyvesi dünyanın birçok ülkesinde besin de Goji Berry Fidanı: Goji berry çok hızlı büyüyen ve çabuk meyve veren ve çalı şeklinde olan bir meyve ağacıdır. Goji berry meyvesi kırmızı parlak çok lezzetlidir. Goji berry meyvesi dünyanın birçok ülkesinde besin değeri en yüksek meyve olarak bilinir ve tüketilir.

 Goji berry meyvesi bol sulu ve tatlıdır. Sağlığımıza çok faydaları olduğu için meyve tamamıyla tüketilir. Ayrıca goji berry ağacının yapraklarıyla yapılan çayında çok faydaları olduğu bilinir. Goji berry fidanı nasıl yetiştirilir: Goji berry Sıcak soğuk ortam seçmeden eksi 25 derecede ve artı 42 derecede yetişir. Goji berry fidanı bahçelerde balkonda bir saksı içinde yetiştirilmeye elverişlidir. Goji berry fidanları çok nemli ve yaş yerlerde pek randıman vermez. Fidanlara iyi bir bakım yapıldığı zaman iki sene içinde bereketli meyvelerini verir.  

Goji berry fidanı yetiştirmek için iki yöntem kullanılmaktadır.

 • Goji berry bir tohum ekilerek fidanlar elde edilir.
 • İkinci yöntem ise çelikleme yöntemiyle elde edilir.
 • Goji berry yetiştirilmesi  doku kültürü  yöntemiyle de yapılmaktadır. Bu yöntemi yapmak için uygun alan olması gerekir. 

Goji berry Erkek dişi fidan: Goji fidanları erkek ve dişi olarak zorunlu olmasa da  beraber dikildiklerinde döllenme rezervini kullanıp verim artışını yüzde 20-25 oranda sağlanmaktadır.  

Fidelerin su isteği: Fidelerin ilk dikildiği aylarda mutlaka sulama yapılmalıdır. Sulama işleminde en ideali damla sulamadır. 1-2 sene yaz aylarında sıcakta fidelerin kurumaması için nemini koruması için sulama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Sulama işlemi 4 sene sonra bırakılır çok nadir aralarda sulanma yapılabilir.

Toprak cinsi: Fideler dikim esnasında balçıklı, kumlu ve killi topraklara dikilmesi uygundur. Toprağı organik gübrelerle takviye yapılarak dikilir.

Goji berry fideleri köklerinin girebileceği toprak direk güneş alan 70 cm derinliklerdeki çukurlara dikilir. Fidelerin çalı şeklinde büyüyeceği için dikim Aralığı 3-4 cm aralıkta olmasına özen gösterilmelidir.

Goji berry fidanı tohumu olgunlaşmış meyvelerden kurutularak güneş ışığı görmeyen serin bir depoda saklanır. Tohumlardan elde edilen fidanlar sağlıklı ve meyvesini çabuk veren ağaçlar halini alır.

Goji Berry Fidanı

Çalı şeklinde olan goji berry ağacı ülkemizin her yerinde yetişmektedir. En kolay fide üretimi tohumların kurutulup depolanan tohumlarda elde edilir. Goji berry tohumları kapalı bir alanda seralarda çimlenme yapılarak çabuk fideler elde edilir.

Kapalı alanlarda ocak veya şubat aylarında tohumlar ekilir. Tohumlar çimlenip fidanlar yeri kadar büyüyüp dış ortama ekilecek hale geldiği zaman saksılara alınır. Goji berry fidanları dikime hazır olması için bir sene beklenmelidir.Sonbaharda dikilecek alanlarda açılan çukurlara fidanların köklerindeki sürgünlerden 3 tanesini dışarı gelecek  şekilde bükülerek dikimi yapılır. Bu şekilde dikim fidanın çalı şeklinde büyümesi ve dikildiği ortama daha çabuk alışması için yapılmaktadır.

Goji berry fidanları çelikleme yöntemi ile çoğaltılabilinir. Temmuz ve Ağustos aylarında alınan kalem çelikler saksılarda veya torbalarda torf ve kumlu topraklarda kolayca elde edilir.

]]>